Dlaczego zdjęcia są nieostre?

Zdjęcia wychodzą nieostre głównie z dwóch powodów - złego ustawienia ostrości albo zbyt długiego czasu ekspozycji. Jeżeli opanujemy te dwa parametry, nasze szanse na uzyskanie ostrego zdjęcia zdecydowanie rosną.

© MF

Ostrość na zdjęciu to często zasadniczy element, który decyduje o tym, czy zdjęcie jest udane, czy nie. Nawet jak gramy nieostrościami, to ostry element jeszcze lepiej odcina fotografowany obiekt od tła. Oczywiście zdarzają się projekty całkowicie nieostre, jak np. Marocco Tomka Sikory, jednak to bardziej wyraz artystycznej wizji niż fotografia użytkowa.

20 mm, 1/1250 s, f/4.5, ISO 100, + 2/3 EV

Na co dzień zależy nam na ostrych zdjęciach, które najłatwiej uzyskać, gdy jest dużo światła. W dobrym oświetleniu, np. w słoneczny dzień na dworze, dużo łatwiej wykonać ostre zdjęcia, ale właściwie dlaczego? Ponieważ aparat automatycznie dobiera krótki czas migawki, czyli czas, w którym matryca albo film jest poddany działaniu światła. Czasy migawki, na których na pewno osiągniemy ostre zdjęcia, zaczynają się od 1/125 s, jednak jeżeli obiekt jest w ruchu, lepiej jak będzie to 1/500 s, a nawet 1/1000 s.

50 mm, 1/250 s, f/1.8, ISO 100

Drugim parametrem, który jest kluczowy do osiągnięcia ostrych zdjęć, jest autofokus. Właściwie są dwie metody wykonania ostrego zdjęcia. Pierwsza — gdy blokujemy ostrość na obszarze, w którym będzie się znajdował nasz obiekt i czekamy, aż się tam znajdzie i wyzwalamy migawkę (jak najkrótszą). Ta metoda przydaje się w aparatach, które mają słabszy tryb ciągły autofokusu, albo w ogóle go nie mają. Ma jednak swoje ograniczenia — dość trudno śledzi się obiekty w ruchu. Podobnie wykonujemy zdjęcia poruszających się obiektów za pomocą manualnego ostrzenia.

50 mm, 1/50 s, f/2.2, ISO 800

Druga metoda uzyskania ostrego zdjęcia to zastosowanie szybkiego autofokusu najlepiej w trybie ciągłym, który w sumie oferuje już większość aparatów cyfrowych. Za jego pomocą i dzięki zastosowaniu krótkiego czasu migawki powinniśmy uzyskać ostre zdjęcia. Dobrze także skorzystać ze zdjęć seryjnych, które zwiększają prawdopodobieństwo trafienia z ostrością. Przy śledzeniu dobrze zdecydować się na jeden punkt AF, dzięki czemu aparat będzie wiedział, na co ma ostrzyć.

20 mm, 1/250 s, f/1.4, ISO 800

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podsumowując, jeżeli chcemy uzyskać ostre zdjęcie, powinniśmy zadbać o scenę z dużą ilością światła, co pozwoli zastosować krótki czas migawki, najwyżej 1/125 s, a przy obiektach w ruchu 1/500 s. Poza tym powinniśmy skorzystać z trybu ciągłego autofokusu i zdjęć seryjnych. Jeżeli nasz aparat ma słaby autofokus, należy wyostrzyć na jakimś miejscu i czekać cierpliwie na fotografowany obiekt.

8 mm, 1/320 s, f/1.8, ISO 200
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Zostaw ten sprzęt. Skoncentruj się na bohaterze! Nocna fotografia okiem pasjonatów [wideo] Słońce w kadrze? Żaden problem! [poradnik] Zrób porządek w zdjęciach, czyli efektywne katalogowanie w Lightroomie [wideoporadnik] Kulisy powstawania zdjęć do internetowej kampanii reklamowej Pizza Hut 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Reporterska klęska urodzaju Zacznijmy myśleć o sztuce na zdjęciach Podstawy fotografowania jedzenia - prosto, naturalnie i w domu [poradnik] Frymografia: Historii równanie Świat jak na dłoni, czyli tworzenie małej planety z panoramy 360 stopni [wideoporadnik] Premierowy poradnik "Fotografia z lampą błyskową w praktyce"

Popularne w tym tygodniu:

Jak usunąć ogrodzenie ze zdjęcia? Jest na to prosty sposób Czego nie robić fotografując w kościele 5 przedmiotów codziennego użytku, które dają świetny efekt na zdjęciach Chcesz robić lepsze zdjęcia? PROJEKT 365. Wszystko, co musisz wiedzieć Jak układać dłonie na zdjęciach portretowych? Rzeczy, które powinien mieć każdy fotograf Jak zorganizować sesję w lokalu? Wszystko, co musisz wiedzieć Fotografia Analogowa Cz. III: Jaki film wybrać? Co to jest telekonwerter? Zlecenia dla fotografów - jak i gdzie je zdobywać? Jak zmienić dpi zdjęcia