Dron, który przyczepia się do ścian niczym pająk

Fotografia z wykorzystaniem dronów zyskuje coraz bardziej na popularności, a technologia się rozwija. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda postanowili ustabilizować pracę dronów i umożliwić im przyczepianie się do ścian.

© Stanford / YouTube

Naukowcy opracowali model drona, który jest w stanie wylądować na ścianie lub suficie. Pierwowzór był pomysłem Hao Jinga, absolwenta Uniwersytetu Stanforda. Zastosowano w nim małe metalowe haczyki, które były uruchamiane przy lądowaniu, co pozwalało dronowi na przyczepienie się do powierzchni – bez względu na to, czy była to ściana, sufit, czy choćby drzewo.

Żeby system mocowania drona do pionowej, albo odwróconej poziomej powierzchni działał najlepiej, ta musi być chropowata. W przypadku gładkich powierzchni, lądowanie może być trudniejsze, ponieważ dron nie ma o co się zaczepić swoimi haczykami. Jeśli urządzenie nie będzie w stanie „wylądować” na ścianie, automatycznie włączy się system stabilizacji, który uchroni je przed upadkiem i uszkodzeniem. Zastanawiam się, dlaczego oprócz haczyków nie zastosowano tutaj mechanicznych przyssawek, które mogłyby rozwiązać ten problem chociaż częściowo.

Wykorzystanie tej technologii mocowania drona może zdecydowanie ułatwić fotografowanie, jeśli tylko dookoła znajdzie się chropowata powierzchnia. Zdjęcia na długich czasach naświetlania, robione z poziomu drona, na pewno będą poruszone, a dzięki rozwojowi nowej technologii, dron będzie mógł dotrzeć w trudne miejsca, zatrzymać się na przykład na ścianie skalnej i zrobić zdjęcie. Niecodzienna perspektywa jest tym, co przecież wszyscy kochamy w fotografii.

Drugą zaletą jest oszczędność baterii. Gdybyśmy połączyli tą technologie z niewielkimi panelami słonecznymi – podczas lotu moglibyśmy zatrzymać nasze urządzenie na chwilę, by się podładowało. Niestety wydajność paneli słonecznych nie jest jeszcze aż tak duża, by w kilka sekund naładować baterię drona, ale kto wie, co przyniesie jutro.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Tak się robi idealne zdjęcia kubka kawy na Instagrama Cinema Palettes pomogą wam odtworzyć kolory ze znanych filmów COOPH Field Jacket - wodoodporna kurtka dla fotografów produkowana w Polsce Canon czy Nikon – skąd ta odwieczna walka? JPEGmini jako wtyczka do Photoshopa TIME uznał aparaty Kodaka i Polaroida najważniejszymi gadżetami wszech czasów NVIDIA przedstawia Ansel - narzędzie do „fotografowania w grach komputerowych” Jedna przeciwko 300 - zdjęcie, które stało się symbolem Szwecji Polowanie na tuńczyka widziane z lotu ptaka Fotografia przyszłości: Sony patentuje fotograficzną soczewkę kontaktową Czy aparaty Sony doczekają się własnej wersji Magic Lantern? Fotograf ujął zorzę polarną z okna samolotu 20-letni analog jest szybszy niż Nikon D5 Czy iPhone 7 będzie miał optyczny zoom? Niezwykły gimbal, który gwarantuje płynne nagrywanie z lecącego odrzutowca Pixel Peeper - obejrzyj zdjęcia przed zakupem aparatu Wideo, które trzeba zobaczyć - start rakiety Delta IV w 360 stopniach Co się stanie jeżeli zapiszemy zdjęcie 500 razy? Lytro kończy z produktami foto i skupia się na wirtualnej rzeczywistości Do stworzenia tego zdjęcia potrzebne było aż 17 metrów kwadratowych lustra „Profesjonalne” porady fotografów z lat 80. na temat pozowania Jak połączyć lustrzankę z obiektywem anamorficznym z projektora?

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C