Zapominalscy projektanci Apple nie usunęli danych EXIF z tapety

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda edycja zdjęć na potrzeby firmy Apple – zobaczcie jak wygląda to w danych EXIF. W jednej z tapet systemu El Capitan wszystkie informacje zostały w zdjeciu. Czyżby tajniki firmy wychodziły na jaw?

Przeciek wykrył nowozelandzki fotograf – Omi Manac Choudhary, który umieścił posta na Reddit. Jest to jedyna tapeta z 49 dostępnych w El Capitan, w której zostały zachowane dane EXIF. Czy to niedociągnięcie odbije się na Apple?

Według danych EXIF, zdjęcie zostało wykonane 6 sierpnia 2013 roku około godziny 21. Do stworzenia obrazu został wykorzystany Canon EOS 5D Mark III z obiektywem 17–40 mm f/4 L na ogniskowej 17 mm i przysłonie f/4. Zrobił je fotograf Sungjin Ahn w trybie manualnym na ISO 1600 i ekspozycji trwającej 30 sekund.

Obraz był edytowany w Photoshopie CS6 i zawiera następujące notatki:

  • Proszę przyciemnić niektóre gwiazdy, które są mniejsze i ciemniejsze tak, by była większa różnica między nimi.
  • Proszę usunąć trochę szumu na niebie.
  • Proszę przyciemnić trochę całość nieba i trochę bardziej w obszarze zaznaczonym okręgiem.
  • Możemy poprawić ten obszar, by nie wyglądał jakby był wzięty z miejsca po lewej stronie?
  • Proszę wypełnić ten obszar do krawędzi większa ilością drzew, by nie tworzyły źle wyglądających kształtów.
  • Gwiazdy w przejściu do horyzontu powinny być dużo mniej gęste. Możesz zobaczyć na oryginalnym obrazie, że jest ich mniej na dole.
  • Mniej różowego w tym obszarze nieba. Proszę nawiązać do oryginału, który jest bardziej niebieski.
  • Całościowo – gwiazdy mogłyby być ostrzejsze.
  • Jasność gwiazd powinna być największa na górze i delikatnie schodzić ku dołowi.
  • Możemy rozjaśnić największe gwiazdy na górze.

Wszystkie metadane możecie zobaczyć na tej stronie, lub pobrać oryginalnie zdjęcie i sprawdzić samemu.

Jak myślicie – czy tego typu niedopracowanie może przyczynić się do postrzegania Apple jako mniej profesjonalnej firmy? Dane EXIF z grafik przeznaczonych do wykorzystania w systemach operacyjnych powinny być usuwane, jako, że poddawane są wielu manipulacjom i stanowią produkt komercyjny. Z drugiej jednak strony – dobrze jest zobaczyć uwagi zawodowych edytorów i poznać wymagania tak wielkiego koncernu.

Zobacz również: Jak uzyskać efekt tilt-shift w Adobe Photoshop?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Zgubiony aparat przetrwał 3 lata w Morzu Północnym nienaruszony Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 62TB danych na 1 calu kwadratowym? Wkrótce będzie to możliwe Canona 1DX Mark II - jeden z najlepszych, także pod wodą Tak wyglądają faceci sfotografowani i wyretuszowani jak znane kobiety Zobaczcie jak Canon EOS-1D X Mark II sprawdza się w kontroli lamp błyskowych z dronów Płonąca piłka, parkour i zwolnione tempo w imponujacym klipie Raya Demskiego 1,3 metra długości i 158 kg – tak prezentuje się radzieckie szkło szpiegowskie, które trafiło na sprzedaż Ta strona sprawi, że wasze czarno-białe zdjęcia staną się kolorowe Fotozagadka: czy potrafisz znaleźć telefon na dywanie? Pomysł na bezprzewodowy tethering za niewielkie pieniądze Polaroid Swing, czyli animowane scenki na iPhone Podczerwone zdjęcie Mgławicy Oriona pokazują niebywałe szczegóły w rozdzielczości w 4K Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji Robisz zdjęcia na publicznej drodze? Uważaj, żeby ktoś cię nie przejechał! Co jest wytrzymalsze – Canon czy Nikon? Oto test ostateczny pod naciskiem prasy hydraulicznej Dla takiego kadru warto mieć aparat zawsze przy sobie. Wspaniałe zdjęcie burzy z wysokości 11 km 360-stopniowe wideo, dzięki któremu poczujesz się, jakbyś latał na orle Jak wyglądają księżyce krążące wokół Jowisza? Co znajdziemy w torbie fotograficznej Pete'a Souzy - fotografa Baracka Obamy Tak zmienia się ludzka twarz dzień po dniu w ciągu 16 lat Nowy patent Apple blokuje urządzenia rejestrujące

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie