Jak działa obiektyw filmowy?

Obiektyw filmowy działa na tych samych zasadzie fizyki i optyki co fotograficzny, jednakże posiada różnice sprawiające, że jego przeznaczenie nie jest przypadkowe.

Obiektywy przeznaczone do filmowania posiadają szereg cech i funkcji, których fotograficzne po prostu nie potrzebują. Profesjonalne szkła fotograficzne przeważnie się kupuje, natomiast filmowe — wypożycza. Co za tym idzie — muszą one być ujednolicone jeśli chodzi o ich wielkość, tak aby pasowały do każdego standardowego systemu. Dodatkowo, producenci pilnują tego, by obiektywy miały podobną wagę, bez względu na ogniskową oraz konstrukcję.

Rejestrując obraz w sposób ciągły zależy nam na tym, aby każda zmiana ostrości, ogniskowania czy wartości przysłony przebiegała jak najpłynniej. Pierwszą różnicą jaką zauważymy, gdy weźmiemy obiektyw filmowy do ręki i zaczniemy się bawić pokrętłami, jest brak wysuwania lub chowania się elementów konstrukcyjnych podczas zmiany ogniskowej lub ostrości — przedni element zostaje zawsze na tym samym miejscu.

Wszystkie pierścienie na obiektywie poruszają się bez wyraźnego zatrzymania czy mechanicznego "klikania". W większości przypadków podczas ostrzenia w obiektywie fotograficznym, pojawia się zjawisko "oddychania" czyli lekkiej zmiany ogniskowej przy przejściu przez zakres ostrości.

Projekt obiektywu jest niemałym wyzwaniem dla producenta. Nie dość, że optyka musi być prawie idealna, na dodatek musi zmieścić się zawsze w korpus o takich samych wymiarach fizycznych. Bez względu na zmianę ekspozycji, ostrości czy ogniskowej, materiał nagrywany w odstępach dni lub tygodni od siebie, musi być powtarzalny.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Jak wyglądają kulisy życia fotoreportera? Masz wolny 1 milion dolarów? Oto kolekcja obiektywów dla ciebie! Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą W torbie olimpijskiego fotografa Getty Images będzie sprzęt warty ponad 100 000 złotych Tak wygląda 125 tysięcy dolarów w sprzęcie Nikona Dramatyczne zdjęcie prądu spadającego ujęte z helikoptera telewizyjnego Zgubiony aparat przetrwał 3 lata w Morzu Północnym nienaruszony Zapominalscy projektanci Apple nie usunęli danych EXIF z tapety Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 62TB danych na 1 calu kwadratowym? Wkrótce będzie to możliwe Canona 1DX Mark II - jeden z najlepszych, także pod wodą Tak wyglądają faceci sfotografowani i wyretuszowani jak znane kobiety Zobaczcie jak Canon EOS-1D X Mark II sprawdza się w kontroli lamp błyskowych z dronów Płonąca piłka, parkour i zwolnione tempo w imponujacym klipie Raya Demskiego 1,3 metra długości i 158 kg – tak prezentuje się radzieckie szkło szpiegowskie, które trafiło na sprzedaż Ta strona sprawi, że wasze czarno-białe zdjęcia staną się kolorowe Fotozagadka: czy potrafisz znaleźć telefon na dywanie? Pomysł na bezprzewodowy tethering za niewielkie pieniądze Polaroid Swing, czyli animowane scenki na iPhone Podczerwone zdjęcie Mgławicy Oriona pokazują niebywałe szczegóły w rozdzielczości w 4K Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji

Popularne w tym tygodniu:

Zrób zdjęcie, a aplikacja odnajdzie twojego sobowtóra wśród dzieł sztuki. Google zaskakuje! Flagowe modele zostały poddane próbie ulewnego deszczu. Wiemy, które wyszły z niej bez szwanku Zobacz, jak fotograf ustawia zdjęcie reporterskie. To się nie godzi! Para młoda z Hongkongu napisała 30-stronnicową opinię o zdjęciach. Widać, że znają się na rzeczy! Canon udostępnił obrobione zdjęcie wykonane aparatem Fujifilm. Co poszło nie tak? Skróty klawiszowe w Lightroomie, które ułatwią wam pracę Wielka 80-kilogramowa Leica trafiła na aukcję za 350 000 złotych. Jest idealna! Canon 1DX Mark II - co kryje w środku obudowa mocarza? Jak sprawdził się tani obiektyw Yongnuo z profesjonalną kamerą Red Dragon 5K Portrety w podczerwieni? Mathieu Stern pokazuje, z czym to się je! National Geographic istnieje już 130 lat! Zobacz jak zmieniały się jego okładki KODAKCoin - legendarna firma wchodzi na rynek z kryptowalutą dla fotografów