Pics.io umożliwia organizowanie i edycję zdjęć w Google Drive. Zobaczcie, jak działa

Pics.io to nowa platforma, która współpracując z zasobami zgromadzonymi w Google Drive może stać się ciekawym uzupełnieniem pracy, którą wykonujemy na komputerze wyposażonymi w Lightroom.

Od kilku lat korzystam z Google Drive, czyli dysku w chmurze. Jest to ciekawe rozwiązanie do przechowywania zdjęć, dokumentów, plików, które "ważą" za dużo, by je przesyłać mailem, a do tego zawsze mamy do nich dostęp, kiedy jesteśmy zalogowani do konta Google (wystarczy mieć konto na gmail). Przydatna jest też opcja udostępniania zasobów na tym wirtualnym dysku; można wybrać krąg osób, które mogą zajrzeć do naszych plików. Do tego używając kilku komputerów (tablet, laptop, smartfon), na wszystkich z nich mamy wgląd do tych samych dokumentów.

Na dniach ruszyła wersja beta platformy Pics.io, która pozwala rozszerzyć funkcje Google Drive. Do serwisu musimy się zalogować, ale możemy to zrobić przez Drive'a pozwalając Pics'owi na dostęp do naszych zasobów. Możemy też wgrać nowe pliki, które będą przechowywane na naszym koncie w Google. Co daje nam zalogowanie się do Pics.io?

Zdjęcia można oznaczać za pomocą kolorów, flag i gwiazdek.

Po pierwsze, możemy zdjęcia oznaczyć używając flag, kolorów lub gwiazdek. To pozwala nadać im na przykład hierarchię ważności. Do tego zdjęcia możemy podzielić, zorganizować w nowych folderach. Na przykład, jeśli byliśmy na jakimś wyjeździe z grupką znajomych, możemy zdjęcia podzielić w foldery ze zdjęciami, które zainteresują konkretnego znajomego, i które udostępnimy tylko tej osobie. Zmiany zapisywane są na naszym dysku.

Zdjęcia można w prosty sposób edytować.

Po drugie, możemy zdjęcia edytować, nie mając na komputerze, na którym to robimy żadnego oprogramowania do tego służącego. Są tu podstawowe funkcje do szybkiej edycji, również, jak zapewnia Pics.io, plików RAW. Ja próbowałem edycji na wgranych wcześniej plikach JPEG. Możemy, po naciśnięciu przycisku "EDIT", zmieniać temperaturę barwową, kontrast i jasność, saturację. Możemy też oczywiście zdjęcie skadrować. Wszystko do szybkiej i podstawowej obróbki zdjęcia. Na koniec zdjęcie można zapisać w JPEG, PNG lub WEBP, zmienić jego rozdzielczość i kompresję.
Do tego, program ma bardzo estetyczny i intuicyjny interfejs. Tło jest ciemne, czarne, z żółtymi elementami.

Zapisane zmiany zobaczymy w Google Drive.

Z mojego punktu widzenia, taka platforma, jak Pics.io długo jeszcze nie wyeliminuje z użycia programu do obróbki, który mamy na stałe wgrany do naszego głównego komputera. Ja traktowałbym je jako uzupełniające narzędzie do katalogowania i edytowania zdjęć, kiedy nie mam dostępu do swojego komputera. Dla niektórych jednak, może dla początkujących amatorów, którzy nie chcą inwestować pieniędzy w Lightroom'a, może się okazać ciekawą opcją. Dla tych, którzy są supermobilni i tabletowo-smartfonowi, może też, bo wszystkie swoje pliki mają na wirtualnym dysku, co dla mnie wciąż pozostaje opcją, a nie głównym sposobem przechowywania swoich zasobów.

Zobacz również: Skalowanie z uwzględnieniem zawartości w Adobe Photoshop

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji iPhone w końcu z prawdziwym aparatem - czyli co raduje serce fotografa po premierze iOS8. "63 dni życia i walki" na zdjęciach fotografów Powstania Warszawskiego Wart 100 dolarów pakiet onOne Software Perfect Photo Suite 8 znów za darmo Adobe Creative Week 2014 w Warszawie już niebawem Adobe Lightroom 5.6, Adobe Camera RAW i DNG Converter w wersji 8.6 - finalne wersje Najlepsze zdjęcia konkursu "Wakacje w moim kadrze" Flickr daje możliwość dodatkowego zarobku przez program licencyjny Najlepsze zdjęcia konkursu National Geographic Traveler 2014! Wyłoniliśmy zwycięzcę konkursu fotograficznego "Wakacje w moim kadrze" Niesamowita Tasmania w komercyjnym timelapse Analogowy powiew na Twoich zdjęciach, czyli DxO FilmPack 3 zupełnie za darmo! Warszawa teraz i 70 lat temu na jednym zdjęciu Konkurs Fotograficzny Empiku 2014 rozstrzygnięty! Oto relacja z imprezy i nagrodzone prace Sony A7S nowym królem wideo? Nowe ultrazoomy od Canona – PowerShot SX520 HS i PowerShot SX400 IS Warsztaty z Arkadiuszem Branickim, czyli jak fotografować akt Hyperlapse Barcelona GO! Widzieć, nie widząc – historia niewidomego fotografa Wystartowała 4. edycja konkursu Leica Street Photo Zdjęcie rodzinne z piorunem w tle. Zobaczcie, jak powstało Zdjęcia www Sieci #14, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia O zdrowie trzeba zabiegać - startuje konkurs fotograficzny PZU VIII Fotospacer po zaułkach Śródmieścia Południowego

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu W końcu zobaczymy lepszą jakość zdjęć na Facebook Messengerze - nawet do 4K! Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Wonder Photo Shop - nowa przestrzeń kreatywna i sklep fotograficzny. Otwarcie już w piątek! Europejskie Stowarzyszenie Ślubne Nikon to nowa grupa dla wybitnych fotografów