Canon EOS 5D Mark IV - kultowa pełna klatka w nowej odsłonie

Canon EOS 5D Mark IV - kultowa pełna klatka w nowej odsłonie

Canon EOS 5D Mark IV - kultowa pełna klatka w nowej odsłonie
Krzysztof Basel
25.08.2016 04:31, aktualizacja: 25.08.2016 21:24

Canon EOS 5D Mark IV to nowa, pełnoklatowa lustrzanka, na którą długo czekaliśmy. Plotki się potwierdziły. Aparat ma zupełnie nową matrycę o rozdzielczości 30,4 Mpix i procesor Digic 6+, dzięki czemu osiąga wyższą prędkość zdjęć do 7 kl./s, nagrywa filmy w rozdzielczości 4K, a zakres czułości wynosi ISO 100-32000. Nowością jest dotykowy, 3,2-calowy ekran LCD, Dual Pixel CMOS AF i Dual Pixel RAW, a także rozbudowane opcje łączności: Wi-Fi, NFC i GPS.

Canon EOS 5D Mark IV to naturalne rozwinięcie sprawdzonego modelu Canon EOS 5D Mark III, który został zaprezentowany w 2012 roku i do dzisiaj jest jednym z najbardziej cenionych pełnoklatkowych korpusów na rynku. Świadczy o tym chociażby jego cena, która od lat utrzymuje się na podobnym poziomie ok. 11 tys. złotych, czyli tylko minimalnie mniej, niż w dniu premiery.

EOS 5D Mark IV to najbardziej wszechstronna lustrzanka serii EOS. Została zaprojektowana w oparciu o opinie i doświadczenia użytkowników poprzedniego modelu EOS 5D Mark III.

Japoński producent postanowił nie zmieniać zbytnio konstrukcji korpusu oraz ergonomii, za które Mark III był bardzo chwalony. Obudowa ma jedynie zwiększoną odporność na wodę i pył, z czego ucieszą się fotoreporterzy czy podróżnicy. Aparat ma charakterystyczny, głęboki i pokryty antypoślizgowym tworzywem grip z przodu. Nowością jest dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,2”, który umożliwia dostęp do pełnego menu. Większość zmian zaszła w środku.

Canon EOS 5D Mark IV
Canon EOS 5D Mark IV

Canon EOS 5D Mark IV jest wyposażony w nową pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 30,4 megapiksela, która współpracuje z procesorem DIGIC 6+. Ten zestaw umożliwia pracę z czułością w zakresie ISO 100-32000 (poprzednik ISO 100 do 25 600) z możliwością rozszerzenia od 50 do 102400, a także zastosowanie ulepszonego algorytmu przetwarzania i redukcji szumów. Maksymalna prędkość fotografowania wzrosła w porównaniu do poprzednika o 1 kl./s i wynosi 7 kl./s z pełnym śledzeniem AF/AE. W czasie jednej sesji aparat pozwala na zapis do 21 plików RAW lub nieograniczoną ilość JPEG’ów. W sytuacjach wymagających dyskrecji, jak np. fotografowanie dzikiej przyrody czy w czasie koncertów, można skorzystać z jednego z trybów wyciszających pracę - „Silent single” i „Silent Continuous”.

Canon EOS 5D Mark IV
Canon EOS 5D Mark IV

Canon EOS 5D Mark IV ma 61-punktowy system Dual Pixel CMOS AF z 41-punktami krzyżowymi, który umożliwia śledzenie twarzy czy kolorów szybko poruszających się obiektów oraz ma umożliwiać złapanie ostrości nawet przy słabym świetle – do -3 EV podczas fotografowania z użyciem wizjera lub do -4 EV w trybie podglądu na żywo.

Obraz

Ponadto, nowy EOS 5D Mark IV oferuje wsparcie dla przysłony f/8 podczas fotografowania z użyciem teleobiektywów i konwertera, zachowując funkcjonalność AF (61 punktów w tym 21 krzyżowych). Dodatkowym wsparciem ma być matryca pomiarowa 150K RGB+IR i procesor DIGIC 6+.

Jest to pierwszy aparat serii Canon EOS, który ma format zapisu plików Dual Pixel RAW. Producent tak tłumaczy jego działanie:

Użytkownicy będą mogli wykorzystać dane Dual Pixel do wykonania mikroustawień pozycji ostrości i rozdzielczości. Można będzie również zmienić punkt widzenia lub przedni bokeh i zredukować występowanie tzw. duchów w obrazie.

Lustrzanki Canon EOS 5D Mark II oraz III słynęły z trybów filmowania w Full HD. Ich następca, Canon EOS 5D Mark IV, postawił krok naprzód i umożliwia filmowanie w rozdzielczości 4K. Lustrzanka nagrywa w standardzie DCI 4K (4096 x 2160) z szybkością zapisu 30/25/24 klatek na sekundę. Z materiału zarejestrowanego w 4K można uzyskać pojedyncze zdjęcia o rozdzielczości 8,8 Mpix. Do wyboru będą także tryby Full HD 1080 p (do 60 kl./s) i HD 720 p (do 120 kl./s). Nie zabrakło także możliwość tworzenia filmów poklatkowych i trybu filmowania HDR.

Canon EOS 5D Mark IV
Canon EOS 5D Mark IV

Dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,2” umożliwia dostęp do pełnego menu i jest połączony z nowym przyciskiem wyboru obszaru AF, co pozwala na szybką zmianę ustawień. Dodatkowym wsparciem jest matryca pomiarowa 150K RGB+IR i procesor DIGIC 6+.

Canon EOS 5D Mark IV
Canon EOS 5D Mark IV

Sporo zmian w porównaniu do poprzednika można dostrzec w kwestii łączności. Canon EOS 5D Mark IV ma wbudowane Wi-Fi, które umożliwia zdalną obsługę i bezpieczny transfer plików (FTPS/FTP) za pośrednictwem aplikacji Canon Camera Connect. Nie zabrakło również NFC, które ma zapewniać natychmiastowe połączenie z kompatybilnymi urządzeniami. Z kolei GPS dodaje współrzędne geograficzne do danych EXIF z automatycznym oznaczeniem czasu. Po raz pierwszy metadane IPCT, takie jak parametry zdjęcia, są dodawane domyślnie.

Wraz z premierą lustrzanki Canon EOS 5D Mark IV, producent zaprezentował także dwa nowe obiektywy: EF 24-105mm f/4L IS II USM i EF 16-35mm f/2.8L III USM.

Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM
Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM

Canon EF 24-105 mm f/4L IS II USM to odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja dla fotografów wymagających dużej uniwersalności pracy. Obiektyw ma 4-stopniową stabilizację i nową konstrukcję przysłony zapewniającą wyciszoną pracę podczas nagrywania wideo.

Obraz

Z kolei EF 16-35 mm f/2.8L III USM to obiektyw, który ma idealnie współpracować z matrycami o wysokiej rozdzielczości, takimi jak ta w lustrzance EOS 5D Mark IV. Uniwersalny zakres ogniskowej z pewnością sprawdzi się w fotografii ślubnej czy reporterskiej, a stała wartość przysłony f/2.8 sprawia, że jest to dobry obiektyw do fotografowania w słabszych warunkach oświetleniowych.

Japoński producent zapowiedział także aktualizację oprogramowania sprzętowego dla lustrzanki EOS 1DX Mark II. Nowy soft wprowadza m.in. wsparcie dla standardu IPCT oraz LCD colour tone, jak w nowym EOS 5D Mark IV. Aktualizacja usprawnia także funkcje sieciowe i GPS. Firmware będzie dostępny we wrześniu.

Canon EOS 5D Mark IV ma trafić do sprzedaży na początku września w cenie ok. 3500 dolarów. Zestaw z obiektywem ma kosztować 24-70 mm F4L IS i będzie dostępny w tym samym czasie. Z kolei zestaw z obiektywem 24-105 mm F4L IS II USM został wyceniony na ok. 4600 dolarów i ma trafić na półki sklepowe dopiero w październiku. Póki co nie znamy dokładnych polskich cen.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)