Ekipa z Rescued Film Project odnalazła 1200 niewywołanych klisz z lat 50 XX wieku

Inicjatywa Rescued Film Project tworzy cyfrowe archiwum z niewywołanych negatywów, znalezionych na całym świecie. Ostatnio odnaleźli 1200 klisz jednego fotografa.

© Rescued Film Project / Youtube

Utworzone przez Leviego Bettwiesera Rescued Film Project skupuje niewywołane filmy z całego świata, naświetlone w latach 30 do 90 XX wieku. Inicjatywa posiada wszelkie niezbędne środki, aby uzyskać obrazy z negatywów każdej jakości i marki. Nawet zniszczone przez temperaturę, wilgoć i czas.Dużo spośród odnajdywanych materiałów pochodzi od nieznanych autorów oraz nikt ich nigdy nie widział, aż do teraz. Nadaje im to specyficznego wyrazu. W zbiorach Bettweisera znajdują się m. in. nigdy wcześniej nie publikowane fotografie prezydenta USA, Dwighta Eisenhowera.

Jedną z największych kolekcji odnalezionych i wywołanych po latach są zdjęcia Vivian Maier. Dorobek fotografki obejmował ponad 30 000 negatywów. Najbardziej znane są jej prace z lat 50 i 60 XX wieku, ukazujące sceny uliczne z Chicago i Nowego Jorku.

Ogromnym projektem, realizowanym przez Rescued Film Project, jest kolekcja około 1200 negatywów pochodzących od jednego fotografa. Filmy zostały naświetlone w latach 50 XX wieku przez mężczyznę o imieniu Paul. Rzadko spotykane znalezisko ma jeszcze jedną wyjątkową cechę. Każdy film został zapakowany w folię aluminiową, owinięty taśmą, a następnie opisany. Tak przygotowane wkładano do pudełek po cygarach, które zostały skrupulatnie opakowane gazetami i taśmą oraz dokładnie opisane.

Niestety, emulsja światłoczuła z dnia na dzień ulega zniszczeniu, dlatego Rescued Film Project chciałoby jak najszybciej wywołać i zarchiwizować znalezione filmy. Założona na Indiegogo.com kampania zebrała już 25% potrzebnych środków, a do końca pozostały 2 miesiące.

Zobacz również: Trzy drogi do czerni i bieli w Adobe Lightroom

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? Po 71 latach ujawniono prawdziwą tożsamość żołnierza na ikonicznym zdjęciu 53-gigapikselowe zdjęcie Bentleya na moście Golden Gate Nikkor 1200 mm f/11 - rzadki obiektyw trafił na eBaya Trochę biżuterii nie zaszkodzi - oto limitowana, złota edycja Trioplan 100mm f/2.8 Apple Wach z aparatem fotograficznym? Supermodelka zarejestrowała swój lot w wingsuicie nad aktywnym wulkanem Fotografowanie z prędkością BILIONA klatek na sekundę Ekstrawagancki kolor stroju Królowej Elżbiety II pobudził kreatywność internautów Dzięki temu urządzeniu wyzwolicie GoPro ugryzieniem Czy technika suchej płyty powróci do łask dzięki Galaxy? Oto 3 animacje, dzięki którym poznacie życia ojców fotografii 16-latek ujął start rakiety Delta IV swoim Nikonem D3300 Róbcie zdjęcia, by przeżywać każdą chwilę mocniej Niesamowite podwodne wideo z Canona EOS 1D X Mark II w rozdzielczości 4K Monstrualny obiektyw 1000 mm, który ma osłonę przeciwsłoneczną wielkości kosza na śmieci Możemy dodawać zdjęcia 360 stopni na Facebooka Poznajcie FUJIX DS-1P - pierwszy cyfrowy aparat na świecie Mercury - modułowy aparat do którego podłączymy dowolny obiektyw i przystawkę Leica KE-7A za 45 tys. dolarów wystawiona na aukcji w oryginalnym opakowaniu. Dowód? Zdjęcie rentgenowskie Fojo Enfojer umożliwi zrobienie tradycyjnych odbitek ze smartfona Jak wygląda świat z perspektywy dna kieliszka?

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie