© kaninstudio / pl.depositphotos.com

Dlaczego fotoreporterzy wystosowali list do producentów aparatów z prośbą o szyfrowanie treści?

XXI wiek to czas, w którym najdroższy jest dostęp do informacji. Skoro tak, to ich odpowiednie zabezpieczenie również stanowi priorytet. Ponad 150 filmowców i fotoreporterów wystosowało prośbę do największych producentów sprzęto o zmiany w oprogramowaniu, które umożliwią szyfrowanie plików.

Wyobraźcie sobie, że jesteście na bardzo ważnym zleceniu, co więcej – jesteście jedyną osobą, która ma pozwolenie na fotografowanie wydarzenia. Nagle Wasza sytuacja radykalnie się zmienia, ponieważ ktoś kradnie Wasz aparat albo kartę i wykorzystuje Wasze zdjęcia. Można temu zapobiec, stosując szyfrowanie plików z poziomu aparatu. W takim wypadku zdjęcia mogłyby być odczytane tylko na sparowanym urządzeniu, do którego samodzielnie przypiszecie Wasz sprzęt.

Fundacja Freedom of the Press opublikowała otwarty list, który dotyka tematyki bezpieczeństwa dziennikarstwa w XXI wieku


Pismo zostało wysłane do największych producentów sprzętu fotograficznego i filmowego na świecie, firm: Canon, Nikon, Sony, Fujifilm oraz Olympus.

Wzywamy pisemnie waszą firmę do stworzenia funkcji szyfrowania w aparatach fotograficznych oraz kamerach. Jest to cecha, której brakuje w każdym profesjonalnym sprzęcie, oferowanym na rynku, a jest potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa naszej pracy oraz naszych bohaterów.

List fundacji Freedom of the Press

W liście poruszane są kwestie technologii szyfrujących, które stały się standardem w przypadku dysków zewnętrznych oraz wszelkiego rodzaju baz danych. Niestety, w przypadku przemysłu fotograficznego ta funkcja nawet nie kuleje, a po prostu została pominięta. Przyznacie, że nie powinno tak to wyglądać.

List został opublikowany 2 tygodnie po tym, jak kanadyjski fotograf Ed Ou został zatrzymany na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, dokąd zmierzał w celu fotografowania protestów w Standing Rock. Podczas zatrzymania został przeszukany również jego telefon.

Bez możliwości szyfrowania zdjęć i materiału wideo, który robimy, mogą być one sprawdzone i przeszukane przez policję, wojsko oraz straż graniczną w krajach, w których realizujemy zlecenia, a konsekwencje tego mogą być tragiczne. Ze względu na zawartość naszych aparatów, która nie jest zakodowana, nie mamy możliwości chronienia jakiegokolwiek gotowego materiału. Stwarza to dla nas, naszych źródeł oraz pracy poważne ryzyko.

List fundacji Freedom of the Press

Pismo zwraca uwagę na to, że pierwsza firma, która przychyli się do prośby fotoreporterów i wprowadzi zmiany w swoim oprogramowaniu, które umożliwią szyfrowanie plików z poziomu sprzętu, zdecydowanie może zyskać znaczącą przewagę nad konkurencją.

Nikon odpowiada jako pierwszy


Krótko po opublikowaniu listu, firma Nikon jako pierwsza poinformowała, że jest świadoma problemu, który występuje na rynku. Czy to właśnie ten producent będzie pierwszym, który wprowadzi szyfrowanie z poziomu aparatu? Miejmy nadzieję, że przekonamy się o tym już niedługo.

Jesteśmy otwarci na innowacje i spełnienie oczekiwań w dziedzinie jakości obrazu, wytrzymałości sprzętu oraz użyteczności. Uważnie słuchamy potrzeb rynku i rozważamy dokładnie uwagi fotografów oraz będziemy cały czas zmieniać nasze produkty tak, by odpowiadały potrzebom ich użytkowników.

Oświadczenie firmy Nikon

Szyfrowanie danych w aparatach — fanaberia czy realna potrzeba?


Co o pomyśle wprowadzenia szyfrowania danych myślą fotoreporterzy w Polsce? Maksymilian Rigamonti, laureat nagrody Grand Press Photo 2012 za Zdjęcie Roku, który był pięciokrotnie w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, nie ma wątpliwości co do przydatności takiego rozwiązania.

Maksymilian Rigamonti

www.rigamonti.pl

„Uważam, że wprowadzenie opcji szyfrowania materiału fotograficznego w aparacie byłoby świetnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo fotografowi oraz bohaterom jego materiału. Aczkolwiek równie interesującą opcją byłoby wprowadzenie funkcji potwierdzenia wiarygodności zdjęcia – czy to zablokowanie opcji postprodukcji, czy edytowania danych EXIF".

Wprowadzenie funkcji szyfrowania, ukrywania plików, zablokowania ich przed skasowaniem czy weryfikacji danych EXIF byłoby świetne. Wyobraźcie sobie, że moglibyście włączyć taką opcję i mielibyście dostęp do ukrytych plików lub do możliwości skasowania zdjęć tylko po wpisaniu odpowiedniego kodu. Docenia to także Marek Lapis — fotoreporter agencji FORUM.

Marek Lapis

„Szyfrowanie lub opcja ukrywania plików na aparacie z możliwością jej włączenia i wyłączenia gwarantowałaby bezpieczeństwo fotografowi oraz bohaterom jego materiału w przypadku wrażliwych materiałów. Dzięki temu moglibyśmy zapobiec wyrwaniu aparatu i skasowaniu zdjęć przez osoby niepożądane".

Dzięki takiemu rozwiązaniu producenci sprzętu fotograficznego zagwarantowaliby fotografom oraz bohaterom ich opowieści bezpieczeństwo — pliki zostałyby na miejscu, a wizerunek osób na nich pozostałby dostępny tylko dla osoby znającej kod. Mamy nadzieję, że otwarty list do producentów sprzętu fotograficznego zwróci uwagę na tę realną potrzebę fotografów. Jesteśmy przekonani, że wpłynęłoby to pozytywnie na poprawę ochrony zdjęć oraz danych i zarazem przyczyniłoby się pozytywnie do wzrostu wiarygodności przekazów medialnych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Warszawa teraz i 70 lat temu na jednym zdjęciu Karta pamięci dowodem zbrodni Potrzebujecie przenośnej mgły na zdjęciach? Teraz to możliwe Peter Lindbergh autorem zdjęć do kalendarza Pirelli 2017 "Pentax 645Z + obiektyw za 1 zł” - najnowsza promocja Pentax Polska Photoshop na iPady w wersji beta. Zapisz się do testów Seagate Backup Plus Portable 5TB - największy mały dysk na świecie Kultowe filtry Instagram w Photoshopie Poznajcie ludzi, którzy produkują nasze smartfony w Chinach Plustek OpticFilm 7600i Ai - profesjonalne skanowanie Oryginalny patent Nikona do aparatów typu EVIL Wypróbuj Adobe Photoshop CS6 beta już dzisiaj!