Co się stanie jeżeli zapiszemy zdjęcie 500 razy?

Wszyscy wiemy, że kompresja zdjęć pozbawia je szczegółów, jednak czy zastanawialiście się jak będzie wyglądało zdjęcie jeżeli zapiszemy je 500 razy?

Wielokrotne zapisywanie zdjęć w formacie, który kompresuje dane jak np. JPEG, który za każdym razem traci ich część, powoli ale skutecznie degraduje obraz. Podobnie działa kompresja naszych zdjęć publikowaych w internecie np. w mediach społecznościowych, a wszystko po to, żeby zaoszczędzić kilka kilobajtów.

Takie zjawisko jest świetnie pokazane na filmikach Jona Sneyersa na YouTube, który zastosował akcję w celu wielokrotnego zapisywania zdjęć w różnych formatach. Następnie zestawił je pod względem liczby zapisań i umieścił na jednym kadrze. Po 500 ponownych zapisaniach możemy zobaczyć co zostaje z informacji jaka początkowo była na zdjęciach w różnych formatach. Oczywiście nas jako fotografów interesuje najbardziej rozpowszechniony format JPEG, jednak WebP jest często obecny w sieci więc trochę dotycz naszych galerii on line.

Jak widać na załączonych obrazach WebP najgorzej radzi sobie z utrzymaniem szczegółów, kolorów i właściwie zmienia obraz nie do poznania. JPEG radzi sobie całkiem nieźle wprowadzając trochę dziwne ziarno, natomiast BPG działa trochę tak jak mocne odszumianie. FLIF to nowy format kompresji bezstratnej, który można traktować jak wzornik.

Dla bardziej wnikliwych Jon zamieścił także zdjęcia w nieskompresowanym formacie PNG, które pokazują degradację obrazu w kolejnych stadiach zapisywania.

Źródło: Petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Szałowe metamorfozy psiaków na zdjęciach Grace Chon Chłopiec z aparatem zamiast głowy Jak zmniejszyć szumy w aparacie? Zamrozić go! Matryca APS-C, pełna klatka i wielki format. Zobacz, jak rozkłada się głębia ostrości Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Rysunek czy zdjęcie? Te podobizny kotów są niesamowite USA chcą zabronić reklam ze zbyt dużą obróbką Świeci w ciemności i kosztuje ponad 50 tysięcy złotych. Oto nowa wersja Leiki M Monochrom Przypadkowy mężczyzna wszedł umyślnie w kadr fotoreporterom podczas robienia zdjęć To się nazywa optyczna stabilizacja obrazu w telefonie! [wideo] Pojedzie na drugi koniec USA, by zdobyć aparat. Zobacz piękną kolekcję Fotograf ślubny: odbiera nagrody, nie oddaje zdjęć

Popularne w tym tygodniu:

Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO Powstało sztuczne oko o rozdzielczości 100 pikseli. Może pomóc leczyć ślepotę 45-gigapikselowe zdjęcie obrazu Rembranta pokazuje dokładnie wszystkie detale Organiczne odbitki na szalce Petriego. Czy algi są światłoczułe? Zwierzęta odkryły, że są nagrywane. Rezultat jest przeuroczy Hipnotyzujące ujęcia z głębi oceanu pokazują piękno nieznanej fauny Oto kodkod, czyli najmniejszy dziki kot na półkuli zachodniej Holandia: Babcia będzie musiała usunąć zdjęcia wnucząt przez RODO Dron był niebezpiecznie blisko odrzutowców. Film wywołał kontrowersje "Struś pędziwiatr" na żywo. Kojot gonił ptaka zupełnie jak w bajce Panna młoda nie żyje, a filmowcy nie chcą oddać pieniędzy. Tragiczna historia z USA Zbuduj swojego Olympusa OM-D E-M10 Mark III z papieru