Laowa 12 mm f/2.8 – elegancki jasny maluch, pozbawiony dystorsji

Fotografowanie na ultra szerokim kącie zawsze wiąże się z zabawnymi przerysowaniami – wiele osób stosuje je właśnie dlatego np. w fotografii zwierząt. Oczywiście nie wszyscy będą zadowoleni z dystorsji – właśnie dla nich powstanie Laowa 12 mm f/2.8.

© Venus / Kickstarter

Ładny, mały, elegancki i praktycznie pozbawiony dystorsji. Tak prezentuje się projekt nowego obiektywu ze stajni Venus – Laowa 12 mm f/2.8 ZERO-D (tak D od dystorsji).

Firma, póki co, zebrała w kampanii crowdfoundingowej ponad 350 tysięcy dolarów od zwolenników potencjalnie nadchodzącego szkła. Do jej końca zostało jeszcze 27 dni.

Jakiś czas temu, firma Venus, informowała o chęci stworzenia najszerszego rektalinearnego (tj. pozbawionego dystorsji) obiektywu do aparatów z sensorem pełnoklatkowym o przysłonie f/2.8. Niedawno producent zapowiedział oficjalnie, że po zebraniu 260 tysięcy dolarów jest w stanie skonstruować prototyp szkła. Jeśli jesteście ciekawi jak dokładnie wypadło szkło — sprawdźcie wyniki szczegółowego testu technicznego.

Laowa 12 mm f/2.8 ma 122-stopniowy kąt widzenia, dzięki czemu ujmie naprawdę dużo! Podejrzewam, że przypadnie do gustu przede wszystkim zwolennikom krajobrazów i astrofotografii, ale skoro pozbawiona jest dystorsji, być może skuszą się na nią fotografowie architektury i wnętrz?

W środku znajdziemy 16 soczewek, rozmieszczonych w 10 grupach, w tym 3 soczewki o niskim współczynniku dyfrakcji (ED) oraz 2 elementy asferyczne. Według producenta, obraz ma być ostry w całym kadrze – zarówno w centrum, jak i na bokach. Szkło ma ważyć 609 gramów i być naprawdę niewielkie.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi korekcji obiektywu w Adobe Photoshop?

Dodatkowo, Venus chce wypuścić adapter, zmieniający ogniskową 12 mm na 17 mm /4, ale umożliwi korekcję perspektywy w pionie, dzięki czemu będziemy mogli wyprostować schodzące się ku górze budynki. Ten dodatek z chęcią wykorzystają fotografowie architektury i wnętrz.

Konkurentem dla Laowy jest Voigtlander 10 mm f/5.6 - jest on szerszy, lecz znacznie ciemniejszy. Kolejnymi konkurentami mogą być także Sigma 12–24 mm f/4,5–5,6, Canon 11–24 mm f/4 L IS USM, Nikkor 14–24 mm f/2.8, a także Canon 14 mm f/2.8 L IS USM II. Samyanga 14 mm f/2.8 nie traktujemy jako konkurenta ze względu na pokaźną dystorsję falistą. To, co wyróżnia Laowa, to naprawdę dobrze skorygowana dystorsja wynosząca ok. 1.1% (źródło: photozone.de), wysoka jasność, kompaktowe rozmiary i opcjonalny adapter, dzięki któremu wyrównamy pionowe linie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Sprzęt:

Samyang 35 mm f/1.2 ED AS UMC CS i 35 mm T/1.3 ED AS UMC CS - jasne obiektywy do bezlusterkowców Nikon Coolpix W100 - wodoodporny kompakt na wakacje BenQ PV270 to nowy monitor z matrycą IPS o 99% pokryciu przestrzeni Adobe RGB Samyang AF 50 mm f/1.4 FE – wiemy kiedy i w jakiej cenie będzie dostępny w Polsce Samyang XEEN 135 mm T 2.2 to pierwszy z 5 nowych obiektywów Koreańczyków Aurora Aperture - nowe filtry UV i polaryzacyjne wykonane z Gorilla Glass 3 DJI Zenmuse Z3 - pierwszy dron z zoomem optycznym Niedługo zobaczymy 5 nowych obiektywów od firmy Samyang DJI i Hasselblad stworzyły fotograficznego drona ze średnioformatową matrycą o rozdzielczości 50 Mpix 8K Helium - nowa matryca 8K Super 35mm od RED Hoya HD3 - nowe, wytrzymałe filtry UV i polaryzacyjne, które obsługują duże rozdzielczości Nowy system wyzwalania lamp błyskowych dla systemu Sony Alpha Zeiss Planar T* FE 50 mm f/1.4 ZA - nowy obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony Makro do GoPro, którym można fotografować mrówki Fujifilm X-T2 - profesjonalny bezlusterkowiec z matrycą APS-C Meyer-Optik Trimagon 95 mm f/2.6 - klasyczna portretówka do najbardziej wymagających aparatów Średnioformatowy bezlusterkowiec Fujifilm już we wrześniu Do Hasselblada X1D nie będzie obiektywów zmiennoogniskowych Jedna, by rządzić nimi wszystkimi. Fomei Digitalis PRO S sprawdzi się w kręceniu i fotografowaniu Nowe przenośne dyski Adata - odporny HD700 i smukły HV620S Fujifilm Instax Share SP-2 - mobilna drukarka na wkłady Instax mini z rozdzielczością 320 dpi Znamy cenę bezlusterkowca Sigma sd Quattro Hasselblad X1D - pierwszy średnioformatowy bezlusterkowiec Rozłóż swojego Samsunga NX3000 na trybiki pierwsze

Popularne w tym tygodniu:

Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5x Ultra Macro - zdjęcia przykładowe i cena UniColor to kolorowa wodoodporna lampa LED na USB do kreatywnych zdjęć Cosina prezentuje trzy nowe obiektywy Voigtlander - dwa do Sony E i jeden do Leiki M