10 fotograficznych filmów dokumentalnych na weekend

Poznajcie naszą selekcję filmów fotograficznych, dzięki którym rozszerzycie horyzonty i poznacie styl pracy najlepszych z najlepszych. W sam raz na weekend lub spokojne popołudnie.

© Sebastiao Salgado / Amazonas Images

Szukając Vivian Maier (Finding Vivian Maier)

Jeśli jeszcze nie oglądaliście tego filmu – powinniście dostać pstryczka w nos! Jest to historia artystki, która jest matką fotografii ulicznej. Cała opowieść jest interesująca ze względu na otoczkę ekscentryzmu wokół głównej postaci. Wszystko zaczęło się od tego, że młody chłopak kupił na aukcji pudło z 100 000 niewywołanych negatywów, które okazały się jednym z największych odkryć w historii współczesnej fotografii.

Canon EOS 80D — niewielkie zmiany, które zmieniły naprawdę wiele [test]

Canon EOS 80D to lustrzanka dedykowana zaawansowanym amatorom. Czy ulepszony autofokus, nowa matryca i szereg innych usprawnień pozwolą zawalczyć na tak…

Vivian Maier była dość tajemniczą postacią, którą wyróżniał sposób patrzenia na świat i zdecydowana odwaga. Ten film dokumentalny przybliża jej sekretne życie i zapoznaje widza z talentem głównej bohaterki, która miała obsesję na punkcie dokumentowania codziennego życia innych ludzi, w przeciwieństwie do swojego, które pozostawało w ukryciu.

Henri Cartier-Bresson: The Impassioned Eye

Cartier-Bresson – twórca określenia „decydujący moment”, ojciec fotografii ulicznej, legenda. Zmarł w 2004 roku, lecz przed śmiercią zdążył udzielić wyczerpującego wywiadu Heinzowi Bütlerowi, w którym przybliża swoje spojrzenie na świat oraz to, czym dla niego była fotografia.

Film na wydźwięk wysoce edukacyjny. Jeśli skoncentrujecie się na tym, o czym mówi Bresson – możecie wyłapać kilka znaczących wskazówek, które wprowadzone w życia zdecydowanie zmienią wasz sposób postrzegania rzeczywistości.

Nowojorska ulica w obiektywie (Everybody Street)

Jeśli pasjonujecie się fotografią uliczną – jest to pozycja obowiązkowa. Film składa się ze zmontowanych wywiadów z najlepszymi żyjącymi fotografami ulicznymi na świecie. Pokazuje ich podejście do tematu fotografii ulicznej oraz otwiera widzowi oczy na rzecz, których wcześniej nie zauważał.

Dokument porusza tematykę odpowiedniego nastawienia fotografa do realizowanego materiału oraz przedstawia różne koncepcje uprawiania fotografii ulicznej. Można go traktować jako niewielkie kompendium wiedzy dotyczące tej dziedziny.

Magnum Photos. Narodziny Legendy (Magnum Photos — The Changing of a Myth)

Agencja Magnum jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Powstałą w 1947 roku w Paryżu, a jej nazwa pochodzi od ogromnej butelki szampana, którą zaopiekowali się założyciele. Obecnie zrzesza najbardziej wpływowych fotografów na świecie.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Fujifilm X70 — kieszonkowe APS-C [test]

Kompakty premium to aparaty, które w niedużym opakowaniu dają bardzo duże możliwości fotograficzne i świetną jakość zdjęć. Czy najnowszy kompakt…

Film ten przedstawia początki agencji – tłumaczy jej założenia i pokazuje jak były realizowane na przestrzeni lat. Ponadto dzięki tej produkcji poznacie sylwetki kilku naprawdę świetnych (w tym legendarnych) dokumentalistów współczesnego życia.

Fotograf wojenny (War Photographer)

Wojna to okropna rzecz – bez względu na to gdzie się toczy i z jakich powodów. Reporterów wojennych można nazwać w pewnym stopniu „superbohaterami naszych czasów”, którzy pokazują obiektywnie to, co się dzieje. W ten sposób pomagają ludziom w krajach objętych gehenną – są w stanie zainteresować świat tematem i przyłożyć się tym samym do rozwiązania konfliktu.

James Nachtwey, o którym opowiada film, jest jednym z najlepszych korespondentów wojennych na świecie – relacjonował wiele konfliktów zbrojnych, nie oszczędzając się przy tym ani troche. Oprócz bycia dziennikarzem, pozostał dobrym człowiekiem, który na każdym kroku chce nieść pomoc innym.

Portrecista

Wilhelm Brasse był polskim fotografem, który podczas II wojny światowej trafił do Auschwitz jako więzień o numerze 3444. Podczas swojej niewoli wykonywał zawód fotografa portretowego, który robił zdjęcia nie tylko innym więźniom, ale i wysoko postawionym oficerom SS.

