Oto 9 rad Steve'a McCurry'ego na to, jak dobrze skomponować obraz

Kompozycja zdjęcia jest kluczową kwestią w fotografii. Każdy z nas musi wiedzieć, jak umiejscowić główny motyw oraz, jak podzielić kadr, by był czytelny i zrównoważony. Jeden z mistrzów fotoreportażu, członek agencji Magnum Photos, Steve McCurry, podpowiada – jak zrobić, by było dobrze.

Steve McCurry jest uznanym amerykańskim fotoreporterem, członkiem agencji Magnum Photos, wieloletnim współpracownikiem magazynu National Geographic. Na pewno znacie jego zdjęcie Afgańskiej Dziewczyny, które stało się jednym z jego znaków rozpoznawczych.

Stowarzyszenie COOPH wydało krótki filmik, w którym znajdziecie 9 rad dotyczących świetnej kompozycji. Taka dawka wiedzy przyda się na pewno każdemu z nas. Pamiętajcie, że trójpodział kadru oraz złoty podział, to nie wszystko, ale są to niesamowicie ważne zasady.

Rada 1 – Trójpodział Kadru

Umiejscowienie głównego motywu w jednym z 4 mocnych punktów sprzyja ludzkiej percepcji obrazu. Oko niemalże automatycznie skupia uwagę w tych miejscach, dzięki czemu obraz jest bardziej czytelny.

Linie, wyznaczane przez podział, pomogą utrzymać równowagę i sprawią, że zdjęcie będzie lepsze w odbiorze.

Rada 2 – Linie prowadzące

Jeśli zauważycie w fotografowanej scenie linie, które w naturalny sposób prowadzą do głównego motywu zdjęcia – jesteście w domu! Jest to jedna z kluczowych zasad, o której warto pomyśleć przed wciśnięciem spustu migawki.

Rada 3 – Zwróć uwagę na przekątne

Naturalnie występujące w kadrze linie, przecinające obraz, mogą go świetnie podzielić, budując w ten sposób podział planów. Równowaga kadru oraz budowanie narracji często opiera się na świadomym planowaniu przebiegu tychże linii.

Rada 4 – Naturalne ramy

Kadr w kadrze? Jasne, że tak! Zwróćcie uwagę czy obiekt, który fotografujecie, nie jest otoczony liniami, które wyznaczają naturalne ramy kadru. Taki zabieg dodatkowo wyróżni fotografowany motyw. Świetnie sprawdzą się tutaj okna, drzwi oraz drzewa na bokach zdjęcia.

Rada 5 – Znajdź kontrast między głównym motywem, a otoczeniem

Dzięki wprawnemu oku i znalezieniu czegoś, co odetnie główny motyw od reszty zdjęcia, zostanie on dodatkowo wyróżniony. Może być to światło, specyficzne tło lub nawet głębia ostrości. Wszystko, co pozwoli Wam na wyodrębnienie tematu Waszego zdjęcia na pewno wpłynie pozytywnie na jego odbiór.

Rada 6 – Wypełnij kadr

Podejdź blisko do fotografowanego obiektu, nie bój się. Każdy z nas lubi, gdy główny motyw jest jasny i czytelny, dodatkowo spojrzenie modela bezpośrednio w obiektyw nada zdjęciu niesamowitej mocy. Po raz kolejny – głębia ostrości będzie tutaj Waszym sprzymierzeńcem.

Rada 7 – Przy portretowaniu staraj się umiejscowić oko w środku kadru

Brzmi dziwnie? Zaprzecza zasadzie trójpodziału? Tak jest, ale dlaczego mamy się sztywno trzymać podstawowych zasad – nie bójcie się ich łamać. Gdy patrzymy na zdjęcie, automatycznie koncentrujemy się na jego środku – tak po prostu jest. Oko modela, umiejscowione w środku zdjęcia nada mu dodatkowego charakteru i sprawi, że odbiorca będzie miał wrażenie, że nasz bohater patrzy właśnie na niego.

Rada 8 – Wzory i powtórzenia

Wszelkiego rodzaju wzory, pojawiające się w kadrze, są estetycznie miłe dla oka. Patrzcie, obserwujcie i nie bójcie się ich sfotografować. Mogą to być domy, które z oddali tworzą interesującą siatkę albo nawet coś tak prostego, jak ułożenie kafelków w mozaice.

Najlepszym wyróżnieniem motywu będzie jednak zaburzenie powtarzalnego wzoru – jeden element, który nie pasuje do całego ciągu.

Rada 9 – Ludzkie oko kocha symetrię

Ktoś kiedyś powiedział, że jest to kompozycja głupców. Wcale tak nie jest! Zrównoważony, symetryczny kadr sprawia wrażenie ułożenia zdjęcia i wprowadza pewnego rodzaju spokój.

Zasady są po to, by je łamać

Steve McCurry mówi, że kompozycja jest ważna, ale nie wszystkie zasady są po to, by je łamać. Nie bójcie się eksperymentować. Wszystko, co sprawi, że uznacie zdjęcie za dobre, takie będzie. To bardzo subiektywna kwestia i nie należy się bać odchodzenia od sztywnych norm. Dzięki temu Wasza umiejętność dobrego kadrowania na pewno się rozwinie.

Najważniejsza jest przyjemność płynąca z samego aktu fotografowania.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak dodać kilka kilogramów na zdjęciu, czyli czemu smartfon to nie jest dobry aparat do portretów Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jak wykonać portret biznesowy? Skuteczne rady i schematy oświetlania [poradnik] Duży może jeszcze więcej - lampa Quadralite Atlas 600 TTL w praktyce Małe GOBO, wielkie efekty. Oto jak zrobić przydatne narzędzie do zdjęć produktowych [zrób to sam]