Na czym polega kompozycja zdjęcia?

Kompozycja zdjęcia (obrazu) polega na ułożeniu jego elementów tak, by ze sobą spójnie współgrały. Jest to podstawowa umiejętność, którą musi opanować każda osoba zajmująca się sztukami wizualnymi.

© Marcin Watemborski / Watemborski

Kompozycja obrazu to bardzo skomplikowana kwestia, która dotyczy nie tyle ekspozycji, a elementów, które znajdują się w kadrze. Dobra kompozycja to taka, na którą dobrze się patrzy. Wszystkie jej fragmenty powinny być zrównoważone, by obraz nie był przeciążony elementami po jednej stronie, a po drugiej, by nie było pusto.

Kompozycja centralna.

Drugą kwestią w percepcji obrazu fotograficznego, lub jakiegokolwiek innego, jest rozmieszczenie mocnych punktów. Są to przecięcia linii, które ludzki mózg automatycznie wychwytuje i odbiera jako najbardziej istotne. Właśnie w tych miejscach powinniśmy umieszczać główny motyw zdjęcia. Istnieją 3 podstawowe schematy podziału obrazu: Złoty Podział, Trójpodział Kadru oraz Spirala Fibonacciego, ale to temat na osobne artykuły.

Tak wygląda zrównoważona kompozycja ze świadomym zaburzeniem cięć w przypadku fotografowania osoby

Bardzo ważną kwestią są linie prowadzące. Jeśli fotografujecie architekturę – zwróćcie uwagę na pionowe i poziome linie w obrazie i ułóżcie je tak, by były zgodne z naturalną percepcją człowieka. Przechylenie nawet o kilka stopni potrafi zepsuć cały obraz. Kadrowanie osoby zamkniętej w obrazie ma również ogromne znaczenie. Istnieją plany: ogólny, pełny, amerykański, zbliżenie oraz detal. Każdy z nich ma swoje wytyczne.

Kilka zasad dobrej kompozycji:

  • Zadbaj o równomierne rozmieszczenie elementów zdjęcia, również plam świetlnych i kolorystycznych
  • Przeanalizuj mocne punkty obrazu
  • Zwróć uwagę na linie prowadzące
  • Nie kadruj osoby na zdjęciu POD ani W stawach, a delikatnie nad nimi

Zobacz również: Wywoływanie RAWów w Adobe Lightroom

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jak wielkie znaczenie ma kolor w fotografii oraz filmie? Jak wujek Józek wielkiego fotografa pokonał... Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)? RAWy – oddawać, czy nie? Jasne, że nie! Co to jest czas BULB? Jak działa tryb priorytetu czasu (S/Tv)?