Ta tragiczna historia tłumaczy nieludzkie podejście do człowieka, jakie miało miejsce w obozach koncentracyjnych. Dehumanizacja polegająca na pozbawieniu człowieka godności i nadania mu numeru była czymś okropnym. Zdecydowanie warto zapoznać się ze spojrzeniem na całą kwestię człowieka, który oprócz bycia więzionym, był zmuszony do wykonywania ukochanego zawodu, który szybko stał się jego przekleństwem.

Canon EOS 6D — test budżetowej lustrzanki z pełną klatką i Wi-Fi

Canon EOS 6D to najtańsza, nowa pełnoklatkowa lustrzanka tego producenta. Jak aparat poradzi sobie z konkurencją: Nikonem D600/D610 czy droższym Canonem…

Sebastiao Salgado: The Spectre of Hope

Większość z was pewnie widziała „Sól Ziemi”. Obraz „Sebastiao Salgado: The Spectre of Hope" z 2002 roku opowiada o wcześniejszych projektach Salgado. W ciągu 6 lat fotograf zwiedził ponad 40 krajów, dokumentując postęp globalizacji oraz jego konsekwencje.

Podczas wywiadu z Johnem Bergerem, Sebastiao Salgado prezentuje jedne ze swoich najbardziej ikonicznych zdjęć.

Portrait of a Photographer: David LaChapelle

LaChapelle jest znany jako fotograf i producent filmowy. Jest jednym z czołowych twórców współczesnego świata. Jego surrealistyczne zdjęcia mody oraz portrety gwiazd nawiązują do idei doskonałego świata, który jest wypełniony wszechobecnym pięknem. W tym dokumencie przeżyjecie podróż do świata niesamowitego umysłu – pełnego niedopowiedzeń, sprzecznych barw i dziwnych kształtów.

Richard Avedon: Darkness and Light

Ten film dokumentalny opowiada o jednym z dwóch ojców współczesnej fotografii mody – Richardzie Avedonie. Jest on najbardziej docenionym twórcą w tej dziedzinie na przestrzeni minionego wieku. Zrewolucjonizował fotografię fashion, wyprowadzając modelki w plener, wcześniej było to nie do pomyślenia.

W trakcie swojej kariery fotografował takie postaci jak Marilyn Monroe, Dovima, Twiggy, czy Veruschka. Współpracował z wieloma domami mody – Dior, Yves Saint laurent oraz innymi. Jego twórczość do dzisiaj pozostała inspiracją dla wielu fotogrfów.

Annie Leibovitz: Life Through a Lens

Ta kobieta jest absolutnym gigantem współczesnej fotografii kreacyjnej oraz mody. Stale współpracuje z najbardziej znanymi czasopismami branżowymi na świecie – Vogue, Vanity Fair, czy Harper's Bazaar. Lista znanych osób, które stanęły przed jej obiektywem jest naprawdę długa.

„Life Through a Lens” pokazuje Annie nie tylko jako wybitną fotografkę, ale również interesującą osobę – pełną ciepła i życzliwości. Celem filmu jest pokazanie wyjątkowego sposobu patrzenia na otaczający świat, który rozwijają w sobie najwybitniejsi fotografowie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Najciekawsze strony do obróbki zdjęć online 10 nietypowych zdjęć Wielkanocnych Kanały na YouTube, które pomogą ci stać się lepszym fotografem Jakie zdjęcia wygrywają World Press Photo? Najlepsze aparaty, obiektywy i akcesoria 2015 roku okiem redaktorów Fotoblogia.pl Najlepsze reporterskie zdjęcia 2015 20 tekstów najchętniej czytanych w 2015 roku Zobacz, jak zmienił się świat fotografii w 2015 roku Najlepsze albumy i książki na prezent dla fotografa Fotograficzne inspiracje z Instagrama - krajobrazy Warszawy, miejska zieleń i minimalizm [cz. 6] Mój iPad mini, jako codzienne narzędzie pracy przy prowadzeniu Fotoblogia.pl Najlepsze aparaty fotograficzne 2014 okiem redaktorów Fotoblogia.pl Najlepsze świąteczne oferty zniżkowe na sprzęt fotograficzny Nudna Ameryka na nienudnych zdjęciach Jacka Foty [wywiad] 10 cytatów fotograficznych, które powinniście znać Najdroższe i największe obiektywy pokazane na targach Photokina 2014 Podnosząca się z gruzów stolica na zdjęciach z albumu "Warszawa lata 40." "Małe Nemo", czyli niemowlaki sfotografowane pod wodą Photoshopowe wpadki miesiąca - wakacje 2014 Sesja dla Disney'a i Annie Leibovitz podczas pracy Blogi modowe, na których zdjęcia zatrzymają Cię na dłużej "303 zdjęcia, które musisz znać" - recenzja albumu, którego nie ma Koken – darmowy system zarządzania treścią dla fotografów Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat...