Jak wykonać podręczną blendę do fotografii produktowej? [zrób to sam]

Blenda z folii aluminiowej to podstawowe narzędzie dla każdego, kto fotografuje żywność, przedmioty czy wykonuje zdjęcia na aukcje internetowe. Pokazuję, jak samemu w prosty sposób wykonać taką blendę w domu.

Co to jest blenda?

Blenda to w fotografii i kinematografii improwizowana lub specjalistyczna powierzchnia odblaskowa służąca przekierowaniu lub rozproszeniu światła na dany obiekt, lub scenę.

Jak samemu wykonać blendę do fotografii produktowej? To bardzo proste i szybkie zadanie. Zacznijmy jednak od skompletowania niezbędnych narzędzi oraz produktów. Większość z nich zapewne masz w domu czy studiu, a nawet jeśli część z nich musisz dokupić to i wydasz na nie niedużą kwotę.

Potrzebne będą:

  1. pianka modelarska 35 x 50 cm;
  2. nożyczki;
  3. taśma klejąca w neutralnym kolorze;
  4. taśma dwustronna;
  5. folia aluminiowa;
  6. klips stolarski.

Kiedy już skompletujesz wszystko, co niezbędne, zabierz się do pracy. Na początku dotnij nożyczkami folię aluminiową na długość około 45 cm. Potem przyklej kilka pasków dwustronnej taśmy na piankę, odklej paski zabezpieczające, a następnie przyklej do niej przygotowaną wcześniej folię aluminiową, które ma za zadanie odbijanie światła.

Staraj się przykleić folię możliwe dokładnie i równo, ale nie martw się, jeśli nie uda ci się tego zrobić idealnie. Nie będzie to miało realnego wpływu na jakość pracy — co najwyżej może gorzej wyglądać.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie rantów mocną taśmą klejącą, aby całość była solidna i wytrzymała wiele sesji produktowych. Ja skorzystałem z czarnej taśmy sprawdzonej firmy.

Na koniec możesz wykorzystać klipsy stolarskie do mocowania blendy w pionie. Oto przykład zastosowania wykonanej własnoręcznie blendy do fotografii produktowej. Widać wyraźnie, że stosując blednę można w naturalny sposób ładnie doświetlić najciemniejsze elementy na zdjęciu.

Sam stosuję taką blendę w czasie wielu warsztatów fotograficznych, które prowadzę, ale także do sesji produktowych. To proste, ale przydatne narzędzie do fotografowania żywności, zdjęć produktowych czy na aukcje internetowe.

Zobacz również: 3 proste sposoby na kreatywną podstawkę do instaxów [zrób to sam]

Zobacz więcej artykułów z serii: Zrób to sam

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Najgorszy fotograf ślubny świata [wideo] Drewniana ramka do zdjęcia? Tylko w Photoshopie Efekt tilt-shift w Gimpie - szybko, łatwo i za darmo [wideoporadnik] Tethering - co nam daje i jak zacząć z nim pracę? [wideoporadnik] Strzelając stock, uważaj na... meble Import i eksport w Lightroomie, czyli coś dla początkujących [wideoporadnik] Jak powstała ta sesja dla lifestylowego magazynu? [galeria + wideo] Jak się ratować kiedy stracimy zdjęcia? Lightoom przychodzi z pomocą [wideoporadnik] Jak zrobić sesję z parą? Oto nasze 3 sposoby 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć, jeśli chcesz fotografować krajobrazy Ponad 300 kursów Sue Bryce za darmo do końca tygodnia. Nie przegap okazji!

Popularne w tym tygodniu:

Jak zadbać o nastrój na sesji zdjęciowej? 8 przydatnych rad