100 kobiet, 100 ciał, 100 historii. Projekt fotograficzny „Underneath We Are Woman” przełamuje stereotypy

Amy D Herrman, australijska fotografka, postanowiła wydać album fotograficzny, który ma „edukować tysiące” opowieściami 100 kobiet. Zobaczcie, gdzie tkwi sedno tego niesamowitego przedsięwzięcia.

© Amy D Herrman / Instagram

W tej książce nie znajdziecie wielu osądów, ani opinii innych ludzi – tylko szczerą, prostą fotografię. Autorka pyta na Kickstarterze, jednocześnie oferując alternatywę: „Ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na wątpienie w siebie lub negatywne myślenie? Wyobraź sobie teraz, co mogłabyś osiągnąć, gdyby wszystkie te negatywne myśli zmienić na pozytywne. Wyobraź sobie te wszystkie rzeczy, które mogłybyśmy osiągnąć, gdybyśmy skoncentrowały swój czas i energię na rzeczach, które kochamy, zamiast na nienawidzeniu własnych ciał i umysłów.”


Projekt bazuje na chęci pokazania różnych kobiecych ciał i podzielenia się historiami, które ukształtowały te kobiety, zamiast wymyślać opowiastki, które wiążą się z konkretnymi typami ciał.

Każda z prezentowanych kobiet przeszła swoją własną drogę, napotkała na wiele przeciwności losu oraz pozytywnych aspektów. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że bohaterki projektu stały się bardziej pewne siebie, zaakceptowały to, kim są i potrafią żyć szczęśliwie.

Mimo wszystko – społeczeństwo patrzy na kobiety dość stereotypowo, oceniając je już na wstępie, przed poznaniem ich osobowości i historii. Album jest pewnego rodzaju wyrazem sprzeciwu wobec tych osądów – bez względu na to czy są pozytywne, czy negatywne. Oczywiście – dominują te drugie.

W opisie projektu pojawia się słowo „normalność”, lecz co ono właściwie znaczy? Przyjęte normy, po raz kolejny, podkreślają wagę stereotypów. Autorka książki zwraca uwagę na to, że poznanie drugiej osoby powinno na wstępie wykluczać stereotypowe myślenie, a skoncentrować się na faktycznej interakcji, w ramach której może wytworzyć się więź, skutkująca uzewnętrznieniem się drugiej strony.

Więcej możecie przeczytać na stronie projektu na Kickstarterze.


Zobacz również: Wykonanie własnego slidera za niewielkie pieniądze


Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Uroczy dziecięcy świat w oczach Iwony Podlasińskiej Portrety twardzieli z największego, nowozelandzkiego gangu Pozostałości po Związku Radzieckim niszczeją w głębokich śniegach Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C 20 historycznych zdjęć, których prawdopodobnie nie znaliście Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Historia wieloletniej miłości opowiedziana w jubileuszowej sesji ślubnej Zdjęcia uliczne wykonane przez bezdomnych trafią do kalendarza Koty rasy Maine Coon sfotografowane niczym mityczne bestie

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?! Evija Laivina fotografuje ludzi z dziwnymi ”gadżetami upiększającymi” z eBaya Na pierwszy rzut oka to zdjęcia wspaniałych kwiatów. W rzeczywistości to kompozycje z nagich, ludzkich ciał