Co to jest telekonwerter?

Telekonwerter pozwala powiększyć zbliżenie, jakie oferuje obiektyw. Jest to zazwyczaj kilka soczewek w obudowie z bagnetem, które mocujemy między aparatem, a obiektywem albo na obiektywie.

Co to jest i do czego służy telekonwerter?

Telekonwerter (czyli "extender") to urządzenie stosowane przez fotografów w celu osiągnięcia większego zbliżenia. Oczywiście można kupić dłuższy obiektyw, ale telekonwertery są od nich znacznie tańsze i pozwalają na zwiększenie ogniskowej także najdłuższych obiektywów. Standardowo telekonwertery występują z powiększeniem x1,4, x2 i rzadziej x1,7 lub x3.

Niestety stosując telekonwerter musimy liczyć się ze stratą światła. Po prostu obraz przechodzi przez kolejne soczewki, które pochłaniają jego część. Przy zastosowaniu telekonwertera x2, który z obiektywu 100 mm robi 200 mm, tracimy jednak 4 razy jasność, co odpowiada dwóm przysłonom (2 EV).Przykładowo: z przysłony f/2.8 otrzymujemy f/5.6. Przy telekonwerterze x1,4 zazwyczaj mamy do czynienia z utratą jednej przysłony, czyli 1EV.

Kolejną wadą telekonwerterów jest pogorszenie rozdzielczości, poza tym mamy do czynienia z innymi wadami optycznymi jak winietowanie czy aberracje. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość telekonwertera szczególnie optyczną. Producenci w konstrukcji stosują różne soczewki np. asferyczne, żeby zmniejszyć ich wady optyczne.

Jeżeli fotografujemy akcję to dobrze także zwrócić uwagę czy telekonwerter współpracuje z naszym systemem. Oczywiście najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe, które pozwalają na wykorzystanie autofokusa i przesyłają dane między obiektywem, a korpusem. Wtedy mamy wrawżenie, jakbyśmy fotografowali obiektywami systemowymi w spójnej całości. Dobrze jest zwrócić uwagę czy telekonwerter ma uszczelnienia, jeżeli korzystamy z takiego uszczelnionego obiektywu i body. W innym przypadku możemy się nieźle zdziwić.

Zazwyczaj telekonwertery są stosowane do lustrzanek i aparatów systemowych (np. bezlusterkowców). Mocujemy je między obiektywem, a korpusem. Najczęściej wykorzystują je fotografowie sportu, fotografowie prasowi oraz miłośnicy dzikiej przyrody. Rzadziej spotykamy telekonwertery mocowane na obiektyw, najczęściej takie rozwiązanie występuje w przypadku aparatów kompaktowych, w których nie ma możliwości innego podpięcia telekonwertera, jak w przypadku aparatów Fujifilm X100F i wcześniejszych modeli. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Leiki Q oraz Q2.

Telekonwerter to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala bawić się dłuższymi ogniskowymi bez konieczności wydawania na to bardzo dużych pieniędzy, chociaż za systemowe rozwiązania będziemy musieli zapłacić więcej niż te, opracowane przez producentów niezależnych. Za tę cenę zyskujemy jednak pełną kompatybilność z naszym sprzętem.

Zobacz również: Wszystko, co trzeba wiedzieć o korektach lokalnych w Adobe Lightroom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Wszystko, co trzeba wiedzieć o korektach lokalnych w Adobe Lightroom

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jakub Kaźmierczyk w ogniu pytań, czyli fotograficzne Q&A [wideo] Cyfrowy efekt bokeh w Adobe Photoshop CS6 [wideoporadnik] 4 rzeczy, których nauczyła mnie fotografia Będą zmiany w Lytro Light Field Camera? Jak poradzić sobie z krzywym horyzontem czy dużą dystorsją? [wideoporadnik] Dla początkujących: jak pozbyć się mgły ze zdjęcia Dla początkujących: Adobe Camera RAW, część 3 Jak sfotografować tancerkę w tańcu z mąką? Praktyczne porady na start [poradnik] Jak radzić sobie z krytycyzmem w sieci? Jak ustawić rozdzielczość ekranową? [wideoporadnik] Jak dezynfekować aparat, smartfona i studio? Mądra archiwizacja danych uchroni Cię od bolesnej straty Twojego fotograficznego dorobku [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

10 najpiękniejszych miejsc do fotografowania w Pieninach Stylizowane sesje ślubne. Jak się za to zabrać? Jak powinny wyglądać zdjęcia lifestyle'owe? 5 rzeczy, które NAPRAWDĘ mogą uczynić cię lepszym fotografem Jak wykorzystać światło naturalne przy portrecie? Poradnik krok po kroku Jak działa migawka? Proste wyjaśnienie dla początkujących fotografów 8 powszechnych błędów, których należy unikać przy portrecie. Rady Karla Taylora Gotowe schematy oświetlenia zdjęć lifestyle'owych