Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)?

Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)?

Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)?
Źródło zdjęć: © © MW
Marcin Watemborski
24.06.2016 13:00, aktualizacja: 24.06.2016 16:30

Priorytet przysłony lub preselekcja przysłony (A/Av) to tryb półautomatyczny na kole nastaw PASM, którego zadaniem jest automatyczny dobór odpowiedniego czasu otwarcia migawki do wybranej przysłony.

Program A lub Av, zależnie od systemu, to tryb preselekcji (priorytetu) przysłony, w którym automatycznie wybierany jest czas otwarcia migawki. Jest obok trybów P/ T(Tv) oraz M podstawowym z 4 na kole nastaw PASM. Czułość ISO może być wybrana ręcznie lub ustawiona na Auto ISO. Użytkownik decyduje również o trybie mierzenia światła, działaniu autofocusa oraz stylu obrazu i formacie zapisu plików.

Przysłona jest „źrenicą obiektywu” - decyduje ona o ilości wpadającego do niego światła. Im wyższa jest wartość przysłony (f), tym mniejszy jest jej rzeczywisty rozmiar. Dla przykładu: pełny otwór obiektywu wynosi f/1.8, więc jest fizycznie duży. Po domknięciu go do f/16 zobaczycie w środku tylko małą dziurkę.

Tak wygląda zdjęcie wykonane z szeroko otwartą przysłoną. Głębia ostrości jest niska, a czas został skrócony na tyle, by pozwolić bez poruszenia fotografować obiektywem długoogniskowym.
Tak wygląda zdjęcie wykonane z szeroko otwartą przysłoną. Głębia ostrości jest niska, a czas został skrócony na tyle, by pozwolić bez poruszenia fotografować obiektywem długoogniskowym.© © Marcin Watemborski / [Watemborski](https://www.facebook.com/watemborskiphoto/)

Drugim czynnikiem, za który odpowiada przysłona, jest głębia ostrości. Im wartość przysłony jest mniejsza, tym głębia jest płytsza. Jeśli chcecie osiągnąć ładne rozmycie tła – stosujcie niższe wartości. Dzięki fotografowaniu z dużym otworem (małą wartością f) przysłony osiągniecie również krótsze czasy naświetlania.

Jak w każdym z trybów półautomatycznych, tak i tutaj – mierzenie światła jest zależne od wybranego trybu (matrycowy, centralnie ważony, punktowy). Istnieje również możliwość wprowadzenia korekty (kompensacji) ekspozycji, dzięki czemu światłomierz będzie nie doświetlał, lub prześwietlał zdjęcia według waszych upodobań. Jest jeszcze przydatna opcja blokady ekspozycji na konkretnie mierzonym punkcie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)