Nowy patent Apple blokuje urządzenia rejestrujące

Producent iPhone'a uzyskał sposób na zapobieganie nieautoryzowanemu robieniu zdjęć i filmów. Jest to narzędzie do walki z samowolnym nagrywaniem koncertów czy kolejny środek inwigilacji?

© JK

Każdy, kto lubi chodzić na koncerty, śmiało powie, że jedną z najbardziej irytujących rzeczy jest morze smartfonów zalewające widownie. Odkąd zaawansowane telefony opanowały świat, ludzie wyrobili sobie nawyk rejestrowania każdej możliwej chwili. Dużo problemów przysparza to artystom scenicznym, których występy na żywo pojawiają się na YouTube kilka godzin po koncercie i na dodatek w kiepskiej jakości.

Koncepcja zdalnego wyłączenia urządzeń rejestrujących w smartfonach pierwszy raz pojawiła się w okolicach roku 2011, momentalnie wywołując kontrowersje. Argumentem opozycji była oczywiście obrona wolności słowa i prasy. Teraz patent na tego rodzaju urządzenie znalazł się w rękach Apple.

Zasadą działania jest rozmieszczenie odpowiednich nadajników emitujących sygnał w podczerwieni, w miejscu, gdzie chcemy zapobiec robieniu zdjęć i nagrywaniu filmów. Może on zawierać zakodowany skrypt wyłączający funkcje aparatu. Główne obawy w związku z taką technologią wiążą się przede wszystkim z możliwością nadużywania zakazu. Nie wiadomo, kiedy Apple zdecyduje się zaimplementować w iPhone'ie nowy patent. Nie jest to już sfera science-fiction, a jedynie kwestia czasu.

Zobacz również: Obróbka portretu na iPadzie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? Ekipa z Rescued Film Project odnalazła 1200 niewywołanych klisz z lat 50 XX wieku Po 71 latach ujawniono prawdziwą tożsamość żołnierza na ikonicznym zdjęciu 53-gigapikselowe zdjęcie Bentleya na moście Golden Gate Nikkor 1200 mm f/11 - rzadki obiektyw trafił na eBaya Trochę biżuterii nie zaszkodzi - oto limitowana, złota edycja Trioplan 100mm f/2.8 Apple Wach z aparatem fotograficznym? Supermodelka zarejestrowała swój lot w wingsuicie nad aktywnym wulkanem Fotografowanie z prędkością BILIONA klatek na sekundę Ekstrawagancki kolor stroju Królowej Elżbiety II pobudził kreatywność internautów Dzięki temu urządzeniu wyzwolicie GoPro ugryzieniem Czy technika suchej płyty powróci do łask dzięki Galaxy? Oto 3 animacje, dzięki którym poznacie życia ojców fotografii 16-latek ujął start rakiety Delta IV swoim Nikonem D3300 Róbcie zdjęcia, by przeżywać każdą chwilę mocniej Niesamowite podwodne wideo z Canona EOS 1D X Mark II w rozdzielczości 4K Monstrualny obiektyw 1000 mm, który ma osłonę przeciwsłoneczną wielkości kosza na śmieci Możemy dodawać zdjęcia 360 stopni na Facebooka Poznajcie FUJIX DS-1P - pierwszy cyfrowy aparat na świecie Mercury - modułowy aparat do którego podłączymy dowolny obiektyw i przystawkę Leica KE-7A za 45 tys. dolarów wystawiona na aukcji w oryginalnym opakowaniu. Dowód? Zdjęcie rentgenowskie Fojo Enfojer umożliwi zrobienie tradycyjnych odbitek ze smartfona

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Zobacz, czego nie należy robić, będąc fotografem Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C