© kaninstudio / pl.depositphotos.com

Dlaczego fotoreporterzy wystosowali list do producentów aparatów z prośbą o szyfrowanie treści?

XXI wiek to czas, w którym najdroższy jest dostęp do informacji. Skoro tak, to ich odpowiednie zabezpieczenie również stanowi priorytet. Ponad 150 filmowców i fotoreporterów wystosowało prośbę do największych producentów sprzęto o zmiany w oprogramowaniu, które umożliwią szyfrowanie plików.

Wyobraźcie sobie, że jesteście na bardzo ważnym zleceniu, co więcej – jesteście jedyną osobą, która ma pozwolenie na fotografowanie wydarzenia. Nagle Wasza sytuacja radykalnie się zmienia, ponieważ ktoś kradnie Wasz aparat albo kartę i wykorzystuje Wasze zdjęcia. Można temu zapobiec, stosując szyfrowanie plików z poziomu aparatu. W takim wypadku zdjęcia mogłyby być odczytane tylko na sparowanym urządzeniu, do którego samodzielnie przypiszecie Wasz sprzęt.

Fundacja Freedom of the Press opublikowała otwarty list, który dotyka tematyki bezpieczeństwa dziennikarstwa w XXI wieku


Pismo zostało wysłane do największych producentów sprzętu fotograficznego i filmowego na świecie, firm: Canon, Nikon, Sony, Fujifilm oraz Olympus.

Wzywamy pisemnie waszą firmę do stworzenia funkcji szyfrowania w aparatach fotograficznych oraz kamerach. Jest to cecha, której brakuje w każdym profesjonalnym sprzęcie, oferowanym na rynku, a jest potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa naszej pracy oraz naszych bohaterów.

List fundacji Freedom of the Press

W liście poruszane są kwestie technologii szyfrujących, które stały się standardem w przypadku dysków zewnętrznych oraz wszelkiego rodzaju baz danych. Niestety, w przypadku przemysłu fotograficznego ta funkcja nawet nie kuleje, a po prostu została pominięta. Przyznacie, że nie powinno tak to wyglądać.

List został opublikowany 2 tygodnie po tym, jak kanadyjski fotograf Ed Ou został zatrzymany na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, dokąd zmierzał w celu fotografowania protestów w Standing Rock. Podczas zatrzymania został przeszukany również jego telefon.

Bez możliwości szyfrowania zdjęć i materiału wideo, który robimy, mogą być one sprawdzone i przeszukane przez policję, wojsko oraz straż graniczną w krajach, w których realizujemy zlecenia, a konsekwencje tego mogą być tragiczne. Ze względu na zawartość naszych aparatów, która nie jest zakodowana, nie mamy możliwości chronienia jakiegokolwiek gotowego materiału. Stwarza to dla nas, naszych źródeł oraz pracy poważne ryzyko.

List fundacji Freedom of the Press

Pismo zwraca uwagę na to, że pierwsza firma, która przychyli się do prośby fotoreporterów i wprowadzi zmiany w swoim oprogramowaniu, które umożliwią szyfrowanie plików z poziomu sprzętu, zdecydowanie może zyskać znaczącą przewagę nad konkurencją.

Nikon odpowiada jako pierwszy


Krótko po opublikowaniu listu, firma Nikon jako pierwsza poinformowała, że jest świadoma problemu, który występuje na rynku. Czy to właśnie ten producent będzie pierwszym, który wprowadzi szyfrowanie z poziomu aparatu? Miejmy nadzieję, że przekonamy się o tym już niedługo.

Jesteśmy otwarci na innowacje i spełnienie oczekiwań w dziedzinie jakości obrazu, wytrzymałości sprzętu oraz użyteczności. Uważnie słuchamy potrzeb rynku i rozważamy dokładnie uwagi fotografów oraz będziemy cały czas zmieniać nasze produkty tak, by odpowiadały potrzebom ich użytkowników.

Oświadczenie firmy Nikon

Szyfrowanie danych w aparatach — fanaberia czy realna potrzeba?


Co o pomyśle wprowadzenia szyfrowania danych myślą fotoreporterzy w Polsce? Maksymilian Rigamonti, laureat nagrody Grand Press Photo 2012 za Zdjęcie Roku, który był pięciokrotnie w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, nie ma wątpliwości co do przydatności takiego rozwiązania.

