Róbcie zdjęcia, by przeżywać każdą chwilę mocniej

Jednym z najsilniejszych argumentów przeciwko fotografowaniu jest to, że rozprasza uwagę i przez to mniej koncentrujemy się na przeżywaniu chwili. W niektórych sytuacjach tak bywa, lecz badania pokazują, że jest zupełnie odwrotnie. Robienie zdjęć sprawia, że silniej angażujemy się w różne doznania i wszystko cieszy nas mocniej.

© messicanbeer / Flickr

Kristin Diehl oraz Gal Zauberman przeprowadzili badania psychologiczne na grupie 2005 osób. W serii 9 eksperymentów, badani byli proszeni o wzięcie udziału w różnych czynnościach takich jak: wycieczka autobusem albo jedzenie.

Po wszystkim, ludzie byli pytani jak mocno zaangażowali się w daną czynność i czy im się to podobało. Po przeanalizowaniu wyników, naukowcy odkryli, że osoby, które robiły zdjęcia były bardziej zadowolone z doświadczanych przeżyć. Co więcej – ci, którzy fotografowali okazali się być mocniej zaangażowani w prezentowane czynności. Tak było na przykład z osobami, które zostały poproszone o przejście się po wystawie muzealnej. Większa radość dotyczyła osób, które strzelały fotki.

Z drugiej strony jednak – aktywności, które wymagały od badanych czynnego udziału pokazały odwrotne wyniki. Aparat sprawiał, że ludzie się rozpraszali i nie potrafili wykonać powierzonego zadania tak dobrze, ja które, które nie robiły zdjęć. Kwestia fotografowania negatywnych doświadczeń również sprawiała, że ludzie byli mniej szczęśliwi.

Ciekawe jest to, że nawet osoby, które nie dostały aparatu do robienia zdjęć, tylko proszono je o „robienie zdjęć oczami wyobraźni”, również czerpały z eksperymentów więcej radości oraz angażowały się bardziej.

Może warto sobie zadać pytanie następnym razem, kiedy gdzieś idziecie - „czy na pewno nie będę potrzebował aparatu?”. Oczywiście – realnie rzadko wracamy do zdjęć typu wypad do parku, albo do ZOO, ale przyznajcie, że fotografowanie wiewiórek albo małych kózek jest super!

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 16-latek ujął start rakiety Delta IV swoim Nikonem D3300 Niesamowite podwodne wideo z Canona EOS 1D X Mark II w rozdzielczości 4K Monstrualny obiektyw 1000 mm, który ma osłonę przeciwsłoneczną wielkości kosza na śmieci Możemy dodawać zdjęcia 360 stopni na Facebooka Poznajcie FUJIX DS-1P - pierwszy cyfrowy aparat na świecie Mercury - modułowy aparat do którego podłączymy dowolny obiektyw i przystawkę Leica KE-7A za 45 tys. dolarów wystawiona na aukcji w oryginalnym opakowaniu. Dowód? Zdjęcie rentgenowskie Fojo Enfojer umożliwi zrobienie tradycyjnych odbitek ze smartfona Jak wygląda świat z perspektywy dna kieliszka? Rozłożyli na części obiektyw Canon 200-400mm f/4L IS USM za 40 tys. zł, aby zobaczyć co jest w środku Animacja poklatkowa pokazująca możliwości Nikona D810 HaloPainting – nowa technika, która łączy malowanie światłem, zatrzymanie ruchu i hyperlapse Jak wygląda życie z perspektywy zagrożonego nosorożca? Pierwsza na świecie kamerka 3D podłączana do smartfona Zdalnie sterowany samochodzik z aparatem wśród afrykańskich lwów Oto najbardziej szczegółowe zdjęcie Plutona z dotychczas wykonanych Jak wygląda piorun zarejestrowany z prędkością 7000 klatek na sekundę? Kamerka zarejestrowała efektowny wypadek podczas rajdu samochodowego Ten aparat wyszuka za was podobne zdjęcia w zbiorach Google Picturesqe - sztuczna inteligencja do selekcji zdjęć Dron, który przyczepia się do ścian niczym pająk

Popularne w tym tygodniu:

Czy odróżnisz zdjęcia z aparatu z matrycą APS-C i pełnoklatkowego? Zobacz, czego nie należy robić, będąc fotografem Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C