Co to jest telekonwerter?

Telekonwerter pozwala powiększyć zbliżenie, jakie oferuje obiektyw. Jest to zazwyczaj kilka soczewek w obudowie z bagnetem, które mocujemy między aparatem, a obiektywem albo na obiektywie.

Co to jest i do czego służy telekonwerter?

Telekonwerter (czyli "extender") to urządzenie stosowane przez fotografów w celu osiągnięcia większego zbliżenia. Oczywiście można kupić dłuższy obiektyw, ale telekonwertery są od nich znacznie tańsze i pozwalają na zwiększenie ogniskowej także najdłuższych obiektywów. Standardowo telekonwertery występują z powiększeniem x1,4, x2 i rzadziej x1,7 lub x3.

Niestety stosując telekonwerter musimy liczyć się ze stratą światła. Po prostu obraz przechodzi przez kolejne soczewki, które pochłaniają jego część. Przy zastosowaniu telekonwertera x2, który z obiektywu 100 mm robi 200 mm, tracimy jednak 4 razy jasność, co odpowiada dwóm przysłonom (2 EV).Przykładowo: z przysłony f/2.8 otrzymujemy f/5.6. Przy telekonwerterze x1,4 zazwyczaj mamy do czynienia z utratą jednej przysłony, czyli 1EV.

Kolejną wadą telekonwerterów jest pogorszenie rozdzielczości, poza tym mamy do czynienia z innymi wadami optycznymi jak winietowanie czy aberracje. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość telekonwertera szczególnie optyczną. Producenci w konstrukcji stosują różne soczewki np. asferyczne, żeby zmniejszyć ich wady optyczne.

Jeżeli fotografujemy akcję to dobrze także zwrócić uwagę czy telekonwerter współpracuje z naszym systemem. Oczywiście najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe, które pozwalają na wykorzystanie autofokusa i przesyłają dane między obiektywem, a korpusem. Wtedy mamy wrawżenie, jakbyśmy fotografowali obiektywami systemowymi w spójnej całości. Dobrze jest zwrócić uwagę czy telekonwerter ma uszczelnienia, jeżeli korzystamy z takiego uszczelnionego obiektywu i body. W innym przypadku możemy się nieźle zdziwić.

Zazwyczaj telekonwertery są stosowane do lustrzanek i aparatów systemowych (np. bezlusterkowców). Mocujemy je między obiektywem, a korpusem. Najczęściej wykorzystują je fotografowie sportu, fotografowie prasowi oraz miłośnicy dzikiej przyrody. Rzadziej spotykamy telekonwertery mocowane na obiektyw, najczęściej takie rozwiązanie występuje w przypadku aparatów kompaktowych, w których nie ma możliwości innego podpięcia telekonwertera, jak w przypadku aparatów Fujifilm X100F i wcześniejszych modeli. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Leiki Q oraz Q2.

Telekonwerter to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala bawić się dłuższymi ogniskowymi bez konieczności wydawania na to bardzo dużych pieniędzy, chociaż za systemowe rozwiązania będziemy musieli zapłacić więcej niż te, opracowane przez producentów niezależnych. Za tę cenę zyskujemy jednak pełną kompatybilność z naszym sprzętem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Krótki kurs pożyczania od klasyków Dla początkujących: Jak zrobić planetę ze zdjęć Fotografia krajobrazowa – praktyczne porady dla każdego fotografa [poradnik] Nago, lubię i nie lubię, czyli blog Moje uniformy [wywiad] Kieszonkowe oświetlenie studyjne + video Jak ustawić parę na zdjęciu? Kilka przydatnych rad Co w dzisiejszych czasach sprawia, że jesteśmy fotografami, a nie tylko posiadaczami aparatu? Prosty horyzont, czyli rzecz o zasadach w fotografii i powodach, aby je łamać [część I] Poradnik dla początkujących: metody na piękne nocne portrety Co zrobić, aby (bardziej) chciało się nam fotografować? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Dodaj efekt bokeh do swoich fotografii w 5 minut