Wspaniały bokeh i radziecki obiektyw za 40 dolarów – co tu może się nie udać?

Popularność starych, radzieckich obiektywów u nas to nic nowego. Praktycznie każdemu z nas przez ręce przeszło jedno, konkretne szkło – Helios 44-2 58 mm f/2. Tak, to ten „kitowy” obiektyw z Zenita. Jeśli jednak go jeszcze nie używaliście – zobaczcie, jakie daje efekty z Sony A7R II.

© Manuel Ortiz / YouTube

Fotograf Manuel Ortiz doszedł do wniosku, że skoro tyle osób kupuje tanie radzieckie szkła – coś musi w nich być. Postanowił sprawdzić to na swojej skórze i zrobił kilka naprawdę niezłych portretów swoim nowym zestawem – Sony A7R II oraz Heliosem 44–2 58 mm f/2. Wybór tego obiektywu nie był przypadkowy – to najbardziej popularny z ruskich słoików, krążących po aukcjach internetowych.

Helios 44–2 58 mm f/2 jest optyczną kopią szkła Carl Zeiss Biotar 58 mm f/2, a jego korzenie sięgają wstecz aż do lat 20 XX wieku. Obraz z tego obiektywu jest całkiem ostry, kolory delikatnie przytłumione, bez specjalnego zafarbu, a wlatujące do środka flary dodają artystycznego wyrazu.

Według Ortiza, ten obiektyw jest zdecydowanie daleko od ideału. Wspomina on, że szkło jest „przyzwoicie ostre” w centrum, natomiast na obrzeżach kadru miękkie, ale nie kupuje się go po to, by patrzeć na tabelki, a zrobić dobre, interesujące zdjęcie. Kolejną zaletą tego szkła jest zakręcony bokeh, znany ze starych obiektywów Petzval.

Jeśli chcecie spróbować swoich sił ze starymi radzieckimi szkłami – przejrzyjcie serwisy aukcyjne. Bez problemu znajdziecie tam ich od groma, a Helios 44–2 58 mm f/2 nie powinien być drogi – spokojnie znajdziecie go za ok 50–60 złotych.

Zobacz również: Jak korygować wady obiektywu w Adobe Lightroom?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Złoty DJI Phantom 4 do kupienia za 20 tysięcy funtów Zdjęcie królika w okularach przeciwsłonecznych rozpoczęło photoshopową bitwę narodów Ta opaska makro na smartfona pozwoli Wam fotografować zawsze, kiedy będziecie chcieli Chronos 1.4C - ponad 21 tys. kl./s w kamerze za 2500 dolarów Pasja i niebezpieczeństwo - praca fotografa wojennego z pierwszej ręki Szokująca kampania, pokazująca nastoletnich chłopców w ciąży Dron z panelem LED 1000W daje imponujące świetlne efekty Aparat Ansela Adamsa trafił na aukcję internetową Dzięki tej klawiaturze już nie będziecie musieli uczyć się skrótów z Photoshopa na pamięć 4 fotografom zostało rzucone wyzwanie zrobienia zdjęć do wystawy w 24 godziny. Czy podołali temu zadaniu? 200 szklanych negatywów odnalezionych w wysiedlonym domu Nikon D5500 Cooled - chłodzona lustrzanka do astrofotografii Stylowe puszki na graty w kształcie Leiki M3 Płonąca wełna stalowa wygląda magicznie w zbliżeniach Ogromne obiekty, osadzone w różnych przestrzeniach dla pokazania ich rozmiaru ExploreCams pokazuje, jakim sprzętem najczęściej fotografujemy Zjawiskowe jezioro położone nad oceanem. Photoshop czy naturalne piękno natury? Super-rzadki ultra-szeroki kąt od Nikona dostępny na aukcji internetowej Drzewa umierają stojąc...

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Jak nagrać pocisk lecący z prędkością 1500 m/s lub wybuch bomby? Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Najlepszy fotobombing w historii. Autobus zasłonił całą scenę! Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku