iOS 10 pozwoli astrofotografom na korzystanie z telefonu w absolutnej ciemności

Po to, by nie stracić nocnego widzenia, astrofotografowie wykorzystują czerwone latarki i czerwone filtry na telefon. Dzięki ustawieniom dostępnym w iOS 10 – nie będziecie musieli dłużej się tym przejmować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

© KB

Praca astrofotografa to nie lada orzech do zgryzienia. Po to, by otrzymać dobre zdjęcia, muszą wyjechać gdzieś daleko, gdzie zanieczyszczenie światłem jest ograniczone do minimum i panuje absolutna ciemność. Dzięki temu wszystkie twory na niebie będą dużo lepiej widoczne, niż w okolicach miast.

Wielu fotografów nocnego nieba stara się unikać wszelkich źródeł światła podczas pracy, by nie zepsuć zdjęcia, ale wiadomo – każdy musi czasem skorzystać z telefonu albo dostawić sprzęt podczas ekspozycji. Co zrobić, by nie stracić wzroku przyzwyczajonego do ciemności?

Większość fotografów wykorzystuje do tego czerwone latarki, które podobno nie wpływają na zdolność widzenia w ciemności. Niektórzy się sprzeczają, twierdząc, że czerwień nie jest najlepsza i wygrywa z nią kolor niebieski lub zielony. W takich wypadkach korzystanie z telefonu, który świeci prawie białym światłem, zupełnie odpada – konieczne jest zastosowanie jakiegoś rodzaju nakładki, która będzie pełniła rolę filtra – może być to kawałek plastiku lub folia.

W przypadku, jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami iPhone z systemem iOS 10, problem znika. W ustawieniach systemowych macie możliwość wygrania filtra kolorystycznego, który zostanie nałożony na barwy ekranu. Możecie regulować jego intensywność oraz odcień.

W tym celu należy wejść w Ustawienia → Ogólne → Dostępność → Udogodnienia ekranu → Filtry barwne. Wybieracie wtedy kolor, który wam odpowiada i podkręcacie go, jak tylko chcecie. Kiedy wyłączycie filtr i będziecie chcieli go ponownie włączyć, iOS zapamięta ostatnie ustawienia i nie będziecie musieli ponownie bawić się w dobieranie odpowiedniego odcienia. Jest to tylko efekt kolorystyczny, stosowany podczas wyświetlania – nie ma on wpływu na kolor zrzutów ekranu, które wciąż pozostaną „białe”.

Jako że zastosowanie tego ustawienia jest zależne tylko od wykorzystywanego systemu, każde z urządzeń mobilnych, pracujących na iOS 10, będzie mogło zmienić się w ten sposób.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Narkotyki w produkcjach filmowych. Jak się je robi? Pozbądź się tłustych odcisków z obiektywu za pomocą świeczki i łyżeczki Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens Oczekiwania kontra rzeczywistość w życiu początkującego fotografa [wideo] Akcja ratunkowa delfina. Uchwycone dronem zdjęcia wyciskają łzy Chronos 1.4C - ponad 21 tys. kl./s w kamerze za 2500 dolarów Kayne West zrobił zdjęcie do okładki albumu "Ye" iPhonem w drodze na przyjęcie Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Omar Reda wykonał portrety Konyaków - ostatnich łowców głów Aż 70 nowych aparatów w 2010 roku - jak na razie! Zwycięskie zdjęcie z wytresowanym wilkiem? Kolejne oszustwo w konkursie? Carte de visite, polaroid i instax - czy coś je łączy?

Popularne w tym tygodniu:

Jej samochód tonął, a ona stała na górze robiąc selfie Obrazy żywcem wyjęte z horroru. Wiej, póki możesz, bo to nie film Niesamowite zdjęcie satelitarne Wezuwiusza. Wulkan wyłania się zza chmur Oświadczyny przy wulkanie. To jest dopiero fotografia ekstremalna! To nie photoshop. Zdjęcia są efektem trybu panoramy Leciał tuż przy piramidzie. Nagranie jeży włos na głowie