Największy cyjanotyp na świecie ma aż 24 metry kwadratowe

Włoska grupa entuzjastów fotografii, Branco Ottico, postanowiła podjąć się nie lada wyzwania. Fotografowie zdecydowali się stworzyć największą stykówkę na świecie. Końcowy obraz miał 24 metry kwadratowe!

© Branco Ottico / YouTube

Czym jest stykówka? — zapytacie. Odpowiem – banałem! Bezpośrednio na papier/ szkło/ jakikolwiek inny uczulony materiał przykładamy negatyw, który dociskamy i naświetlamy. Końcowy obraz ma ten sam rozmiar, co negatyw.

Ze względu na koszta – 24-metrowa stykówka została wykonana w technice cyjanotypowej, która jest jedną z najprostszych technik szlachetnych przy tworzeniu odbitek. Wraz z kolegą, Łukaszem Kapą, wykorzystujemy do tego zielony cytrynian żelazowo-amonowy oraz heksacyjanożelazian (III) potasu, które rozrabiamy w proporcji 5g cytrynianu na 20 ml wody iniekcyjnej, a w przypadku heksacyjanożelazianu są to 2g / 20 ml wody iniekcyjnej.

Po zmieszaniu obu odczynników następuje uczulenie, a po wyschnięciu papieru (lub prześcieradła w przypadku Branco Ottico) można naświetlić materiał. Reaguje on tylko ze światłem ultrafioletowym, a najtańszym jego źródłem jest słońce – oczywiście można wykorzystywać do tego lampy UV, ale po co.


Ekipa naświetlała swoją odbitkę przez 12 minut i 30 sekund, po czym szybko wrzuciła materiał do światłoszczelnego worka i zaniosła do płukania. Cyjanotypy powinno się płukać w wodzie destylowanej, ale zwykła woda z kranu nie powinna zaszkodzić odbitce. Dla przyspieszenia efektu utleniania, dzięki któremu cyjanotyp nabiera głębi niebieskiego, charakterystycznego koloru, można wykorzystać roztwór wody utlenionej. Bez tego procesu – naciąganie błękitów będzie naturalnie trwało dłużej.

Po zawieszeniu odbitki do wyschnięcia można było wreszcie zobaczyć efekt, który jest naprawdę powalający. Gradacja błękitu jest naprawdę niesamowita! Zobaczcie pozostałe projekty ekipy Branco Ottico na ich stronie internetowej.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Jak powstają zdjęcia produktowe lalek Barbie? Wiewiórka gwizdnęła GoPro - zobaczcie jak wygląda świat z jej perspektywy Jak wyglądałby Instagram na Windowsie 95? Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery Ikea przedstawia XVIII wieczną wersję Instagrama Nocne kadry popsuła mu... chińska rakieta! Animacja w stylu kinografki z jednego zdjęcia? Oto, co potrafi program Plotagraph Pro Szałowe metamorfozy psiaków na zdjęciach Grace Chon Jak działa obiektyw filmowy? Jak wyglądają kulisy życia fotoreportera? Masz wolny 1 milion dolarów? Oto kolekcja obiektywów dla ciebie! Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą W torbie olimpijskiego fotografa Getty Images będzie sprzęt warty ponad 100 000 złotych Tak wygląda 125 tysięcy dolarów w sprzęcie Nikona Dramatyczne zdjęcie prądu spadającego ujęte z helikoptera telewizyjnego Zgubiony aparat przetrwał 3 lata w Morzu Północnym nienaruszony Zapominalscy projektanci Apple nie usunęli danych EXIF z tapety Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 62TB danych na 1 calu kwadratowym? Wkrótce będzie to możliwe Canona 1DX Mark II - jeden z najlepszych, także pod wodą Tak wyglądają faceci sfotografowani i wyretuszowani jak znane kobiety

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie