Jak wybrać aparat fotograficzny?

Wybór aparatu fotograficznego to niełatwe zadanie, szczególnie teraz, kiedy na rynku jest tak szeroka oferta. Podpowiadamy, jaki rodzaj aparatu wybrać, kierując się kilkoma kryteriami, jak: gabaryty, jakość zdjęć i funkcjonalność.

Wielkość aparatu

Pierwsze, poza oczywiście budżetem, co musimy wziąć pod uwagę, to wielkość aparatu. Na rynku znajdziemy właściwie wszystko — od super kieszonkowych fotograficznych smartfonów do cyfrowego średniego formatu, więc jest w czym wybierać. Większość użytkowników waha się między zaawansowanym kompaktem, bezlusterkowcem i lustrzanką.

Canon G7X Mark II

Aparaty kompaktowe sprawdzą się w codziennym fotografowaniu raczej statycznych obiektów. Całkiem dobrze większość z nich radzi sobie też z filmowaniem. Oczywiście kompakt kompaktowi nierówny.

Fujifilm X70 — kieszonkowe APS-C [test]

Kompakty premium to aparaty, które w niedużym opakowaniu dają bardzo duże możliwości fotograficzne i świetną jakość zdjęć. Czy najnowszy kompakt…

W tej kategorii znajdują się aparaty od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niektóre typy superzoom mają duży zakres ogniskowych, inne oferują krótszą ogniskową albo obiektyw stałoogniskowy i większą matrycę.

Fujifilm X-T2

Kolejną kategorią są bezlusterkowce, które w większości oferują większe matryce od kompaktów i mają wymienne obiektywy. Najkrócej mówiąc i w dużym uproszczeniu, są to lustrzanki bez lustra. Oferują lepszą jakość zdjęć, niż większość kompaktów, porównywalną z lustrzankami i bardziej zaawansowaną funkcjonalność.

Canon ESO M10

Zobacz również: Praktyczne zastosowanie pędzli w Adobe Photoshop

Większość producentów ma swoje systemy bezlusterkowców z matrycami w różnych rozmiarach: między innymi Mikro Cztery Trzecie, APS-C, FF. Są to bardzo dobre aparaty dla amatorów, chociaż niektóre modele mają już profesjonalne aspiracje. Jeżeli lustrzanka to trochę za dużo noszenia, to bezlusterkowiec będzie w sam raz.

Olympus PEN-F – melancholia lat 60. przeniesiona w XXI wiek [test]

Olympus PEN-F to najnowszy, topowy bezlusterkowiec serii PEN w ofercie japońskiego producenta, a zarazem jeden z najdroższych aparatów systemu Mikro…

Ostatnią, bardzo popularną grupą aparatów są lustrzanki dostępne w wielu wariantach, od totalnie amatorskich do bardzo wyspecjalizowanych i profesjonalnych. Jeżeli nie przeszkadzają nam gabaryty, to są to aparaty do wszystkiego, które oferują bardzo dobrą jakość zdjęć. Ich wadą w porównaniu z bezlusterkowcami jest wolna praca autofokusu w trybie live view no i gabaryty korpusu, bo wielkość obiektywów zależy głównie od wielkości matrycy, do jakiej są dedykowane. Lustrzanki sprawdzą się właściwie w każdym rodzaju fotografii, a bezlusterkowce przewyższają pod względem szybkości autofokusu, chociaż powoli ta przewaga maleje. Jednak nie przypadkiem do fotografii sportowej, dzikiej natury czy reportażowej najczęściej używane są lustrzanki.

Canon EOS 1300D

Nikon D500 — test profesjonalnej lustrzanki z matrycą APS-C

Nikon D500 to aparat, który miał nigdy nie powstać. To lustrzanka cyfrowa, której produkcję rozpoczęto dzięki dużemu zainteresowaniu samych…

Jakość zdjęć

Drugim parametrem, który dla wielu może być pierwszym, jest jakość zdjęć. Tu najlepszym wykładnikiem jest wielkość matrycy, im większa tym powinniśmy otrzymać lepsze zdjęcia. Większa matryca oferuje większe piksele, dzięki czemu daje mniejsze szumy, większą dynamikę i tonalność obrazu. Nie bez znaczenia jest też obiektyw, który jeżeli jest słaby, będzie dawał nieostry obraz z wieloma wadami optycznymi. Najłatwiej jest pooglądać testy aparatów, które nas interesują, ściągnąć z nich zdjęcia i zobaczyć czy są satysfakcjonujące pod względem jakości obrazu.

Funkcjonalność

Trzeba znaleźć kompromis miedzy gabarytami, jakością zdjęć i osiągami aparatu. Aparat musi być na tyle mały, żeby chciało się nam go zabierać na dłuższe wyprawy, z których są najciekawsze zdjęcia, a nie był obciążeniem dla kręgosłupa. Jednocześnie musi dawać satysfakcjonujące zdjęcia. Sam na co dzień wybrałbym kompakt z większa matrycą w stylu Fujifilm X70 albo Leikę Q, albo bezlusterkowiec Mikro Cztery Trzecie, lub Fujifilm X. Natomiast do pracy wybrałbym poręczną pełnoklatkową lustrzankę, taką jak Nikon D750 albo Canon ESO 5D Mark III. Dla mnie priorytetem jest jakość zdjęć, autofokus i na trzecim miejscu gabaryty. Co Wy byście wybrali?

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jak czyścić matrycę? Oto proste i sprawdzone rozwiąania Z lampą w plener - wszystko, co musisz wiedzieć na początku [poradnik] 5 rzeczy, których brakuje mi w Adobe Lightroom Co to jest obiektyw fisheye (rybie oko)? Co to jest i jak działa aparat dalmierzowy?

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?