Fotografowanie z prędkością BILIONA klatek na sekundę

Światło porusza się niezwykle szybko, bo z prędkością blisko 300 tysięcy kilometrów na sekundę w próżni. Sprawia to, że pojedyncza wiązka dociera do powierzchni ziemi w czasie około 8 minut, napotykając takie przeszkody jak atmosfera. Czy jest możliwe ujęcie pędzącego promienia na zdjęciu? Sprawdził to Ramesh Raskar.

Profesor z MIT, Ramesh Raskar, stworzył kamerę, która rejestruje 1 bilion klatek na sekundę! Nie mylcie tego z krótką skalą, bo jest to aż 1000 000 000 000 obrazków. „Femo fotografia”, jak nazywa technikę jej wynalazca, polega na wyzwalaniu impulsu przez laser co 13 nanosekund.

Każdy impuls oświetla scenę i dzięki matematycznej rekonstrukcji powstaje 2-wymiarowy film. W czasie każdej ekspozycji światło przemierza 0,6 mm swojej drogi. Rezultatem eksperymentu jest coś niesamowitego, mianowicie droga światła. Jest to coś, czego nie udało się jeszcze wcześniej uwiecznić na obrazie.

Jeśli przyjrzycie się filmikowi – wydaje się, że światło porusza się w drugą stronę. To zjawisko spowodowane jest tym, że kamera „widzi” wszystko tak szybko z różnych odległości i w chwili rejestrowania jest wiązka światła jest już znacznie dalej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Znany muzyk został pozwany przez fotografa za upublicznienie zdjęcia z dzieciństwa Największy na świecie żarłacz biały ma 50 lat, 7 metrów i waży 2,5 tony USA: Fotograf postrzelony 9 razy przez nastolatków Jak sprawdza się symulacja światła studyjnego w nowym iPhone X? Porównanie z prawdziwym światłem Rozłożyli na części obiektyw Canon 200-400mm f/4L IS USM za 40 tys. zł, aby zobaczyć co jest w środku 12 megapikseli w telefonie... Ach... Wypasiony sprzęt, zero pomyślunku – Sony Australia żartuje z użytkowników lustrzanek Poznajcie ludzi, którzy sfotografowali się ze swoimi podobiznami sprzed… kilkuset lat Stracili wszystko, ale studenci pomagają im odzyskać nadzieję "Jesteś piękna", czyli projekt socjologiczny Shei Glover Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony Niedźwiedź wrzucił jego aparat do przerębla. Po roku fotograf odzyskał zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Legendarny sklep fotograficzny w Chicago spalony podczas zamieszek Hipnotyzujące ujęcia z głębi oceanu pokazują piękno nieznanej fauny Oto kodkod, czyli najmniejszy dziki kot na półkuli zachodniej Panna młoda nie żyje, a filmowcy nie chcą oddać pieniędzy. Tragiczna historia z USA Pomysł na wystrój: mini-doniczki z kasetek po filmach Jak zrobić odbitkę przy użyciu soku z buraka. Poznaj tajniki antotypii Tęczowe Adobe Creative Cloud. Firma zmienia logo Fotograf uratował mu życie. Jeleń mógł się utopić Martin Parr sprzedaje maseczki ze swoimi zdjęciami za 20 funtów. Co tu się wydarzyło? Alex Stemplewski znowu pod ostrzałem. Chce się wypromować na sytuacji w USA Złota godzina w fotografii - jak ją wykorzystać?