© NASA / www.jpl.nasa.gov

NASA udostępniła za darmo prawie 3 miliony zdjęć z kosmosu

Miłośnicy pozaziemskiego podglądactwa dostali niezły prezent od NASA – pomijając masę naukowych danych, agencja udostępniła 2,95 miliona zdjęć zmieniającej się powierzchni Ziemi zupełnie za darmo.

Zdjęcia zostały zarejestrowane przez urządzenie japońskiej produkcji o nazwie ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer). Spędziło ono 16 lat w kosmosie dokumentując powierzchnię naszej planety.

Uprzednio zdjęcia były dostępne tylko za pośrednictwem Japońskiego Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu za dość wysoką opłatą. Teraz zostały udostępnione za darmo dla użytku publicznego.

W swoim oświadczeniu NASA informuje: „Baza danych ASTER zawiera obecnie ponad 2,95 miliona pojedynczych zdjęć. Jej zawartość to przedział od krajobrazów Oklahomy, po tornado EF-5 oraz powodzie w Pakistanie, erupcje wulkanów na Islandii oraz pożary w Kaliforni.”

Każde ze zdjęć obejmuje obszar o rozmiarach około 60 x 60 km.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć – wejdźcie na stronę NASA. Jeśli natomiast interesuje was więcej informacji na temat ASTER – znajdziecie je w oficjalnym oświadczeniu agencji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Kultowe polaroidy Warhola na wystawie w Londynie Picasa 3.1 juz po polsku! Polacy ignorują COVID-19. Widać to na nagraniach Stare, stylowe zdjęcie w kilka chwil Nowości w Adobe Photoshop CC: duże zmiany w interfejsie, przystosowanie do funkcji dotyku Nikon Photo Contest 2018-2019. Polacy na podium Ektachrome powraca! Wiemy, jak będzie wyglądał odświeżony slajd Bryan Adams odwiedzi Toruń z wystawą "EXPOSED" Ruch na lotnisku Gatwick przywrócony. Zdjęcia pokazują, co przeżywali pasażerowie Naukowcy odkryli jak użyć DNA do przechowywania zdjęć Uważaj na fotomontaże na Instagramie. Możesz stracić zasięgi Zeiss planuje premierę aparatu. Możliwe, że będzie to pełnoklatkowy kompakt

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcie dnia. Maseczka ochronna zrobiona z...żywego węża. "Nikt w autobusie się nie przejął" Photoshop otrzyma narzędzie do podmieniania nieba na bazie SI