Samyang AF 50 mm f/1.4 FE - wreszcie z autofokusem! [recenzja]

Ten artykuł ma 7 stron:

Aberracja chromatyczna, winietowanie, dystorsja, stabilizacja

Aberracja chromatyczna

Tę wadę optyczną zawsze testujemy umieszczając drzewo na tle jasnego nieba. Niestety, w tej dziedzinie Samyang radzi sobie bardzo przeciętnie. Do f/2.8 kontrastowe elementy, szczególnie w obszarze nieostrości, mają mocne, purpurowe, zielonkawe i czerwonawe zafarby. Powyżej f/2.8 sytuacja się uspokaja, choć w niektórych miejscach aberracja nadal jest dostrzegalna. Nad tym Samyang powinien jeszcze popracować, w przeciwnym wypadku pozostaje nam korekcja w postprodukcji.

Winietowanie

Jasne obiektywy stałoogniskowe mają tendencje do mocnego winietowania na mocno otwartych przysłonach. Dobrym przykładem może być Sigma 35 mm f/1.4 ART, która w pełni otwarta dawała winietę rzędu -1.8 EV na brzegach kadru. Zachowanie testowanego Samyanga jest miłym zaskoczeniem. Przy f/1.4 winieta wynosi zaledwie -0.8 EV, a przymknięcie do f/2.0 niweluje ten efekt do -0.3 EV. Od f/2.8 winieta utrzymuje się na poziomie -0.2 EV, więc jest praktycznie niezauważalna. Duży plus!

Dystorsja

Stałoogniskowe obiektywy o standardowych ogniskowych zazwyczaj nie mają problemu z dystorsją. Samyang radzi sobie rewelacyjnie. Nawet fotografując proste linie nie zauważymy gołym okiem ich zakrzywiania. Dystorsja jest delikatna i idzie w kierunku niewielkiej beczki. Niemniej jednak ta wada jest na tyle znikoma, że w codziennym fotografowaniu na pewno nie będzie przeszkadzać.

50 mm, 1/100 s, f/5.6, ISO 100, 0.7 Pełna rozdzielczość

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy obiektywów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Olympus OM-D E-M5 Mark II – dojrzały rozwój w dobrym stylu [test] Sigma 35 mm f/1.4 ART DG HSM - od niej wszystko się zaczęło [recenzja] Nikon D5100 - pierwsze testy, zdjęcia i filmy Panasonic Lumix GX1 – najlepszy w swojej rodzinie [wideotest] Sprawdzamy fotoksiążkę firmy Saal Digital Więcej światła z Chin. Mitakon Speedmaster 85 mm f/1.2 Eizo CG2420 - świetne parametry i rewelacyjne wyniki [test] Olympus Stylus Tough TG4 - twardziel ze zdjęciami RAW [test] Sony Xperia Z5 - zdjęcia testowe, test szumów i porównanie z iPhonem 6 Profoto A1 - zabierz błysk ze sobą [wideotest] Olympus OM-D E-M5 Mark II - pierwsze zdjęcia testowe z Pragi Panasonic Lumix GF3 – zgrabny, inteligentny maluch [test]