Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą

Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą

Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą
Źródło zdjęć: © © The Slow Mo Guys / [Youtube](https://www.youtube.com/channel/UCUK0HBIBWgM2c4vsPhkYY4w)
Mikołaj Rożek
27.07.2016 11:36, aktualizacja: 26.07.2022 18:56

Technologia slow motion zagościła na dobre pośród filmików na Youtube. Dzięki niej mamy możliwość zobaczyć szczegółowo zjawiska, które niedostępne są gołym okiem.

The Slow Mo Guys, to ekipa dwóch gości, zajmujących się kręceniem wszelkiego rodzaju eksperymentów w zwolnionym tempie. Jednym z ciekawszych filmików, jest pokazanie zasady działania migawki szczelinowej w lustrzankach.

Jak wiadomo, migawka odpowiada za czas naświetlania materiału światłoczułego. W przypadku mechanizmu szczelinowego w lustrzankach cyfrowych, stosuje się stalowe lamelki poruszające się w jednej płaszczyźnie, gdzie dystans między nimi zależy od ustawionego czasu naświetlania (otwarcia migawki). Obie kurtyny migawki przemieszczają się najczęściej w przebiegu pionowym (z góry na dół względem sensora), ale są także poruszające się w płaszczyźnie poziomej. Zaraz po podniesieniu lustra szczelina doprowadza światło do aktywowanej matrycy światłoczułej. W przypadku kręcenia filmów lustrzanką, cała powierzchnia matrycy zostaje odsłonięta, ale rejestracja obrazu następuje w taki sam sposób, jak poprzez szczelinę między kurtynami, z tym że dzieje się to przez aktywowanie konkretnych linii pikseli - od góry do dołu. Efektem ubocznym jest tzw "rolling shutter", pionowe przechylenie obiektów poruszających się z duża prędkością względem obiektywu.

Inside a Camera at 10,000fps - The Slow Mo Guys

Do nakręcenia migawki, Slow Mo Guys, użyli kamery Phantom Flex, która posiada migawkę elektroniczną, czyli taką która pozwala naświetlać przy każdym otwarciu całość sensora światłoczułego. Jest to rozwiązanie najbardziej przydatne przy rejestracji obiektów w ruchu, ponieważ wszystko co znajduje się w kadrze zostaje naświetlone dokładnie w tym samym momencie.

Obraz
© ©

Najlepiej prezentuje się porównanie kliku czasów ekspozycji na raz. Dzięki temu można dokładnie zaobserwować różnicę między poszczególnymi wartościami otwarcia migawki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)