Fotografowanie z prędkością BILIONA klatek na sekundę

Światło porusza się niezwykle szybko, bo z prędkością blisko 300 tysięcy kilometrów na sekundę w próżni. Sprawia to, że pojedyncza wiązka dociera do powierzchni ziemi w czasie około 8 minut, napotykając takie przeszkody jak atmosfera. Czy jest możliwe ujęcie pędzącego promienia na zdjęciu? Sprawdził to Ramesh Raskar.

Profesor z MIT, Ramesh Raskar, stworzył kamerę, która rejestruje 1 bilion klatek na sekundę! Nie mylcie tego z krótką skalą, bo jest to aż 1000 000 000 000 obrazków. „Femo fotografia”, jak nazywa technikę jej wynalazca, polega na wyzwalaniu impulsu przez laser co 13 nanosekund.

Każdy impuls oświetla scenę i dzięki matematycznej rekonstrukcji powstaje 2-wymiarowy film. W czasie każdej ekspozycji światło przemierza 0,6 mm swojej drogi. Rezultatem eksperymentu jest coś niesamowitego, mianowicie droga światła. Jest to coś, czego nie udało się jeszcze wcześniej uwiecznić na obrazie.

Jeśli przyjrzycie się filmikowi – wydaje się, że światło porusza się w drugą stronę. To zjawisko spowodowane jest tym, że kamera „widzi” wszystko tak szybko z różnych odległości i w chwili rejestrowania jest wiązka światła jest już znacznie dalej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Białe Święta - zobacz to chociaż na zdjęciach Trzy tęcze sfotografowane na jednym zdjęciu. Było ich tylko 5 przez 250 lat Fotograf ujął zorzę polarną z okna samolotu 76-letni Chińczyk mistrzem Photoshopa Pierwsze GoPro w historii było aparatem analogowym do zadań specjalnych Jak wyglądają ideały piękna na świecie? Graficy przerobili portrety Tortury zwierząt w kampanii przeciw zanieczyszczaniu oceanów Fotografka z astmą zachorowała na COVID-19 po weselu. Wszystko przez pana młodego Kim jest tajemniczy mężczyzna ze zdjęć z gwiazdami Hollywood? Pojawił się znikąd Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji Lista klientów firmy zajmującej się rozpoznawaniem twarzy skradziona Najpierw świecące fale, a teraz delfiny. Zobacz piękną bioluminescencję

Popularne w tym tygodniu:

Polacy robią aż 2 symulatory bycia fotografem. W to trzeba zagrać! Wyginął 85 lat temu. Dopiero teraz możemy zobaczyć go w kolorze Marcin Banot u boku "Francuskiego Spidermana" wspiął się na 190-metrowy wieżowiec Kosmiczni turyści zrobili selfie na tle Ziemi. Wszyscy im zazdroszczą Najlepszy film jaki nagrał. Ujęcia z drona pokazują ciekawskie walenie