Fotografowie w drodze tematem jubileuszowego Fotofestiwalu w Łodzi

Tematyka tegorocznego łódzkiego Fotofestiwalu ma nie tylko zabrać widzów w różna zakątki świata, ale również zapoznać ich z różnymi gatunkami fotografii.

© Kadir van Lohuizen

Głównym tematem 15. Fotofestiwalu jest szeroko rozumiana podróż. Hasło „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze” ma nawiązywać do reinterpretacji fotografii podróżniczej, osobistych wypraw, reportaży podróżniczych, migracji ludzi oraz ładnych obrazków przywiezionych z różnych regionów Ziemi.

Wystawa „Road Trips” pod kuratelą dyrektor artystycznej festiwalu, Alison Nordström, będzie prezentowała prace 11 fotografów, którzy zagłębili się w temat odrębnych kultur i badali w nich znaczenie fotografii. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace m.in. Kadira van Lohuziena, założyciela agencji Noor i członka rady nadzorczej World Press Photo. Będziemy mogli podziwiać również projekt Theo Baarta i Carego Markerinka i prace takich twórców jak: Francoise i Daniel Cartier oraz Rita Leistner.

Kolejną prezentacją będzie wystawa grupowa pod tytułem „Displaced”, która traktuje o problematyce podróżowania z konieczności – ucieczki. Współtworzący ją artyści opowiadają historie uchodźców z całego świata. W ramach tego przedsięwzięcia będzie można zobaczyć cykl „Tam, gdzie śpią dzieci” Magnusa Wennmana, który zdobył uznanie na wielu konkursach fotograficznych.

Magnus Wennman pokazuje, jak i gdzie śpią dziećmi syryjskich uchodźców w Europie

Znany fotoreporter ze Sztokholmu opublikował na swoim Instagramie serię pokazującą, co dzieje się u bram Europy z dziećmi syryjskich uchodźców. Żeby…

Warto również zwrócić uwagę na jedno z ważniejszych wydarzeń w trakcie Fotofestiwalu – Atlas Sztuki oraz wystawę Roberta Rauschberga, który jest uważany za pierwszego artystę postmodernistycznego. Będzie to największa wystawa prac tego twórcy w Polsce.

Podczas festiwalu zagości również ekspozycja prac Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli agencji Magnum Photos, pod tytułem „Obywatel Świata”. Ten urodzony w Warszawie fotograf przemierzył wiele tysięcy kilometrów w samotnej tułaczce po świecie. W swojej twórczości skupił się na dokumentowaniu losów dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie. Obok jego prac będzie można zobaczyć film „The mexican suitcase”, opowiadający o losach zaginionych negatywów Chima, Capy oraz Taro.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Wydarzenie uświetni 10 projektów finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz ekspozycja laureatów Leica Oskar Barnack Award. W sekcji DISCOVERY będzie gościła selekcja zdjęć Adél Koleszár – węgierskiej fotografki dokumentującej niebezpieczne przedmieścia Mexico City.

W ramach programu filmowego będzie można zobaczyć filmu związane z fotografią w reżyserii Trishy Ziff oraz Khalika Allaha. Oprócz tego odbędzie się premiera nowej produkcji HBO - „Mapplethorpe: Look at the Pictures”, która opowiadaj o jednym z najbardziej odważnych, kontrowersyjnych i płodnych amerykańskich artystów.

W całej Łodzi nie zabraknie wystaw w sekcji OFFROAD – odbędzie się ich ponad 20. Będzie miał miejsce również jeden z największych w Europie przeglądów portfolio pod okiem specjalistów z całego świata.

Temat książek fotograficznych nie został zaniedbany – odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę książek biorących udział w najbardziej prestiżowym konkursie publikacji fotograficznych na świecie – Paris Photo – Aperture Foundation PhotoBook Awards. Rozstrzygnięte zostanie również współzawodnictwo związane z Fotograficzną Publikacją Roku 2016.

Festiwal odbędzie się w dniach 9–19 czerwca. Otwarcie będzie miało miejsce 9. czerwca w Art_Inkubatorze przy ulicy Tymienieckiego 3, o godzinie 19:00.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Fotofestiwalu oraz Facebooku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Szymon Brodziak został Najlepszym Fotografem Reklamowym Roku 24-latek zniszczył 126-letnią rzeźbę podczas robienia selfie Wystartowała zimowa promocja cashback na sprzęt Canona "Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia Kotwice Peak Design - sprawdź, jak wymienić je w Polsce Proste zdjęcia o prostym życiu? "Boiko" Jana Brykczyńskiego Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Cashback Fujifilm na aparaty: X100F, X-Pro2, X-T20 oraz zestawy Najlepsze poradniki fotograficzne tygodnia Polaroid planuje bezlusterkowca na Androidzie? Czyżby Canon przymierzał się do 46-megapikselowej lustrzanki? Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka

Popularne w tym tygodniu:

Lekarze i pielęgniarki po dyżurach. Te selfie pokazują twarze prawdziwych bohaterów Koronawirus na Świecie: Darmowy pakiet domowy Adobe CC dla studentów z miejsc objętych kwarantanną Adobe CC za darmo przez 2 miesiące. Sprawdź, czy się załapiesz Fujifilm notuje 15 proc. zysk, dzięki lekowi pomagającemu w leczeniu koronawirusa Portret Audrey Hepburn ląduje na aukcji w Warszawie Sony otwiera osobną firmę, która będzie zajmowała się fotografią