Bycie paparazzo to nie tylko bieganie za gwiazdami

Paparazzi to grupa fotografów, którzy nie cieszą zbytnią sympatią w branży. Biegają za swoimi tematami, są nachalni, a na koniec dnia zgarniają największą kasę. Każdy fotoreporter tak by chciał, ale nie pozwala im na to moralność. Wiadomo – są lżejsze zlecenia, ale też takie, które wymagają nie tylko cierpliwości ale i sprytu. Zobaczcie jak wygląda praca tych fotografów.

Eitan Levine z Elite Daily był ciekawy dlaczego ta znienawidzona grupa fotografów, którymi są paparazzi, jest tak piekielnie popularna. Tak… „piekielni” to dobre określenie. Paparazzo nie może być spokojny, żyje w ciągłym biegu i goni za sensacją. To dzięki jego zdjęciom będziecie mogli zobaczyć co nosiła wasza ulubiona aktorka o 2:13 na randce w ciemno w pobliskiej knajpce.

Fotografowie, którym zależy jedynie na szybkiej kasie bardzo chętnie zgadzają się na bycie paparazzo. Większość z nich jest wolnymi strzelami – biega za znanymi ludźmi i fotografuje ich w każdej sytuacji – przyznacie, że to naprawdę uciążliwe. Fotografowie portali plotkarskich i brukowców mają konkretne zlecenia. Za sprzedane zdjęcie możecie zarobić dosłownie od 50 groszy do kilku tysięcy złotych – wszystko zależy od tego, co stanie się z osobą, którą sfotografujecie i jak szybko dostarczycie zdjęcia klientowi.

„Jeśli nie zrobisz tego zdjęcia, straciłeś je, a to mogło być ujęcie, które dostarczy ci kasy.” - mówi Rick Mendoza, paparazzo, który szczerze kocha swoją pracę. Rick oprócz tego, że lata za znanymi ludźmi, uważa, że robi coś więcej – że dokumentuje ich życie, opowiada jakąś historię. Zgodzicie się z tym? Ja niekoniecznie. Chyba mało mnie interesuje to, jakie skarpetki miał ktoś tam i czy pojawił się na zakupach w lokalnym warzywniaku.

Życie paparazzo to niezwykle męczące zajęcie – musicie być cały czas na posterunku, mieć swoje wtyki, które będą was informowały na bieżąco, co się dzieje. To trochę jak prowadzenie szybkiego dochodzenia detektywistycznego – z tym, że każda sekunda ma tutaj znaczeni, ponieważ sytuacja przeważnie jest bardzo dynamiczna, a najważniejsze to zdobyć TO ujęcie i zarobić troszkę gotówki.

Z jednej strony to wszystko jest fascynujące, z drugiej jednak – bycie paparazzo ma swoje bardzo ciemne strony. Wielu z nich, skoro śledzą znanych ludzi, widzi dość kontrowersyjne zdarzenia z żyć swoich „bohaterów”. Po wyhaczeniu takiej sytuacji i konkretnym obfotografowaniu jej, fotograf daje jasno znać, że widział co się stało, a zdjęcia są gotowe. To, co stanie się dalej zależy już od fotografowanej osoby. Z drugiej strony – paparazzo nie zależy na tym, by „utopić ryja”, tylko „podtopić”. Po krótkiej rozmowie, często karta pamięci trafia do zainteresowanego. Ale zastanówmy się – lepiej dostać 20 tysięcy za kartę i dalszą możliwość „podtapiania ryja”, czy 8 za zdjęcie?

W tej pracy nie ma czegoś takiego jak moralność. Zdjęcie musi być zrobione. Wielu obecnie znanych fotoreporterów polskiego światka pracowało na początku jako paparazzi. Jak widać – dla nich skończyło się to dość dobrze. Na pewno ta praca uczy łapania momentów i życia w biegu, co bardzo przydaje się w pracy fotoreportera.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Ile megapikseli ma ludzkie oko? Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Oto wieszak, który umożliwi wam wyeksponowanie swojej kolekcji aparatów w stylowy sposób Raport sprzętowy znad polskiego morza Copyright trolling - kontrowersyjna praktyka zarabiania na zdjęciach Jak działają na nas zdjęcia w reklamach? Ten dokument dowodzi, że kolorowa fotografia została stworzona z myślą o białych ludziach Gumowy element na paskach Canona może mieć duży wpływ na nasze zdjęcia Oto jak Steve Giralt zbudował od zera komputerowo sterowaną maszynę dla jednego ujęcia burgera Zdjęcia na Instagramie ujawnią czy masz objawy depresji 4500 aparatów? Co to dla niego! Poznajcie człowieka, który ma największą kolekcję aparatów Najnowsze zdjęcia NASA ujawniają, że Mars wcale nie jest czerwoną planetą Oto jedno z najpiękniejszych miejsc do fotografowania na świecie Co znajdziemy w plecaku profesjonalnego fotografa sportu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio? Jak powstają zdjęcia produktowe lalek Barbie? Wiewiórka gwizdnęła GoPro - zobaczcie jak wygląda świat z jej perspektywy Największy cyjanotyp na świecie ma aż 24 metry kwadratowe Jak wyglądałby Instagram na Windowsie 95? Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery Ikea przedstawia XVIII wieczną wersję Instagrama Nocne kadry popsuła mu... chińska rakieta! Animacja w stylu kinografki z jednego zdjęcia? Oto, co potrafi program Plotagraph Pro Szałowe metamorfozy psiaków na zdjęciach Grace Chon

Popularne w tym tygodniu:

Zrób zdjęcie, a aplikacja odnajdzie twojego sobowtóra wśród dzieł sztuki. Google zaskakuje! Flagowe modele zostały poddane próbie ulewnego deszczu. Wiemy, które wyszły z niej bez szwanku Zobacz, jak fotograf ustawia zdjęcie reporterskie. To się nie godzi! Para młoda z Hongkongu napisała 30-stronnicową opinię o zdjęciach. Widać, że znają się na rzeczy! Canon udostępnił obrobione zdjęcie wykonane aparatem Fujifilm. Co poszło nie tak? Skróty klawiszowe w Lightroomie, które ułatwią wam pracę Wielka 80-kilogramowa Leica trafiła na aukcję za 350 000 złotych. Jest idealna! Canon 1DX Mark II - co kryje w środku obudowa mocarza? Jak sprawdził się tani obiektyw Yongnuo z profesjonalną kamerą Red Dragon 5K Portrety w podczerwieni? Mathieu Stern pokazuje, z czym to się je! National Geographic istnieje już 130 lat! Zobacz jak zmieniały się jego okładki KODAKCoin - legendarna firma wchodzi na rynek z kryptowalutą dla fotografów