Jak działa filtr UV?

Filtr UV hamuje wpadanie szkodliwych dla materiału światłoczułego promieni ultrafioletowych. Te filtry są najpopularniejszymi z ogólnie stosowanych, lecz nie jako faktycznie działające, a ochronne.

© JK

Filtr UV jest zalecany przy pracy z tradycyjnymi analogowymi materiałami światłoczułymi. Powinien być wykorzystywany podczas fotografowania na otwartej powierzchni, powyżej wysokości 1500 m n.p.m., ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jest tam na tyle wysokie, że może oddziaływać na film.

Podczas fotografowania w normalnych warunkach filtry te nie mają widocznego efektu, i chociaż stanowią najpopularniejszą grupę filtrów, są wykorzystywane jako element ochrony mechanicznej dla przedniej soczewki właściwej obiektywu.

W przypadku fotografii cyfrowej – filtry UV nie mają żadnego pozytywnego wpływu na generowany obraz, lecz mogą mieć negatywny. Szkło o niskim współczynniku przepuszczalności światła może źle wpływać na ostrość obrazu oraz obniżać wartość ekspozycji (EV). Dodatkowo odbicia powstające między soczewką właściwą a wewnętrzną stroną filtra mogą powodować tzw. „duszki” na zdjęciach.

Filtr Hoya HD Digital uratował życie mojej 35-tce przy upadku z wysokości 1,5 metra.

Jeśli nie fotografujecie analogowo i używacie filtrów UV jako ochronnych – zapomnijcie o legendach dotyczących zwiększania kontrastowości obrazu i zamiast inwestować w kiepskiej jakości UV-kę lepiej zaopatrzcie się w dedykowany filtr ochronny.

Zobacz również: Szybki sposób na obróbkę zdjęć wakacyjnych

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Nowe rozwiązania Quadralite - wybieramy lampę do naszych potrzeb 3 × S, czyli pozytywne spowalniacze - statyw fotograficzny [część I] Jaki wybrać statyw fotograficzny? Nikogo nie obchodzą twoje zdjęcia, dopóki nie zrobisz czegoś nowatorskiego Co to są szumy i cyfrowe ziarno?

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?