Co się stanie jeżeli zapiszemy zdjęcie 500 razy?

Wszyscy wiemy, że kompresja zdjęć pozbawia je szczegółów, jednak czy zastanawialiście się jak będzie wyglądało zdjęcie jeżeli zapiszemy je 500 razy?

Wielokrotne zapisywanie zdjęć w formacie, który kompresuje dane jak np. JPEG, który za każdym razem traci ich część, powoli ale skutecznie degraduje obraz. Podobnie działa kompresja naszych zdjęć publikowaych w internecie np. w mediach społecznościowych, a wszystko po to, żeby zaoszczędzić kilka kilobajtów.

Takie zjawisko jest świetnie pokazane na filmikach Jona Sneyersa na YouTube, który zastosował akcję w celu wielokrotnego zapisywania zdjęć w różnych formatach. Następnie zestawił je pod względem liczby zapisań i umieścił na jednym kadrze. Po 500 ponownych zapisaniach możemy zobaczyć co zostaje z informacji jaka początkowo była na zdjęciach w różnych formatach. Oczywiście nas jako fotografów interesuje najbardziej rozpowszechniony format JPEG, jednak WebP jest często obecny w sieci więc trochę dotycz naszych galerii on line.

Jak widać na załączonych obrazach WebP najgorzej radzi sobie z utrzymaniem szczegółów, kolorów i właściwie zmienia obraz nie do poznania. JPEG radzi sobie całkiem nieźle wprowadzając trochę dziwne ziarno, natomiast BPG działa trochę tak jak mocne odszumianie. FLIF to nowy format kompresji bezstratnej, który można traktować jak wzornik.

Dla bardziej wnikliwych Jon zamieścił także zdjęcia w nieskompresowanym formacie PNG, które pokazują degradację obrazu w kolejnych stadiach zapisywania.

Źródło: Petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

195-gigapikselowa panorama 360 stopni pokazuje zakątki Szanghaju Negative Lab Pro 2.0: skanowanie negatywów jeszcze nigdy nie było tak łatwe Hasselblad + Instax - wyjątkowy aparat do fotografii natychmiastowej Zapisz się na warsztaty fotograficzne wewnątrz camera obscura DIY: Steadicam za 45zł Quiz fotograficzny nr 3 Nowy sposób na wyostrzanie zdjęć. Algorytm niczym z filmów kryminalnych Chris Hadefield wyjaśnia, jak robić zdjęcia w kosmosie 360-stopniowe wideo, dzięki któremu poczujesz się, jakbyś latał na orle Niemiecka firma sprzedawała kopię "chińczyka" za 11 tys. złotych Sprawdź swoją spostrzegawczość. Dasz się oszukać tym iluzjom optycznym? Czarna dziura o masie 70 razy większej od Słońca. Naukowcy dokonali przerażającego odkrycia

Popularne w tym tygodniu:

Chcesz pięknie wyglądać na zdjęciach? Zobacz, jak się ustawić Lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Na zdjęciach widać jego konsekwencje Żółty pingwin po raz pierwszy na zdjęciach. Nikt go wcześniej nie widział Pierwsze zdjęcia łazika Perseverance z Marsa opublikowane! Akropol pokryty śniegiem. To nie zdarza się często Film edukacyjny z Korei Północnej pokazuje historię fotografii. O dziwo nie jest najgorszy Te zdjęcia pokazują, jak odżywają polskie miasta, gdy znikają reklamy Petgram to polski "Instagram dla zwierząt". Ale w aplikacji chodzi o coś więcej niż słodkie zdjęcia Nie samym Marsem człowiek żyje. Sonda Juno przesłała genialne zdjęcie Jowisza Cyfrowe klony zastąpią prezenterów przed kamerami? To możliwe! Hilary Duff stanie przed sądem za nazwanie fotografa "zbokiem"? Jest pozew TokkingHeads to aplikacja, która zanimuje twoje zdjęcia i przeczyta wpisany tekst