© NASA / www.jpl.nasa.gov

NASA udostępniła za darmo prawie 3 miliony zdjęć z kosmosu

Miłośnicy pozaziemskiego podglądactwa dostali niezły prezent od NASA – pomijając masę naukowych danych, agencja udostępniła 2,95 miliona zdjęć zmieniającej się powierzchni Ziemi zupełnie za darmo.

Zdjęcia zostały zarejestrowane przez urządzenie japońskiej produkcji o nazwie ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer). Spędziło ono 16 lat w kosmosie dokumentując powierzchnię naszej planety.

Uprzednio zdjęcia były dostępne tylko za pośrednictwem Japońskiego Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu za dość wysoką opłatą. Teraz zostały udostępnione za darmo dla użytku publicznego.

W swoim oświadczeniu NASA informuje: „Baza danych ASTER zawiera obecnie ponad 2,95 miliona pojedynczych zdjęć. Jej zawartość to przedział od krajobrazów Oklahomy, po tornado EF-5 oraz powodzie w Pakistanie, erupcje wulkanów na Islandii oraz pożary w Kaliforni.”

Każde ze zdjęć obejmuje obszar o rozmiarach około 60 x 60 km.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć – wejdźcie na stronę NASA. Jeśli natomiast interesuje was więcej informacji na temat ASTER – znajdziecie je w oficjalnym oświadczeniu agencji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Tomasz Lazar i „Children of Siberia” - 18 portretów zesłanych na Sybir na wystawie w Szczecinie Zdjęcie dnia. Anioł nad strażakami? "Komentarz pozostawiamy wam" Zdjęcie dnia. Rosjanie znaleźli jeden z członów rakiety Sojuz 2.1b Gadżetomania znów w Lookr.tv (Uwaga miłośnicy fotografii!) Instaxy idą jak świeże bułeczki - wyniki finansowe Fujifilm VLC i wideo 360? Tego się nie spodziewaliśmy Komentarz Microsoft Polska do reklamowej wpadki [video] Hilary Duff i ostracyzm na fotografie, który robił zdjęcia jej syna na boisku Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku. Parada balonów przeszła ulicami miasta Udostępniłeś dziś zdjęcie na Facebooku? Portal dziękuje za ogrom danych Stwórz fotoreportaż pod okiem Napo Images Wojciech Grzędziński wystawił zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego na aukcję. Została usunięta

Popularne w tym tygodniu:

Jedziesz za granicę i karmisz piersią? W Wielkiej Brytanii możesz czuć się bezpiecznie