QNAP TS-451A - domowy NAS dedykowany fotografom [test]

W systemie pracy fotografa równie ważnymi elementami, co aparat i obiektywy, są komponenty komputerowe, takie jak monitor czy porządne narzędzie do archiwizacji danych. Dziś przyjrzę się nowemu urządzeniu NAS firmy QNAP, który dedykowany jest fotografom.

Ten artykuł ma 5 stron:

Opis i specyfikacja

Na łamach Fotoblogii często opisujemy i testujemy narzędzia do archiwizowania danych. Mało która „grupa zawodowa” produkuje takie ilości danych, jak właśnie fotografowie czy filmowcy. W dobie rosnących matryc, RAW potrafi ważyć 80 MB, a pliki PSD z dalszej obróbki takich zdjęć, po kilka GB. Zresztą sami doskonale wiecie, że dyski w naszych komputerach zapełniają się w mgnieniu oka. Do tego trzeba pamiętać o kopii zapasowej, bo jak wiadomo — nośniki nie są nieśmiertelne.

Do naszych domów w ostatnim czasie coraz mocniej zaczęły wchodzić macierze dyskowe wyposażone w systemy RAID, dostęp z każdego miejsca na świecie, a przede wszystkim, w dużą pojemność. Do testu wziąłem nowy NAS QNAP TS-451A, przyjrzyjmy mu się bliżej.

Seria TS-x51A skierowana jest głównie do fotografów, którzy często zgrywają duże ilości danych, a port USB Quick Access ma to ułatwić. Cena około 2150 zł za najwyższą wersję z czterema zatokami i 4GB pamięci RAM wydaje się być rozsądnie skalkulowana, szczególnie w odniesieniu do konkurencji czy wyższych modeli.

NAS-y QNAP to tak naprawdę pełnoprawne komputery oparte o system Linux, do których logujemy się z przeglądarki i z jej poziomu dokonujemy wszystkich zmian. To może być nieco mylące dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu urządzeniami, bo nie działają one jak typowe dyski zewnętrzne. Dodatkowo, NAS-y QNAP wyposażone są w wyjście HDMI, a po podłączeniu do nich myszki i klawiatury, działają bez pomocy dodatkowych urządzeń. Niemniej jednak ich głównym zadaniem z punktu widzenia fotografa jest magazynowanie danych, stąd mój wybór wersji 4-zatokowej.

QNAP TS-451A wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intel Celeron 1.6 GHz (boost do 2,48 GHz), 4GB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 8GB i 4 kieszenie na dyski 3.5 cala. Całością zarządza nowy system QTS 4.2.2.

QNAP TS-451A wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intel Celeron 1.6 GHz (boost do 2,48 GHz), 4GB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 8GB i 4 kieszenie na dyski 3.5 cala. Całością zarządza nowy system QTS 4.2.2.
TS-451A umożliwia pracę w systemach RAID 0, 1, 5, 6, 10. Ja do testu wybrałem RAID5, który jest najbardziej rozpowszechniony w macierzach 4-dyskowych. W tym wypadku NAS jest odporny na awarię jednego z dysków, a pojemność macierzy zmniejsza się o pojemność jednego z nich. W przypadku awarii, dysk, który uległ awarii należy wymienić na nowy, a cała macierz odbuduje się sama. To oczywiście mniej bezpieczne rozwiązanie np. od RAID 1, który robi kopie lustrzane dysków, ale przyjmuję, że raczej w jednym momencie więcej niż jeden dysk nie postanowi wyzionąć ducha.

QNAP TS-451A  - specyfikacja
   
Rodzaj: Dysk sieciowy NAS
Dyski: brak w zestawie, w teście użyto 4xWD RED 6TB
Pojemność: 24 TB (4 x 6 TB w teście)
Kieszenie:

4 kieszenie na dyski twarde 3,5 cala z możliwością wymiany podczas pracy („hot swap”), konstrukcja z szufladami

Procesor:

Dwurdzeniowy Intel® Celeron® 1.6GHz (do 2.48 GHz w trybie burst)

Pamięć:

4 GB DDR3

Porty: — Gigabit Ethernet x 2

— Zasilanie (wejście DC) x 1

— Port USB 3.0 x 2 (z tyłu)

— Port USB 3.0 z funkcją bezpośredniego kopiowania x 1 

- Port USB 3.0 do bezpośredniego podłączenia komputera x 1
- Slot kart SD x1

— Gniazdo słuchawkowe x 1
- Gniazdo mikrofonu x 1

— HDMI x 1 (4K UHD 30 Hz)

— Kensington lock x 1

Zarządzenie:

RAID 0, 1, 5, 6, 10, 5+spare

Systemy:

— Windows Vista/7/8/10;

— Mac OS X El Capitan, Yosemite, Mavericks, Mountain Lion/Lion

Appki mobilne: Android, iOS, Windows Phone, interfejs www
Rozmiary: 169 x 160 x 219 mm
Gwarancja: 2 lata
Data premiery: sierpień 2016 r.
Cena: 0 TB (model bezdyskowy) - 2150 zł

 

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy akcesoriów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Canon G1 X Mark II – pierwsze wrażenia Test obiektywu Nikkor AF-S 85mm f/1.8G Albumy fotograficzne z drukarni Empresse [recenzja] Sony NEX-5N - godne zastępstwo lustrzanki? [test] Olympus PEN-F - pierwsze wrażenia i zdjęcia po jednym dniu spędzonym z aparatem Kamlan 28 mm f/1.4 - mamy chiński standard do matryc APS-C przed premierą Leica X-U (Typ 113) - subiektywny test podróżniczego all-roundera Kompaktowy superzoom Panasonic Lumix DMC-FZ100 ? test [część 1] Sony A7 II - troszkę po nowemu [test] Nikon Coolpix L110 - test Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - test portretówki do Sony A7 Profoto B1X - test lampy błyskowej z systemem TTL i synchronizacją HSS