30 lat konsol do gier w jednej galerii Javier'a Lasipur'a

Ileż to godzin spędziło się przed telewizorem grając namiętnie w platformówki, strzelanki i turowe strategie Jak kurczowo ściskało się pada od radzieckiej podróbki Pegasusa, gdy ważyły się losy bohatera w Contrze. A klasyczny Mario? Proszę Państwa! Otrzyjmy łzę, cofnijmy się w czasie i spójrzmy na te zdjęcia…

© Javier Laspiur / https://www.behance.net/javierlaspiur79b2

Pewien hiszpański fotograf, Javier Laspiur, zaprosił nas w podróż po najpopularniejszych systemach minionych trzech dekad. Gdy w Twoich rękach ważą się losy bohatera, najbliższym Ci przedmiotem jest wtedy kontroler.

To za jego pomocą pokierujesz losami swojej postaci lub pojazdu, nadasz kurs statkowi. Tu nie ma żartów – to trzeba przeżyć. Commodore, Atari i Sega. Ah, cóż to były za czasy. Prince of Persia, Dinozaury i Cadillaki (tak, ta gra naprawdę istnieje!) czy pierwsza część Final Fantasy. Nieważne czy była to klasyczna konsola, czy jej przenośny model, taki jak kultowy Game Boy, każdemu miłośnikowi retrogamingu drgnie serce na samo wspomnienie swojego, załóżmy, 16-bitowca.

Javier również okazał się być retrogeekiem i postanowił w oryginalny sposób uwiecznić, zebrane przez siebie kontrolery do konsol, z którymi przyszło mu obcować. Każde zdjęcie jest zrobione z perspektywy pierwszej osoby, która tak nachalnie kojarzy się ze znanymi systemami. A całość utrzymana jest w konwencji plakatu, wraz z wymienioną marką i datą.

Jednak rok widniejący na fotografii, nie jest datą pojawienia się konsoli na rynku, tylko rokiem gdy Javier pierwszy raz miał okazję korzystać z fotografowanego sprzętu.
Seria Javiera, jest nie tylko nostalgiczną wycieczką w przeszłość, lecz również ciekawą prezentacją ewolucji kontrolerów. Prawie niezmienione pady do Playstation, czy bardzo retro, jedno-joystickowy kontroler od Atari 2600, to klasyczne przykłady znane chyba każdemu miłośnikowi gier video.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podczas gamingowej podróży w czasie Laspiur pokazuje również te nowsze kontrolery, jak PS3 czy przełomowe Wii. Zobaczymy również konsole przenośne, czyli ćwierćwieczną Sega Game Gear czy świeżutkie PSVITA.
Warto powspominać…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Galerie:

Konkurs NG Traveler wciąż trwa. Oto najciekawsze do tej pory nadesłane zdjęcia Psi świat w obiektywie Sarloty Ban Mary Ellen Mark, William Klein oraz laureaci SWPA 2014 i fotografowie Panos Pictures na wystawie w Londynie f/3.0 - seria krótkich wywiadów z fotografami: Kuba Konwent Babcie z całego świata gotują dla wnuczków, a Gabriele Galimberti je fotografuje Niezwykły chemiczny koktajl, który daje drugie życie starym negatywom Full Beauty Project. Czy piękno ma rozmiar?