Oto jak rząd może przyczynić się do zabicia fotografii przyrody w Polsce

Związek Polskich Fotografów Przyrody w swoim oficjalnym oświadczeniu prezentuje radykalne stanowisko. Według niego, nowelizacja ustawy „Prawo Łowieckie” może mieć bardzo negatywne skutki dla wszystkich miłośników przyrody.

Ministerstwo Środowiska zgłosiło projekt nowelizacji ustawy „Prawo Łowieckie”, który jest właśnie przetwarzany. Według jednego z zapisów, nawet obecność fotografa na terenie polowań może spotkać się z karą grzywny. Jest to powodem obruszenia Związku Polskich Fotografów Przyrody, którzy absolutnie nie zgadzają się na takie traktowanie.

Związek Polskich Fotografów Przyrody to najstarsza i największa organizacja w Polsce, która łączy miłośników przyrody i fotografii. Oprócz dbania o kwestie fotograficzne, zajmuje się ona kwestiami etyki, edukacji oraz bierze czynny udział w ochronie przyrody i zasobów naturalnych RP.

Punkt 8 art. 51 ust. 1 ustawy zakłada, że „kto utrudnia lub uniemożliwia wykonanie polowania – podlega karze grzywny”. Ten przepis jest według ZPFP zbyt ogólny, co może skończyć się nadinterpretacją i budzi obawy o nadużycie. Wyobraźcie sobie, że trwa polowanie, a wy poszliście zrobić zdjęcia, leżycie sobie w swojej kryjówce i czatujecie na zwierzęta, a tu ciach! Pojawiają się myśliwi, widzą was i zbierają z ziemi, powołując się na ustawę, bo przecież migawką możecie płoszyć zwierzynę. Jasne, wiem, że brzmi to nielogicznie, bo zależy nam na zachowaniu maksymalnej ciszy, ale cóż…

W oficjalnym stanowisku, ZPFP podaje przykłady wielu fotografów, którzy zostali wezwani do opuszczenia lasu przez myśliwych. Skrajnym przypadkiem, który przypomina stowarzyszenie, jest sprawa ornitologa, któremu został wytoczony proces o utrudnianie polowania, na które natknął się podczas prowadzenia obserwacji.

Co więcej, proponowany zapis nadaje wyższą rangę prowadzeniu polowań nad korzystaniem obywateli z prawa dostępu do lasów, prowadzenia obserwacji i uprawiania fotografii przyrodniczej, co może skutkować istotnym ograniczeniem prawa społeczeństwa do doświadczania i poznawania ojczystej przyrody będącej wspólnym dziedzictwem ogółu obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

Fragment oficjalnego oświadczenia Związku Polskich Fotografów Przyrody

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Kolejnym punktem ustawy, na który zwraca uwagę ZPFP, jest artykuł 5. Ma on ustalić listę gatunków łownych z uwzględnieniem kultywowania tradycji łowieckich. Znaczy to tyle, co potencjalną możliwość przywrócenia polowań na zwierzęta, jak: łosie, żubry, wilki oraz inne. Przyznacie, że ta opcja zdecydowanie może wpłynąć na degradację liczebności przedstawicieli danego gatunku, co za tym idzie – zatracenie dbania o ojczystą przyrodę.

Projekt ten zamiast dążyć do cywilizowania myślistwa, stanie się źródłem ostrych społecznych konfliktów. Przede wszystkim jednak, w razie jego przyjęcia przez Sejm, doprowadzi do znaczącego pogorszenia standardów ochrony dzikich zwierząt, odda w ręce myśliwych absurdalnie szeroki zakres uprawnień i zlekceważy fundamentalne prawa milionów właścicieli nieruchomości, uniemożliwiając jednocześnie zwykłemu Polakowi korzystanie z uroków ojczystej przyrody

Apel do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wystosowało petycję o nazwie „Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej”, która ma na celu przerwanie prac nad nowelizacją ustawy. Jeśli jesteście zainteresowani tą akcją, petycję znajdziecie na specjalnej stronie internetowej. Obecnie podpisało ją ponad 28 tysięcy osób.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Zimowa oferta firmy Olympus pozwoli Wam zaoszczędzić nawet 2840 złotych Oto powody, dla których nie warto teraz kupować MacBooków Pro. Dlaczego IBM je jednak kupuje? DJI Zenmuse Z30 to nowa kamera z 30-krotnym zoomem optycznym przeznaczona do dronów Najstarszy produkcyjny Nikon na aukcji Szwecja zakazuje lotów dronami w miejscach publicznych. Czy to dobry kierunek? Był już „szop”, czas na lemura. Przed wami Photolemur – edytor z zaawansowanym algorytmem automatycznego poprawiania zdjęć Weź udział w konkursie Olympus Global Open Photo Contest i wygraj najnowszy sprzęt fotograficzny 250-stopniowy obiektyw do systemu Mikro Cztery Trzecie widzi do tyłu! Luminar to program do edycji zdjęć, który dostosuje się do Twojego stylu pracy SidePath i TrailScape - dwa nowe plecaki dla fotografów od MindShift Gear Flash Porter - plenerowy sprzęt do archiwizacji zdjęć Dwa nowe obiektywy od Nikona: PC Nikkor 19 mm f/4E ED i AF-S Nikkor 70 – 200 mm f/2.8E FL ED VR Kup lampę Quadralite Reporter 360 TTL, a softbox dostaniesz za 1 zł Rewolucja w zapisywaniu danych - karty CFexpress będą miały prędkość zapisu do 8 GB/s Canon wyśle w kosmos satelitę, który bazuje na modelu 5D Teraz dzięki Google Photos będziecie mogli stworzyć swoje GIF-y Nowe nakładki fotograficzne Olloclip do iPhone'a 7 i 7 Plus Nowe dyski WD My Passport i My Book - stylowe wzornictwo i większe bezpieczeństwo BenQ zapowiada SW320 4K UHD HDR - nowy monitor 4K dla fotografów 40 warsztatów Olympusa czeka na Was na targach World Travel Show w Nadarzynie Nowa aktualizacja Prismy umożliwia nagrywanie krótkich filmów Czy odważycie się poddać Wasze zdjęcie ocenie sztucznej inteligencji? Oto jak sprawdza się Google Pixel – zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe

Popularne w tym tygodniu:

Polak nagrodzony za zdjęcie roku w prestiżowym konkursie Drone Awards 2019 Ostatnie znane chwile grupy himalaistów ujęte przez GoPro Brooklyn Beckham nie daje rady na stażu u Rankina. Brakuje mu podstaw Laureaci Prix de la Photographie Paris 2019 wyłonieni. Wśród nich Szymon Brodziak Zdjęcie zdjęcia Nadava Kandera trafiło na okładkę. Spryt czy głupota wydawcy? Spirala zadłużenia - jak wyjść z problemów finansowych