Co wybrać: lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Lustrzanki i bezlusterkowce, to obecnie najbardziej popularne grupy aparatów, które są najczęściej wybierane przez zaawansowanych amatorów i zawodowców. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i co wybrać, do jakich zastosowań.

Nie przypadkiem lustrzanki zdominowały rynek aparatów od drugiej połowy XX w. To w sumie nieduże, dość łatwe w obsłudze aparaty, które przeszły w tym czasie ogromną ewolucję. Obecnie na rynku znajdziemy lustrzankę cyfrową dla każdego, od totalnego amatora, który kupił pierwszy aparat, do profesjonalnych narzędzi pracy, za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Canon ESO 1300D

Lustrzanki nadal dominują w dziedzinach, w których jest niezbędny bardzo szybki, bezkompromisowy autofokus, szczególnie w trybie ciągłym. Chociaż trzeba przyznać, że producenci bezlusterkowców nie śpią i rozwijają swoje technologie.

Pentax K-1

Bezlusterkowce to najkrócej lustrzanki bez lustra i wizjera optycznego, które dają pogląd fotografowanej sceny na ekranie LCD albo w wizjerze elektronicznym. Ich podstawową zaletą są mniejsze gabaryty korpusów i obiektywów. No może poza systemami z matrycą FF i APS-C, które mają obiektywy o podobnych gabarytach jak lustrzanki z takimi matrycami.

Canon ESO M10

Poza tym bezlusterkowce oferują szybszy autofokus w trybie live view, więc jeżeli lubimy kadrować na ekranie, to bezlusterkowiec jest naturalniejszym wyborem. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć, to bezlusterkowce dorównującą już nawet najlepszym lustrzankom, szczególnie te wyposażone w większe matryce.

Fujifilm X-T2

Zobacz również: Obrabiaj wakacyjne krajobrazy przy pomocy Gimpa

Co wybrać?

Bezlusterkowce to idealny wybór dla amatorów i zawodowców, którzy nie potrzebują ekstremalnie czułego i szybkiego autofokusu. Sprawdzą się w fotografii codziennej, rodzinnej, krajobrazowej, architekturze, portrecie.

Fujifilm X-Pro2

Zaczynając od systemu Mikro Cztery Trzecie, który jest najmniejszy i najbardziej poręczny, jednocześnie oferuje jeden z szybszych, o ile nie najszybszy autofokus. Idealne rozwiązanie do fotografii rodzinnej i codziennej.

5 powodów, dla których bezlusterkowce stały się konkurentami dla lustrzanek

Wiele wskazuje na to, że rok 2014 będzie czasem bezlusterkowców. Mimo że to wciąż stosunkowo mały i rozwojowy rynek, już teraz wiele modeli stanowi…

Przez systemy z matrycą APS-C, czyli taką jak amatorskie lustrzanki, jak Sony, czy Fujifilm X, które zaspokoją wszystkie fotograficzne potrzeby zaawansowanych amatorów. Do pełnoklatkowych bezlusterkowców jak Sony A7 czy Leica SL, a nawet średniego formatu jak Hasselblad X1D, o których marzy wielu zawodowców.

Bezlusterkowiec do 3000 zł — którego powinienem wybrać? [test grupowy]

Postanowiliśmy przetestować dla Was 6 bezlusterkowców do 3000 zł, aby ułatwić Wam wybór przy ewentualnych zakupach. Do testu wybraliśmy różne…

Oczywiście jeżeli, ktoś upiera się przy lustrzance, to jest na rynku wiele modeli amatorskich, które są jak najbardziej godne uwagi i wykonają te same zadania równie dobrze, albo nawet trochę lepiej, jednak gabaryty korpusu będą większe przynajmniej o lustro.

Canon EOS 1300D — lustrzanka dla każdego [test]

Lustrzanka zawsze była marzeniem wielu początkujących fotografów i synonimem dobrej jakości zdjęć. Sprawdzamy, jak radzi sobie najnowsza i…

Zawodowi fotografowie w większości stawiają nadal na lustrzanki, przynajmniej ci, którzy zajmują się reportażem, fotografią gwiazd, ślubną, czy dzikiej przyrody. Zawodowcy, którzy zajmują się bardziej statyczną fotografią jak architektura, portret, jedzenie, przedmioty przesiadają się powoli na pełnoklatkowe bezlusterkowce, do których można podpiąć dużo ciekawych, manualnych obiektywów.

Nikon D500 — test profesjonalnej lustrzanki z matrycą APS-C

Nikon D500 to aparat, który miał nigdy nie powstać. To lustrzanka cyfrowa, której produkcję rozpoczęto dzięki dużemu zainteresowaniu samych…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jak wybrać aparat fotograficzny? Czym jest „prawdziwy portret"?

Popularne w tym tygodniu:

Para młoda nie potrzebuje twoich zdjęć. Stawia na profesjonalistów Jak dobrze sfotografować półcieniowe zaćmienie Księżyca? [poradnik] 10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży Jak zrobić sesję z parą? Oto nasze 3 sposoby