© Paweł Dutka / dutka.com.pl

To wspaniałe zdjęcie wygrało w konkursie „Zima w obiektywie". Są też nagrody dla finalistów

Zainteresowanie naszym konkursem „Zima w obiektywie" było ogromne i to pomimo że prawdziwa zima niestety jeszcze do Polski nie zawitała. Przesłaliście nam około 1000 fotografii, z których wybraliśmy to jedno, naszym zdaniem, najlepsze. A dzięki sponsorowi, wybraliśmy także 5 nagród niespodzianek dla finalistów.

Organizowany razem z firmą QNAP konkurs fotograficzny „Zima w obiektywie" cieszył się dużą popularnością. Prawie 400 uczestników zgłosiło nam blisko 1000 swoich zdjęć. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane zdjęcia!

Waszym zadaniem było pokazanie, jak postrzegacie tę porę roku — bez względu na to czy ją kochacie, czy nienawidzicie, czy mieszkacie w mieście, czy na wsi, czy na fotografiach będzie śnieg, czy zmrożone ulice. Jedno założenie musiało być jasne — oglądając Wasze zdjęcia, musimy być pewni, że chodzi o zimową porę. Fotografie miały, w charakterystyczny dla autora sposób, ukazać ten okres. Wzięliście sobie nasze zadanie do serca, ponieważ dostaliśmy naprawdę sporo świetnych zdjęć, które dobrze pasują do tego szerokiego tematu.

Nagroda główna

Nasze redakcyjne jury spędziło sporo czasu na starannym przejrzeniu wszystkim zgłoszonych fotografii. Ostatecznie wybraliśmy jedno, naszym zdaniem, najlepsze zdjęcie, którego autorem jest Paweł Dutka. Zdjęcie zostało wykonane ze szczytu Beskid koło Kasprowego Wierchu przy parametrach 95 mm, f/4.0, 20 s., ISO 100. Fotograf wykorzystał do tego zestaw Canon EOS 5D Mark II z obiektywem Canon EF 70–300 mm f/4–5.6 L IS USM.

Zdjęcie powstało o godzinie 6:42, czyli ok 40 minut przed nominalnym wschodem słońca. W zimie w górach w bezchmurnym niebie ciepła poświata pojawia się nawet 1,5 godziny przed wschodem, co pozwoliło uzyskać takie kolory i odpowiednią ekspozycję z jeszcze rozświetlonymi latarniami w dole. Zimą staram się być na miejscu akcji fotograficznej 2 godziny przed wschodem słońca i ten właśnie czas to najtrudniejsza część całego procesu tworzenia fotografii. Nic bardziej mylnego jeżeli ktoś sądzi, że czasu jest dużo. Ustawienie statywu, przetestowanie parametrów, dopracowanie kadru no i oczywiście długi czas naświetlania sprawia, iż wcale dużo takich obrazków nie naprodukowałem.

Paweł Dutka / dutka.com.pl

W nagrodę Paweł otrzyma serwer NAS dedykowany fotografom QNAP TS-251A (bez dysków) o wartości rynkowej ok. 1300 zł, który może posłużyć jako świetne narzędzie do backupu jego zdjęć.

Wszystkim, którzy zgłosili swoje zdjęcia i nie wygrali, bardzo dziękujemy za udział w konkursie!

Nagrody niespodzianki dla finalistów

Ze względu na wysoki poziom zgłoszonych prac postanowiliśmy wyróżnić 5 dodatkowych zdjęć i ich autorów: Natalia Grubek, Mateusz Pasierbek, Piotr Lisowski, Andrzej Opyrchał i Adrian Szatewicz. Każdy z nich otrzyma głośnik bluetooth z radiem FM i czytnikiem karty SD od firmy QNAP oraz dodatkowe akcesoria. Oto galeria finalistów. Gratulujemy!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Warsztaty Fotograficzne w Studio Huśtawka [styczeń 2017] Postproducenci brytyjskiej rodziny królewskiej szkolą w poznańskiej agencji GPD Ruszyły zapisy do "Strefy Sztuki" na Targach Film Video Foto 2017 w Łodzi Bezpłatne warsztaty portretowe prowadzone przez Tomka Sikorę Leica 6x7 Gallery Warszawa prezentuje wystawę Piotra Zbierskiego "Push the Sky Away" Metafora i niedopowiedzenia w projekcie Almost Seriously Mai Piotrowskiej i Mariusza Urbańskiego Zakończyła się 7. edycja warsztatów PROFI POST PHOTO, organizowanych przez House of Retouching Profesjonalne kursy fotografii w zasięgu ręki - fotograficzne piątki z Olympus „Zima w obiektywie". Zgłoś swoje zdjęcia i wygraj NAS do backupu zdjęć Warsztaty Fotograficzne w Studio Huśtawka [grudzień 2016] Wystawa SINGLE SHOT - 30 kadrów najlepszych polskich fotografów w nowej galerii Instytutu Fotografii Fort Gerhard Steidl w rozmowie o Robercie Franku - spotkanie z wydawcą kolekcji "Film Works" TALENT ROKU galerii PIX.HOUSE - Daily Vlog #5 Wyłoniono zwycięzców III edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej Konkurs Nikon-Walkley Awards 2016, czyli australijski odpowiednik Pulitzera Rusza czwarta edycja projektu "Odkrytki. Kochanym ciotkom" Warsztaty Fotograficzne w Studio Huśtawka [listopad 2016] Warsztaty fotografii surrealistycznej i konceptualnej z Larą Zankoul Zapraszamy na plener fotograficzny Lwów Sentymentalny Premiera projektu "I am a Woman and I Feast on Memory" Ilony Szwarc w 6x7 Leica Gallery Zapraszamy na słoweńskie warsztaty fotografi krajobrazowej Piotr Nadolski opowie Wam o fotografii aktu już niedługo Dni Otwarte z nowymi obiektywami Samyang AF Opolski Festiwal Fotografii - Daily Vlog #4