Najsłynniejsze zdjęcie Muhammada Alego trafiło na aukcję

Legendarny fotograf sportowy, Neil Leifer, postanowił wystawić na aukcję kolekcję posiadanych zdjęć. Znajduje się w niej wiele ikonicznych obrazów ukazujących niezapomniane wydarzenia sportowe. Jednym z nich jest najbardziej znane zdjęcie Muhammada Ali.

Przez lata Neil Leifer fotografował wiele legendarnych wydarzeń sportowych. Pracował między innymi dla magazynu Sports Ilustrated. Jego zdjęcia ozdobiły ponad 200 okładek czasopisma. Gdy Leifer przybył na walkę między Muhammadem Alim a Sonnym Listonem w maju 1965 roku, nie mógł spodziewać się, że zarówno walka jak i zdjęcie, które podczas niej zrobi, przejdą na zawsze do historii.

Fotografia wykonana przez Leifera, na której Casius Clay pochyla się nad znokautowanym Listonem, stała się nie tylko jego najpopularniejszym zdjęciem, ale uznane zostało za jedno z najbardziej niezapomnianych zdjęć w historii sportu. Właśnie nadarza się okazja, aby wejść w posiadanie tejże fotografii.

Neil Leifer za pośrednictwem domu aukcyjnego Guernsey’s wystawił na aukcję zbiór swoich zdjęć. W skład kolekcji wchodzą nie tylko te wykonane przez Leifera, ale także prace, które zdobył na przestrzeni lat. Znajdziemy tu między innymi kultową fotografię afgańskiej dziewczynki Steve'a McCurry'ego czy chociażby jedno z najbardziej znanych zdjęć wojennych, przedstawiające żołnierzy wznoszących flagę na Iwo Jimie autorstwa Joe Rosenthala.

Kolekcja robi niesamowite wrażenie. Największym skarbem pozostaje wspomniane wcześniej zdjęcie Muhammada Alego. Wygrywając aukcję, dostaniemy nie tylko odbitkę ręcznie podpisaną przez samego boksera. Wewnątrz ramki ze zdjęciem znajdują się także oryginalne wejściówki Leifera na walkę, do szatni oraz na oficjalne ważenie zawodników.

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Jak można się spodziewać — wygranie aukcji nie będzie proste. Zwłaszcza z finansowego punktu widzenia. Cena wywoławcza fotografii to 160 000 dolarów, a przybliżona kwota, jaką dom aukcyjny spodziewa się uzyskać, to 500 000 — 600 000 dolarów. Ponadto jest to cena tylko za odbitkę, gdyż prawa autorskie pozostają w rękach Sports Ilustrated.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana PogoCam to najmniejsza na świecie kamerka przeczepiana do okularów Oto jak Jason Bell wykorzystuje Phase One XF 100MP w sesji dla brytyjskiego Vogue Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4 Zbieranie 10 tys. plastikowych butelek, czyli nietypowa sejsa Benjamina Von Wonga Paski do aparatów firmy Stroppa to stylowe akcesorium dla wymagających Żabka, która wygląda jak Księżniczka Leia, rozpoczęła przezabawną phototoshopową bitwę Parka odtwarza sceny ze znanych filmów… ze swoimi kotami Najstarszy aparat dalmierzowy Nikon One sprzedany za 380 tysięcy euro Fotografowanie rowerzysty z błyskiem na... dronie Sir Elton John jest posiadaczem najwspanialszej prywatnej kolekcji fotografii na świecie 500px Business, czyli zdjęcia na żądanie. Nowa możliwość do zarabiania na fotografii Fotograf przygotował się do wykonania zdjęcia Superksiężyca aż 4 lata. Teraz fotografią zainteresowała się NASA Oto animowana historia aparatów – od początku XX wieku do dziś Aparaty bez obiektywów - Hitachi już pracuje nad taką technologią AirSelfie to malutki, kieszonkowy dron, dzięki któremu poznacie nową perspektywę robienia selfie Czy zgadniecie, co to za rzeczy, po ich zdjęciach makro?

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C