80% ludzi uważa, że robi doskonałe zdjęcia - trendy fotograficzne na 2016 rok

W XXI wieku każdy może robić zdjęcia, co więcej – tworzymy kulturę wizualną, w której porozumiewamy się głównie za pomocą obrazu, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Dzięki coraz lepszej technologii nasze zdjęcia zyskują na jakości. Pamiętajcie jednak, że megapiksele to nie wszystko.

© Marjan Lazarevski / Flickr

Firma Canon przeprowadziła badania, które pokazują, że większość ludzi biorących w nich udział uważa swoje zdjęcia za „dobre, a nawet doskonałe”. Czy tak jest w rzeczywistości? Ocenę twórczości pojawiającej się dookoła nas pozostawiam wam.

Powyższe stwierdzenie jest tylko niewielką częścią „2016 Phtography Trends Study”, czyli wspomnianych badań. Polegało ono na zadaniu kilku pytań grupie ponad 1000 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzono je między 21 a 26 kwietnia bieżącego roku. Badanie ujawniło kilka kwestii:

Wszyscy myślimy, że robimy dobre zdjęcia

80% badanych oceniło swoje umiejętności fotograficzne jako dobre, a nawet doskonałe. 62% uznało, że ich zdolności znacznie wzrosły w przeciągu 2–5 lat. Realnie trudno jest zweryfikować prawdziwość tych wyników. Ocena umiejętności fotograficznych każdego człowieka powinna przebiegać indywidualnie i nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na stwierdzeniu samego badanego.

Ludzie chętniej drukują swoje prace

64% badanych stwierdziło, że „raczej chętnie, lub chętnie” wydrukowałoby swoje zdjęcia. Uważam, że jest to bardzo ważny element uprawiania fotografii. Patrząc na wydruki, lub odbitki na papierze inaczej odbieramy fotografię, ponieważ mamy do czynienia z fizycznym dobrem, które może zostać zmierzone i podziwiane bez względu na dostęp do nowoczesnej technologii.

Nie zapominajmy również, że nic nie robi na człowieku tak wielkiego wrażenia jak stanięcie przed odbitką w dużym rozmiarze, oprawionej w odpowiednią ramę. Można uznać to za pewnego rodzaju rytualizm współczesnej fotografii, która istnieje w większości jako pliki zapisane na dysku komputera.

Robimy bardzo dużo zdjęć

24% ankietowanych przyznało się do tego, że robi ponad 300 zdjęć miesięcznie. Wydaje się to być normalne, zważając na ekspansję mediów społecznościowych i rozwój kultury wizualnej, w której żyjemy. Dzięki serwisom takim jak Facebook, Instagram oraz Snapchat wszyscy przyczyniamy się do znacznego wzrostu popularności fotografii.

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wszyscy dokumentujemy swoje życie – dawniej robiliśmy to pisząc pamiętniki, dzisiaj zastąpiliśmy to fotografią. Jest to nie tylko objaw łatwego dostępu do technologii, ale i lenistwa oraz zubożenia intelektualnego społeczeństwa.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

W dużej mierze wracamy do hieroglifizaji języka, którym się porozumiewamy. Należy pamiętać, że dla obrazu nie ma bariery językowej, ewentualnie kultura, w której się obracamy, może być przeszkodą do prawidłowego zrozumienia przekazu.

Zdjęcia zwierzaków są bardziej popularne niż selfie

59% osób biorących udział w badaniu robi zdjęcia swoim zwierzakom, natomiast 57% gustuje w sztuce robienia zdjęć z rączki. Co prawda nie jest to duża różnica i podejrzewam, że wiele tych przypadków się pokrywa, ale powiedzmy sobie szczerze – miłość do zwierząt wygrywa z próżnością i samouwielbieniem.

Fotografowanie jedzenia zmierza donikąd

Ponad połowa badanych przyznała się do tego, że fotografuje to, co znajduje się na ich talerzu. 27% oznajmiło, że robi to, by się przechwalać oraz dać swoim znajomym poczucie wypadnięcia z obiegu.

Bardzo nieładnie. Zastanawiam się, czy naprawdę robienie zdjęć jedzenia jest komukolwiek potrzebne – nie mówię o fotografii kulinarnej, tylko o fotkach robionych na potrzeby Instagrama albo Snapchata. Jasne, fajnie jest uwiecznić coś fajnego, co jedliśmy – ale litości… nie zawsze, nie wszędzie. Jedzenie szybko stygnie.

Przedstawione trendy wydają się być interesujące, chociaż większość z nich jest dość oczywista, jeśli obracacie się w towarzystwie osób, które są uzależnione od mediów społecznościowych, o ile można mówić o czymś takim w dzisiejszych czasach. Sam należę do osób, które nie rozstają się ze swoim telefonem, ale też nie robię zdjęć wszystkiemu, co zobaczę.

Czasem warto odłożyć telefon i zacząć przeżywać chwile, tak by je zapamiętać – niekoniecznie tylko przez pryzmat zdjęć.

Więcej informacji o badaniach możecie przeczytać na stronie Canona.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji 7. edycja warsztatów Profi Post Photo Tournee z House of Retouching startuje we wrześniu Fotografowie w drodze tematem jubileuszowego Fotofestiwalu w Łodzi W Instagramie zobaczymy nowe logo i interfejs Sztuka wymaga poświęceń – fotograf przypadkowo podpalił zabytkową stację benzynową 24-latek zniszczył 126-letnią rzeźbę podczas robienia selfie Steve McCurry i skandal z manipulacją przy postprodukcji fotografii Odszedł wybitny fotograf mody - Nicholas Javed Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.05.2016 - 15.06.2016 Wrażenia po Grand Press Photo 2016 i najciekawsze zdjęcia #FotoUBER Wrocławską Renomę wypełniły prace młodego pokolenia fotografów mody FotoUBER #1 - fotograficzne wiadomości na maj 2016 Nowe, ciekawe aparaty na horyzoncie Trzęsienie ziemi w Kumamoto spowolni dostawy aparatów Nikona oraz innych producentów Niedługo zobaczymy nowy program do edycji plików RAW – ON1 Photo RAW Wro Fashion Foto vol. 3 niebawem zagości we Wrocławiu Mikrokalibracja obiektywów w Nikonie jest dziecinnie prosta Czy darmowi fotografowie naprawdę psują rynek? Oto zwycięzcy konkursu Sony World Photography Awards 2016 Konkurs fotograficzny Canon – New Cosmos of Photography 2016 Huawei wyjaśnia wkład Leiki w projektowanie podwójnego modułu aparatu w P9 TIPA przyznała po raz 26. nagrody stowarzyszenia dziennikarzy fotograficznych Przyznano Nagrody Pulitzera 2016 w kategoriach dziennikarstwa wizualnego Znamy wyniki La Grande PHOTO International Photography Awards 2016

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Pomożesz wydać świetną książkę Damiana Chrobaka? Rusza zimowy cashback Olympusa Na swoje 100-lecie Nikon przestaje sprzedawać sprzęt fotograficzny w Brazylii