Fotografowanie rowerzysty z błyskiem na... dronie

David Robinson to fotograf specjalizujący się w fotografii sportu i akcji. W swoim ostatnim projekcie postanowił wykorzystać generator błyskowy przymocowany do drona.

© David Robinson

Miniaturyzacja i rozwój technologii pozwala na rozwiązania, o których wcześniej fotografowie mogli co najwyżej pomarzyć. Tak właśnie zaczęła się ta historia — 2,5 roku temu fotograf, David Robinson zobaczył na imprezie Red Bull’s Equipment Pool mocnego drona, który był w stanie unieść ciężką kamerę RED Starlet. David wpadł na pomysł, żeby przymocować do drona nie kamerę, a generator, który pozwoli mu przebić się przez światło dzienne.

Tak powstał zestaw składający się z generatora Elinchrom ELB 400 z główką, który jest zamocowany do drona. Generator z główką waży trochę ponad 1,5 kg.

Ponieważ fotograf sam jest zapalonym rowerzystą, postanowił wykorzystać swój pomysł w fotografii rowerowej. Dzięki zastosowaniu drona z generatorem mógł umieścić źródło światła wyżej niż na jakimkolwiek statywie. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej oddać naturalne oświetlenie. Modelem został Matt Jones, który specjalizuje się w jeździe po górach.

Do komunikacji z lampą wykorzystał system Skyport Plus HS, który umożliwia zdalną zmianę parametrów oraz synchronizację z krótkimi czasami.

Sami oceńcie czy jest to przełomowe osiągnięcie, na pewno jest to ciekawy projekt, który pokazuje, jak można bawić się sprzętem. Sam fotograf ocenił całe przedsięwzięcie jako dość satysfakcjonujące, ale nie wybitne. Od technicznej strony wszystko poszło bardzo dobrze, więc koncepcja się udała. Teraz David zamierza wykorzystać ten pomysł w innych sportach, gdzie efekt może być jeszcze ciekawszy. Wystarczy wyobrazić sobie kilka takich zestawów, które mogą śledzić obiekt i oświetlać go w ruchu.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora. Więcej informacji znajdziecie na stronie Elinchrom.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Zdjęcia kobiet, które pokazują ich moc. Magazyn AAP wyłonił 25 zwycięzców Maurice Tillet. Łagodny olbrzym, który zainspirował twórców Shreka Panasonic opracował wizjer dla daltonistów 12 000 zwierząt sfotografowanych w projekcie „Photo Ark" GIROPTIC 360°, czyli panorama dla każdego? Nagroda Pulitzera. Wyróżnienie dla 18-latki, która wyciągnęła telefon z kieszeni Zrób to sam: Kamerka noktowizyjna z czujnikiem ruchu Zamiana twarzy sposobem na idealne zdjęcie grupowe? [wideo] Zrób to sam: obiektyw macro tilt-shift z samochodowej lampy Filmowanie GoPro w żółwim tempie wcale nie jest takie wolne Truskawki, które wcale nie są czerwone? Na tym zdjęciu nie ma ani jednego czerwonego piksela Najbardziej znany film w historii kina przerobiony na 4K. Ma ponad 120 lat!

Popularne w tym tygodniu:

Kamera w teksańskim ZOO ujęła dziwne stworzenie pod płotem. Czy to wilkołak? Lubi "maka" i nie lubi Maca. Zuckerberg-influencer na nowym zdjęciu "Pasek bekonu" na Marsie. Łazik Perseverance namierzył też tajemniczą kulę