Wspaniały bokeh i radziecki obiektyw za 40 dolarów – co tu może się nie udać?

Popularność starych, radzieckich obiektywów u nas to nic nowego. Praktycznie każdemu z nas przez ręce przeszło jedno, konkretne szkło – Helios 44-2 58 mm f/2. Tak, to ten „kitowy” obiektyw z Zenita. Jeśli jednak go jeszcze nie używaliście – zobaczcie, jakie daje efekty z Sony A7R II.

© Manuel Ortiz / YouTube

Fotograf Manuel Ortiz doszedł do wniosku, że skoro tyle osób kupuje tanie radzieckie szkła – coś musi w nich być. Postanowił sprawdzić to na swojej skórze i zrobił kilka naprawdę niezłych portretów swoim nowym zestawem – Sony A7R II oraz Heliosem 44–2 58 mm f/2. Wybór tego obiektywu nie był przypadkowy – to najbardziej popularny z ruskich słoików, krążących po aukcjach internetowych.

Helios 44–2 58 mm f/2 jest optyczną kopią szkła Carl Zeiss Biotar 58 mm f/2, a jego korzenie sięgają wstecz aż do lat 20 XX wieku. Obraz z tego obiektywu jest całkiem ostry, kolory delikatnie przytłumione, bez specjalnego zafarbu, a wlatujące do środka flary dodają artystycznego wyrazu.

Według Ortiza, ten obiektyw jest zdecydowanie daleko od ideału. Wspomina on, że szkło jest „przyzwoicie ostre” w centrum, natomiast na obrzeżach kadru miękkie, ale nie kupuje się go po to, by patrzeć na tabelki, a zrobić dobre, interesujące zdjęcie. Kolejną zaletą tego szkła jest zakręcony bokeh, znany ze starych obiektywów Petzval.

Jeśli chcecie spróbować swoich sił ze starymi radzieckimi szkłami – przejrzyjcie serwisy aukcyjne. Bez problemu znajdziecie tam ich od groma, a Helios 44–2 58 mm f/2 nie powinien być drogi – spokojnie znajdziecie go za ok 50–60 złotych.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

DJI Ronin S i Canon 70-200 mm f/2.8 - ujęcia, które robią wrażenie Fotorealistyczne zwierzątka to świetny dodatek do sesji dziecięcej Zbuduj uchwyt do panoram za 10 USD Pies i sowa są najlepszymi przyjaciółmi. Ujęła to na zdjęciach ich właścicielka Powstała mapa praw regulujących loty dronami Jak zmienić starą kartę hotelową w osłonę na wyświetlacz? W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni 30-lecie piramidy Luwru. Zobacz piękną instalację na dziedzińcu pałacu Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Makijaż ślubny zmienił te kobiety nie do poznania Bardzo bliskie spotkanie z niedźwiedziem polarnym. Próbował dostać się do mężczyzny Stampy Digital, czyli aparat jako... pieczątka

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf nie chce robić zdjęć na ślubach jednopłciowych. Grozi mu wysoka kara w USA W maseczce czy bez? Zobacz, jak zasłona działa podczas kaszlu Czy to zdjęcie jest prawdziwe? Autor uważa, że tak Profesjonalni fotografowie Getty Images będą robili zrzuty ekranu z gry wideo Która zebra na zdjęciu jest z przodu: lewa czy prawa? Rozwiążesz zagadkę? Zobacz ponad 2 tys. roślin biorących udział w koncercie na żywo w Barcelonie Chciała zrobić zdjęcie z dzikim niedźwiedziem. Przeliczyła się Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować Nowy kodek H.266: Ta sama jakość obrazu i 2 razy mniejsze pliki. Rewolucja w 8K? Disneyland promuje swoje otwarcie filmem. Jest naprawdę okropny Chwila przed atakiem bizona na 72-latkę ujęta na filmie Chińska droga wygląda jak z filmu katastroficznego. Wszystko przez deszcz