Co to jest czas BULB?

Czas BULB to czas otwarcia migawki w aparacie w pełni kontrolowany przez fotografa. Migawka aparatu będzie otwarta tak długo, jak długo będzie trzymany spust migawki. W wielu aparatach na kole PASM.

© MW

Współczesne aparaty fotograficzne mają możliwość fizycznego otwarcia migawki od 1/8000 sekundy do 30. Zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzebny jest on dłuższy. Czas BULB (B) pozwala użytkownikowi naświetlać klatkę tak długo, jak tylko chce. Ograniczeniem jest tutaj tylko akumulator aparatu, który może się rozładować – wtedy przed wyłączeniem następuje zamknięcie migawki.

Naucz się malować światłem w 5 minut [wideoporadnik]

Malowanie światłem to z pewnością typ fotografii, którego trzeba spróbować. W dzisiejszym poradniku pokażę Wam, czego będziecie potrzebować i na…

Tryb B jest widoczny często na kole nastaw PASM za wszystkimi trybami półautomatycznymi oraz manualnym. W trybie ręcznym możecie spotkać się z oznaczeniem B lub BULB tuż za najdłuższym czasem otwarcia migawki, wynoszącym przeważnie 30 sekund. Sprawdza się to świetnie podczas malowania światłem, zwłaszcza z wykorzystaniem pilota z interwałometrem, na którym można automatycznie ustawić czas, przez jaki ma być naświetlana scena.

Malowanie światłem — sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik]

Zima ze swoim krótkim dniem sprzyja fotografii nocnej, którą można urozmaicić malowaniem światłem. W dzisiejszym poradniku pokażemy krok po kroku,…

W przypadku używania czasu B zaleca się stosowanie statywu oraz wężyka spustowego lub pilota do wyzwalania bezprzewodowego, w celu uniknięcia poruszeń. Jeśli chcecie dodatkowo zabezpieczyć swój kadr przed niechcianymi wstrząsami, warto wykorzystać funkcję blokady lustra podniesionego, dzięki czemu lustro podnosi się i blokuje w takiej pozycji przy pierwszym naciśnięciu spustu migawki, dopiero drugi otwiera pierwszą kurtynę.

Zobacz również: Obrabiaj wakacyjne krajobrazy przy pomocy Gimpa

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jak wujek Józek wielkiego fotografa pokonał... Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)? RAWy – oddawać, czy nie? Jasne, że nie! Jak działa tryb priorytetu czasu (S/Tv)? Co to jest winietowanie? Jak działa tryb manualny w aparacie?

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?