Volvo w krótkometrażowej serii "Human Made Stories" przygląda się pracy Erika Johanssona

Erik Johansson jest artystą niepowtarzalnym, łączącym naturalne krajobrazy z surrealistycznym wyobrażeniem. Bardziej fascynuje go pomysł i sposób wykonania, niż uchwycenie chwili, pobudzając wyobraźnię i zaciekawienie powstałą na obrazie historią.

Erik Johansson jest fotografem i grafikiem szwedzkiego pochodzenia, obecnie mieszkającym w Pradze. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na idei, koncepcji, jaką stworzy wyobraźnia. Następnie przy pomocy aparatu i Photoshopa, przywiązując ogromną, wręcz obsesyjną wagę do swojego procesu twórczego, stara się stworzyć wyglądające jak najbardziej realnie obrazy.

Volvo we współpracy ze stacją telewizyjną Sky Atlantic przygotował serię filmów krótkometrażowych pod tytułem "Human Made Stories", w której jednym z bohaterów jest Erik. Projekt promuje nową serię samochodów opatrzonych numerem 90. Seria składać się będzie z kilkuminutowych odcinków, pojawiających na przestrzeni 12 miesięcy. Każdorazowo będziemy oglądać historię wyjątkowych postaci pochodzących z różnych środowisk, wyróżniających się w swoich dokonaniach.

W chwili obecnej gotowe są trzy odcinki,Oliver - przedstawiający młodego inżyniera, pragnącego stworzyć myślące protezy, Maria i Josefin - dwie Szwedki wydobywające wraki statków z terenów archipelagu sztokholmskiego oraz Erik - artysta fotograf, zafascynowany surrealizmem samouk, który podchodzi do swojej pracy z inżynierską precyzją, nieustannie przesuwając granice niemożliwego.

W odcinku poświęconym Erikowi, ekipa filmowa towarzyszyła mu podczas pracy nad jego ostatnim obrazem zatytułowanym "Wake Up". Erik opowiada, jak w dzieciństwie doświadczał historii z książek głównie przez oglądanie obrazków. W pracy fotograficznej kontynuuje mocno wizualny styl swoich obrazów. Jego prace ukazują czasem pospolite widoki, by za chwilę urzec surrealistycznymi elementami dodanymi przez Erika.

W przypadku pracy "Wake Up" mamy do czynienia, jak tytuł wskazuje, z realiami pogranicza snu i jawy. Kobieta ubrana w pidżamę unosi się na wodzie bezkresnego obszaru. Widzimy drzewa wyłaniające się na powierzchnię oraz korony zatopione w głębinie. Dwa światy zderzone ze sobą i połączone taflą wody. Który jest prawdziwy, a który wyśniony? Interpretacji na pewno jest wiele.

Erik osiągnął efekt w dość prosty, aczkolwiek wymagający czasu i pomysłu, sposób. Fotografował poszczególne elementy osobno. Wycięte w lesie choinki ustawił o 4 nad ranem w jeziorze. Następnie w zbliżonych warunkach oświetlenia zrobił zdjęcie modelki w basenie. Jeszcze tylko ujęcie z góry na podnośniku, plus parę szczegółowych, jak drzewko w deszczu i już możemy przejść do obróbki w Photoshopie. Przywiązanie do szczegółów i wymyślenie sposobu realizacji projektu, to najsilniejsze strony twórczości Erika. Znalazł swój złoty środek do kreatywnego wyrażania i opisywania historii, jakie wpadają do jego głowy.

O pracy Erika Johanssona przeczytacie również w:

Do stworzenia tego zdjęcia potrzebne było aż 17 metrów kwadratowych lustra

Fotograf i grafik – Erik Johansson wypuścił filmik z kulis powstawania jednej z jego zapierających dech w piersiach prac. Na fotomontażu zobaczymy…

Erik Johansson — perfekcyjna manipulacja

Patrząc na jego zdjęcia myślę: "wyobraźnia". Oprócz ogromnego talentu, jaki bez wątpienia posiada, ma też niczym nieograniczoną wyobraźnię. To…

Erik Johansson — magik Photoshopa, który opowiada historie

Erik Johansson to fotograf i grafik samouk, który jak sam mówi stara się uchwycić nie moment, a ideę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Mały quiz fotograficzny nr 2 W torbie olimpijskiego fotografa Getty Images będzie sprzęt warty ponad 100 000 złotych Mały quiz fotograficzny nr 5 Canon 1Ds i 400 mm f/4 DO IS przecięte na pół Zdjęcie dnia. Karłowate żyrafy z Ugandy i Namibii Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy System Isolite pozwala zmienić oświetlenie po zrobieniu zdjęcia! To naprawdę możliwe Oto wieszak, który umożliwi wam wyeksponowanie swojej kolekcji aparatów w stylowy sposób Polski epizod najsłynniejszej blondynki świata Aparat fotograficzny ma pomóc ci zapamiętać, a sprawia, że zapominasz Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Niemieckiego kierowcę przed mandatem ochronił ”duch święty”

Popularne w tym tygodniu:

Sęp w Warszawie? Zdjęcie nie kłamie Operator był szybszy niż zawodowi biegacze. Przebił wszystkich w wyścigu na 100 metrów Nieznajomy śledził modelkę i patrzył, jak śpi. Dziewczyna pokazała nagrania światu Ten film zaskoczył świat. Dlaczego słoń wprosił się do kuchni? Dziwne nagranie "ducha" wywołało poruszenie. Wyjaśniamy to zjawisko Podwójne zaćmienie Słońca. Taki widok można było zobaczyć nad Polską Nagroda Pulitzera. Wyróżnienie dla 18-latki, która wyciągnęła telefon z kieszeni Ujął UFO na filmie. Wierzysz, że to obca cywilizacja? Jedno zdjęcie wystarczy, by Facebook podrobił twój podpis. Uważaj, co wrzucasz Jak szybko porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? Widać to na zdjęciu Canon: Kamery ze sztuczną inteligencją wpuszczą tylko uśmiechniętych pracowników Fotograf odnalazł prawdziwy skarb. O tych zdjęciach ktoś zapomniał