Co wybrać: lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Lustrzanki i bezlusterkowce, to obecnie najbardziej popularne grupy aparatów, które są najczęściej wybierane przez zaawansowanych amatorów i zawodowców. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i co wybrać, do jakich zastosowań.

Nie przypadkiem lustrzanki zdominowały rynek aparatów od drugiej połowy XX w. To w sumie nieduże, dość łatwe w obsłudze aparaty, które przeszły w tym czasie ogromną ewolucję. Obecnie na rynku znajdziemy lustrzankę cyfrową dla każdego, od totalnego amatora, który kupił pierwszy aparat, do profesjonalnych narzędzi pracy, za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Canon ESO 1300D

Lustrzanki nadal dominują w dziedzinach, w których jest niezbędny bardzo szybki, bezkompromisowy autofokus, szczególnie w trybie ciągłym. Chociaż trzeba przyznać, że producenci bezlusterkowców nie śpią i rozwijają swoje technologie.

Pentax K-1

Bezlusterkowce to najkrócej lustrzanki bez lustra i wizjera optycznego, które dają pogląd fotografowanej sceny na ekranie LCD albo w wizjerze elektronicznym. Ich podstawową zaletą są mniejsze gabaryty korpusów i obiektywów. No może poza systemami z matrycą FF i APS-C, które mają obiektywy o podobnych gabarytach jak lustrzanki z takimi matrycami.

Canon ESO M10

Poza tym bezlusterkowce oferują szybszy autofokus w trybie live view, więc jeżeli lubimy kadrować na ekranie, to bezlusterkowiec jest naturalniejszym wyborem. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć, to bezlusterkowce dorównującą już nawet najlepszym lustrzankom, szczególnie te wyposażone w większe matryce.

Fujifilm X-T2

Co wybrać?

Bezlusterkowce to idealny wybór dla amatorów i zawodowców, którzy nie potrzebują ekstremalnie czułego i szybkiego autofokusu. Sprawdzą się w fotografii codziennej, rodzinnej, krajobrazowej, architekturze, portrecie.

Fujifilm X-Pro2

Zaczynając od systemu Mikro Cztery Trzecie, który jest najmniejszy i najbardziej poręczny, jednocześnie oferuje jeden z szybszych, o ile nie najszybszy autofokus. Idealne rozwiązanie do fotografii rodzinnej i codziennej.

5 powodów, dla których bezlusterkowce stały się konkurentami dla lustrzanek

Wiele wskazuje na to, że rok 2014 będzie czasem bezlusterkowców. Mimo że to wciąż stosunkowo mały i rozwojowy rynek, już teraz wiele modeli stanowi…

Przez systemy z matrycą APS-C, czyli taką jak amatorskie lustrzanki, jak Sony, czy Fujifilm X, które zaspokoją wszystkie fotograficzne potrzeby zaawansowanych amatorów. Do pełnoklatkowych bezlusterkowców jak Sony A7 czy Leica SL, a nawet średniego formatu jak Hasselblad X1D, o których marzy wielu zawodowców.

Bezlusterkowiec do 3000 zł — którego powinienem wybrać? [test grupowy]

Postanowiliśmy przetestować dla Was 6 bezlusterkowców do 3000 zł, aby ułatwić Wam wybór przy ewentualnych zakupach. Do testu wybraliśmy różne…

Oczywiście jeżeli, ktoś upiera się przy lustrzance, to jest na rynku wiele modeli amatorskich, które są jak najbardziej godne uwagi i wykonają te same zadania równie dobrze, albo nawet trochę lepiej, jednak gabaryty korpusu będą większe przynajmniej o lustro.

Canon EOS 1300D — lustrzanka dla każdego [test]

Lustrzanka zawsze była marzeniem wielu początkujących fotografów i synonimem dobrej jakości zdjęć. Sprawdzamy, jak radzi sobie najnowsza i…

Zawodowi fotografowie w większości stawiają nadal na lustrzanki, przynajmniej ci, którzy zajmują się reportażem, fotografią gwiazd, ślubną, czy dzikiej przyrody. Zawodowcy, którzy zajmują się bardziej statyczną fotografią jak architektura, portret, jedzenie, przedmioty przesiadają się powoli na pełnoklatkowe bezlusterkowce, do których można podpiąć dużo ciekawych, manualnych obiektywów.

Nikon D500 — test profesjonalnej lustrzanki z matrycą APS-C

Nikon D500 to aparat, który miał nigdy nie powstać. To lustrzanka cyfrowa, której produkcję rozpoczęto dzięki dużemu zainteresowaniu samych…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

5 rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć pracując w Lightroomie Zdjęcia świąteczne - jak dobrze zrobić? Przydatne wskazówki dla każdego Jak odszyfrować oznaczenia obiektywów: Canon Jak robić lepsze zdjęcia amatorskimi aparatami z "kitowym" obiektywem Zobacz to, co nieuchwytne - zdjęcia highspeed w domowym zaciszu Internetowa galeria w minutę [wideoporadnik] Jakub Kaźmierczyk w ogniu pytań, czyli fotograficzne Q&A [wideo] Premierowy poradnik "Fotografia z lampą błyskową w praktyce" Kierunki wrażliwości w procesie fotografowania cz. I [felieton] Muzyka i fotografia, cz. 2 - co łączy Leicę M z Fenderem Mustangiem? Jak zrobić sesję z parą? Oto nasze 3 sposoby Postarzanie zdjęć, czyli powrót do przeszłości w kilka minut [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Darmowy kurs Photoshopa dla początkujących fotografów