Oto 3 animacje, dzięki którym poznacie życia ojców fotografii

Historia fotografii, taką jaką znamy ją dziś, sięga połowy XIX wieku, kiedy to Fox Talbot odkrył jak rejestrować i utrwalać obraz. Następny był Edweard Muybridge, który stworzył ruchomy obrazek oraz Carleton Warkins, znany ze swoich zdjęć Parku Narodowego Yosemite.

© Drew Christie / Vimeo

Animator Drew Christie, pochodzący z Whidbey Island w Waszyngtonie, dostał zlecenie od Muzeum Współczesnego San Francisco na stworzenie zestawu krótkich animacji, które opowiedzą historie 3 znanych ojców fotografii. Wyszło mu to całkiem nieźle!

Fox Talbot

Pierwsza z nich - „Sun Pictures” - opowiada o Williamie Henrym Foxie Talbocie. To właśnie niemu zawdzięczamy utrwalenie obrazka na materiale światłoczułym oraz stworzenie odbitki. Ten pionier sztuki obrazowania świata odpowiada za opracowanie kalotypii, znanej również jako talbotypia.

Proces kalotypii jest pierwszą negatywową techniką fotograficzną, która była stosowana w połowie XIX wieku. Była ona oparta na naświetlaniu halogenku srebra na płycie, która później była wywoływana. Na podstawie przygotowanego kalotypu mogły być wykonywane odbitki na papierze solnym. Ta technika jest podstawą do rozwoju współczesnej fotografii – niedługo później pojawiły się dagerotypia oraz cyjanotypia. Z czasem materiały światłoczułe na płytach zostały zastąpione filmami zwojowymi, aż w końcu pojawiły się matryce światłoczułe.

Edweard Mutbridge

Historia Edwearda Muybridge'a — ojca ruchomego obrazka

Na pewno słyszeliście albo nawet widzieliście pierwsze w historii ruchome zdjęcia, które zarejestrował Muybridge. Było to studium nad ruchem konia i…

Facet prowadził badania nad ruchem zwierząt, stworzył pierwszy system synchronizacji migawki z ruchem oraz zarejestrował bieg konia. Brał udział w ciekawym zakładzie, który znacznie przyczynił się do rozwoju fotografii.

Oprócz tego był bardzo wybuchowy – na przykład zabił domniemanego kochanka swojej żony. Na dodatek został uniewinniony, ponieważ działał w obronie rodziny.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Carleton Watkins

Wyobraźcie sobie faceta, który wygląda jak klasyczny XIX-wieczny poszukiwacz złota – broda, kapelusz, biała koszula i kamizelka. Tak właśnie wyglądał Carleton Watkins. Jest on uważany za jednego z pierwszych fotografów.

Urodził się w Nowym Jorku, a z czasem przeniósł się do Kalifornii, w której odnalazł swoją życiową pasję – fotografię. Stało się to właściwie przez przypadek, ponieważ znalazł się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Pracował jako asystent w księgarni niedaleko studia Roberta Vance'a – znanego dagerotypisty. Kiedy asystent artysty pożegnał się z pracą, Watkins szybko wskoczył na jego miejsce.

Ten artysta jest znany głównie z dokumentacji, którą przeprowadził w Parku Narodowym Yosemite. Jego ikoniczne prace sprawiły, że zdobył niemały rozgłos. Jego najbardziej znane zdjęcie to „Gigantyczny Grizzly”, które przedstawia ogromną sekwoję.

Koniec końców – Watkins stracił wzrok i z czasem trafił do hospicjum dla obłąkanych, gdzie zmarł w 1916 roku. Został pochowany w nieoznaczonym grobie na terenie szpitalnych ziem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 16-latek ujął start rakiety Delta IV swoim Nikonem D3300 Róbcie zdjęcia, by przeżywać każdą chwilę mocniej Niesamowite podwodne wideo z Canona EOS 1D X Mark II w rozdzielczości 4K Monstrualny obiektyw 1000 mm, który ma osłonę przeciwsłoneczną wielkości kosza na śmieci Możemy dodawać zdjęcia 360 stopni na Facebooka Poznajcie FUJIX DS-1P - pierwszy cyfrowy aparat na świecie Mercury - modułowy aparat do którego podłączymy dowolny obiektyw i przystawkę Leica KE-7A za 45 tys. dolarów wystawiona na aukcji w oryginalnym opakowaniu. Dowód? Zdjęcie rentgenowskie Fojo Enfojer umożliwi zrobienie tradycyjnych odbitek ze smartfona Jak wygląda świat z perspektywy dna kieliszka? Rozłożyli na części obiektyw Canon 200-400mm f/4L IS USM za 40 tys. zł, aby zobaczyć co jest w środku Animacja poklatkowa pokazująca możliwości Nikona D810 HaloPainting – nowa technika, która łączy malowanie światłem, zatrzymanie ruchu i hyperlapse Jak wygląda życie z perspektywy zagrożonego nosorożca? Pierwsza na świecie kamerka 3D podłączana do smartfona Zdalnie sterowany samochodzik z aparatem wśród afrykańskich lwów Oto najbardziej szczegółowe zdjęcie Plutona z dotychczas wykonanych Jak wygląda piorun zarejestrowany z prędkością 7000 klatek na sekundę? Kamerka zarejestrowała efektowny wypadek podczas rajdu samochodowego Ten aparat wyszuka za was podobne zdjęcia w zbiorach Google Picturesqe - sztuczna inteligencja do selekcji zdjęć

Popularne w tym tygodniu:

Czy odróżnisz zdjęcia z aparatu z matrycą APS-C i pełnoklatkowego? Zobacz, czego nie należy robić, będąc fotografem Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C