Olympus M. Zuiko Digital 25 mm f/1.2 PRO - prawdziwa portretówka [recenzja]

Japoński producent podczas ostatnich targów Photokina zaprezentował niezwykle ciekawy obiektyw portretowy o jasności f/1.2. Specyfikacja obiecuje naprawdę dużo, ale jak jest w rzeczywistości? Sprawdziłem to w praktycznym teście.

Ten artykuł ma 7 stron:

Opis i specyfikacja

Firma Olympus jako jedna z pierwszych weszła na rynek bezlusterkowców, całkowicie wycofując się z klasycznych lustrzanek. Od tamtego czasu minęło sporo czasu, a bezlusterkowce na dobre zadomowiły się na rynku. Jeszcze do niedawna liczba profesjonalnych obiektywów do systemów bez lustra była niewielka, ale w 2013 roku firma zaprezentowała pierwszy obiektyw serii PRO — model 12–40 mm f/2.8, który ekwiwalentem ogniskowych odpowiada typowo reporterskim szkłom — 24–80 mm. Obecnie w ofercie Olympusa znajdziemy 7 obiektywów serii PRO — od ultrajasnego rybiego oka 8 mm f/1.8 po teleobiektyw 300 mm f/4, który wykorzystuje synchronizowaną stabilizację matrycy i optyczną . Wizytówką obiektywów PRO są: metalowa obudowa, spójny design oraz uszczelnienia.

Pozostałe stałoogniskowe obiektywy dedykowane systemowi Mikro Cztery Trzecie są przede wszystkim małe — np. 12 mm f/2, 17 mm f/1.8 czy 45 mm f/1.8. Użytkownicy zaczęli się jednak domagać większej jasności. Firma Olympus, wychodząc im naprzeciw, zaprezentowała swój pierwszy obiektyw o jasności f/1.2 i ogniskowej 25 mm, który jest przedmiotem testu. W związku z tym, że aparaty systemu Mikro Cztery Trzecie mają mniejsze matryce, a ich przelicznik ogniskowej wynosi x2, mamy do czynienia z krótkim obiektywem portretowym o ekwiwalencie 50 mm f/1.2, przy czym głębia ostrości będzie zbliżona do zdjęć z obiektywu 50 mm f/2.2 podpiętego do matrycy pełnoklatkowej.

Najbliższym konkurentem testowanego obiektywu będzie konstrukcja Panasonika — 25 mm f/1.4. Do systemu Mikro Cztery Trzecie mamy jeszcze dwa obiektywy o tej samej ogniskowej — 25 mm f/1.8 od Olympusa i 25 mm f/1.7 od Panasonika, ale są to uboższe i tańsze konstrukcje. Nie biorę pod uwagę manualnych obiektywów, które nie będą bezpośrednią konkurencją. Cena obiektywu Olympus M. Zuiko Digital 25 mm f/1.2 PRO to 5690 zł.

Olympus M.Zuiko Digital ED 25mm F1.2 Pro
ProducentOlympus
RodzajStałoogniskowy
BagnetMikro Cztery Trzecie
Data premiery2016 r.
Optyka
Ogniskowa25 mm
Minimalna wartość przysłonyf/1,2
Maksymalna wartość przysłonyf/16
Średnica filtra62 mm
Dystans minimalny0.19 m
Maksymalne powiększenie0.11 x
Maksymalny formatCztery Trzecie
Konstrukcja
Elementy optyczne19
Ilość grup elementów14
Autofokustak
Rodzaj napęduAF
Ilość płatków przysłony9
Stabilizacja obrazunie
Dodatkowe informacje
Długość87 mm
Średnica70 mm
Waga410 g
Uszczelnieniatak

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy obiektywów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

HTC Re - lifestyle'owy peryskop [recenzja] Panasonic Lumix FZ300 - test aparatu z ogniskową 600 mm, światłem f/2.8 i filmami 4K Olympus OM-D E-M5 - technologia XXI wieku w obudowie sprzed lat [wideotest] Instax Share SQ SP-3 - drukuje natychmiastowo w kwadracie i daje mnóstwo frajdy Oryginał czy zamiennik? - oto jest pytanie [test porównawczy gripów] Zdjęcia - jak sprawuje się nowa aplikacja, która zastąpiła iPhoto? [recenzja] Voigtländer 21 mm f/4 Color Skopar P-Typ, czyli małe zaskoczenie [test] Sprawdzamy książki fotograficzne z drukarni KrukBook Test Sony Xperia Z5 - sprawdzamy możliwości fotograficzne flagowca Sony A6000 - stary, ale jary [test] Tajskie podróże lustrzanki Nikon D5500 [test] Canon EOS 700D - pierwsze wrażenia