Maksymilian Rigamonti

www.rigamonti.pl

„Uważam, że wprowadzenie opcji szyfrowania materiału fotograficznego w aparacie byłoby świetnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo fotografowi oraz bohaterom jego materiału. Aczkolwiek równie interesującą opcją byłoby wprowadzenie funkcji potwierdzenia wiarygodności zdjęcia – czy to zablokowanie opcji postprodukcji, czy edytowania danych EXIF".

Wprowadzenie funkcji szyfrowania, ukrywania plików, zablokowania ich przed skasowaniem czy weryfikacji danych EXIF byłoby świetne. Wyobraźcie sobie, że moglibyście włączyć taką opcję i mielibyście dostęp do ukrytych plików lub do możliwości skasowania zdjęć tylko po wpisaniu odpowiedniego kodu. Docenia to także Marek Lapis — fotoreporter agencji FORUM.

Marek Lapis

„Szyfrowanie lub opcja ukrywania plików na aparacie z możliwością jej włączenia i wyłączenia gwarantowałaby bezpieczeństwo fotografowi oraz bohaterom jego materiału w przypadku wrażliwych materiałów. Dzięki temu moglibyśmy zapobiec wyrwaniu aparatu i skasowaniu zdjęć przez osoby niepożądane".

Dzięki takiemu rozwiązaniu producenci sprzętu fotograficznego zagwarantowaliby fotografom oraz bohaterom ich opowieści bezpieczeństwo — pliki zostałyby na miejscu, a wizerunek osób na nich pozostałby dostępny tylko dla osoby znającej kod. Mamy nadzieję, że otwarty list do producentów sprzętu fotograficznego zwróci uwagę na tę realną potrzebę fotografów. Jesteśmy przekonani, że wpłynęłoby to pozytywnie na poprawę ochrony zdjęć oraz danych i zarazem przyczyniłoby się pozytywnie do wzrostu wiarygodności przekazów medialnych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Znamy cenę i datę dostępności monitora BenQ SW320 4K UHD dla fotografów Zdjęcie „Czas Apokalipsy” Chrisa Niedenthala bezprawnie na zaproszeniach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego W Warszawie powstał pierwszy w Polsce Instax Store Aktualizacja Affinity Photo 1.5 przynosi duże zmiany. Wersja na Windowsa w niskiej cenie już dostępna Adobe Lightroom CC 2015.8 wnosi nową funkcję Reference View oraz wiele innych VSCO wspiera RAW-y i rozkręca społeczność VSCO X Canon zachęca: bądź #selfieless, zrezygnuj z kolejnego autoportretu i pomóż drugim Konwerter plików RAW, DxO Optics Pro 9 Elite Edition udostępniony za darmo DigitalRev się rozpada – Lok odchodzi z redakcji Bojkot fotoreporterów w Korei Południowej. Odmówili fotografowania japońskiego dyplomaty Capture One Pro 10 oferuje nowe narzędzia do wyostrzania i wiele innych udogodnień Pierwszy Instax Store w Polsce Artyści zrzeszyli się we Wrocławiu, tworząc kalendarz charytatywny dla potrzebujących zwierząt Obiektywy premium Samyang XP 85 mm f/1.2 oraz Samyang XP 14 mm f/2.4 dostępne już od grudnia Stylowy statyw dla miłośników estetyki retro Corel AfterShot 3 zupełnie za darmo! RNI Colibri na iOSa, nada waszym zdjęciom estetyki slajdów Kai Wong, prezenter najpopularniejszego YouTube’owego kanału o fotografii, odchodzi z DigitalRev VLC i wideo 360? Tego się nie spodziewaliśmy Zmarł David Hamilton - kontrowersyjny brytyjski fotograf znany z fotografii nagich dziewcząt Pixelmator, czyli alternatywa dla Photoshopa, przeceniony o połowę Jak Sony A99 II radzi sobie w ciemnościach? Pierwsze testy już w Sieci Film Objektiv to raj dla miłośników fotografii tradycyjnej

Popularne w tym tygodniu:

"Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków Witold Gadowski na tle zdjęcia stockowego na okładce ”Sieci”. Fotoreporterzy komentują Czy w pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona znajdzie się nowy bagnet? Czy Canon wypuści wreszcie profesjonalnego bezlusterkowca? Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017 Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom DJI zapowiada składanego drona, najprawdopodobniej następcę Mavica Pro Aktualizacja oprogramowania do Sony A9 sprawia, że autofokus jest jeszcze lepszy Na nasz rynek wchodzą wkłady Instax Wide Monochrome Śmieszki heheszki