Powody, dlaczego warto nagrywać w 4K już teraz

Z jednej strony wiele nowych aparatów, jak chociażby Canon EOS 5D Mark IV, oferuje możliwości nagrania filmów w 4K. Z drugiej strony cały czas niewiele osób rozumie, po co nam taka rozdzielczość, skoro większość nie ma telewizorów w 4K. Tłumaczę, po co nam 4K i dlaczego warto wykorzystywać tę rozdzielczość już teraz.

Jak fotografować psy, aby pokazać ich prawdziwy charakter? [poradnik]

Fotografowanie psów jest wspaniałą przygodą, która daje wiele radości. W tym poradniku uchylę rąbka tajemnicy mojej pracy i postaram się ułatwić to zadanie każdemu, kto chciałby nauczyć się fotografować psy, a jeżeli już to robi być może znajdzie kilka inspirujących pomysłów.

5 aparatów tradycyjnych, które pomogą wam odejść od cyfry

Fotografia cyfrowa stała się niesamowicie popularna na przestrzeni ostatnich 10 lat. Mimo to od pewnego czasu ceny sprzęty cyfrowego idą mocno w górę. Alternatywą dla nich są tradycyjne aparaty fotograficzne na filmy. Wybrałem kilka ciekawych i tanich modeli, które są interesującą opcją dla posiadaczy cyfrówek.

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik]

Kot to jeden z najbardziej urokliwych tematów w fotografii, ale również jeden z trudniejszych. Zapytaliśmy kilku specjalistów o to, jak pracować z puchatym modelem, zrobić dobre zdjęcia i nie dostać przy tym przysłowiowego kota.

Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik]

Napisy na pudełkach aparatów czy smartfonów informują nas o liczbie megapikseli. Niedoświadczony fotograf może uznać, że im więcej megapikseli, tym aparat jest lepszy. Czy ma rację? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

8 rad dla miłośników zdjęć krajobrazowych [poradnik]

Jak zabrać się za fotografowanie krajobrazów? Oto sprawdzone rady, który pomogą Wam robić lepsze zdjęcia.

Jak kupować używany sprzęt fotograficzny z głową? [poradnik]

Ceny nowych aparatów i obiektywów poszybowały w górę, a kolejne modele często nie wprowadzają rewolucyjnych rozwiązań. Może czas rozejrzeć się za sprzętem fotograficznym z drugiej ręki, który będzie zdecydowanie tańszy? Oto kilka sprawdzonych rad, które mogą pomóc i ochronić przed nabiciem w butelkę.

Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy

Dwóch fotografów spotkało się w Krakowie, aby porozmawiać o swojej pasji - fotografowaniu ludzi. Każdy ma zupełnie inny sposób patrzenia, wykonywania zdjęć i podejścia do fotografowanych osób. Czego możemy się nauczyć z tego spotkania? Zobaczcie sami.

Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze

Fotografia Cię interesuje, ale stawiasz w niej swoje pierwsze kroki? Czy wiesz, że Twoje zdjęcia mogą być lepsze od zaraz, nie wgryzając się zbyt mocno w techniczne szczegóły? Przekonaj się sam!

Po ludzku o kalibracji monitora graficznego

Szanowni, Moi Drodzy, Kochani! Eizo obejrzało „Władcę barw” i w związku z tym, że to film udany, zostaliśmy poproszeni o przygotowanie skondensowanego odcinka o samej kalibracji. I to strzał w dziesiątkę, bo po „Władcy" wielu z Was ma już monitory i kalibratory, i zaczęły się schody, błądzicie jak dzieci we mgle. Tak więc, raz jeszcze krótko, skupmy się na samej kalibracji. Tym razem, po raz pierwszy, w 4K! Tak, EM-1 Mark II.

25 najchętniej czytanych poradników fotograficznych 2016 roku

Początek nowego roku to dobry moment na podsumowania. Przeglądając statystyki, przygotowałem zestawienie naszych poradników, które były najchętniej czytane w 2016 roku. Dla was to pigułka wiedzy, a dla nas - kierunek, w którym powinniśmy iść.

Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik]

Okres przedświąteczny to czas, kiedy aparaty znikają z półek jak świeże bułeczki. Jeśli znalazłeś pod choinką aparat i nie bardzo wiesz, od czego zacząć, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia

Czy i jak fotografować zimą? Na co zwracać uwagę? Czy bać się o sprzęt i wreszcie, co robić, gdy za oknem nie ma śniegu?

10 podstawowych rad, jak zacząć fotografować i zarabiać na fotografii stockowej

Jeśli fotografujesz od wielu lat, zdobyłeś sporo doświadczenia, masz pełną torbę sprzętu i myślisz, że jesteś gotowy do pracy z bankami zdjęć, to się mylisz.

Jak wykonać portret biznesowy? Skuteczne rady i schematy oświetlania [poradnik]

Jak zrobić naprawdę dobry portret biznesowy w studiu? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących fotografów, ponieważ zdjęcia tego typu są popularne i wiele osób ich potrzebuje. W tym poradniku postaram się na nie wnikliwe odpowiedzieć, radząc, jak dobrze się przygotować do sesji, jaki wybrać sprzęt, miejsce oraz ubiór. Zdradzam także 7 gotowych schematów oświetlania, które możecie wykorzystać do swoich potrzeb.

Orionidy 2016 - jak i gdzie fotografować jesienne spadające gwiazdy?

21 października 2016 roku przypada kulminacja zjawiska deszczu Orionidów, czyli spadających gwiazd jesiennego nieba.

Słuchajmy Zdjęć

Wiele razy miał miejsce taki dialog:
- Kocham to, że mogę kontrolować każdy fragment zdjęcia - mówi do mnie młody fotograf.
- Ludzi wokół siebie też tak kontrolujesz? - pytam. Każdy wybitny rzemieślnik wchodzi w relacje z przedmiotem swojej pracy, jakość tej relacji świadczy o nich obu.

Drobne nawyki, czyli bolesna historia latającego teleobiektywu

Nawet nie zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy zależy od naszych przyzwyczajeń czy nawyków. Czasem drobne rzeczy, o które obsesyjnie dbamy, mogą okazać się bardzo ważne, jeśli chodzi o późniejsze konsekwencje.
Osoby zajmujące się sportami ekstremalnymi albo zajęciami, gdzie na szali leży ludzkie zdrowie lub życie, na pewno pamiętają, jak ich instruktor z uporem maniaka wpajał im do głów pewne nawyki i sposoby zachowania. „Kładź butlę nurkową, żeby nigdy nie mogła upaść”, „Nie chodź po linie wspinaczkowej, zwłaszcza w rakach”, „Po skończonym PFI nie odchodź od samolotu”, „Jak zacząłeś badanie urazowe poszkodowanego, doprowadź je do końca” itp. Itd.

Z lampą w plener - wszystko, co musisz wiedzieć na początku [poradnik]

Wakacje właśnie ruszyły, a to najlepszy moment, żeby spróbować swoich sił z lampą błyskową w plenerze. Jak się do tego zabrać i jakie pułapki na nas czyhają? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

7 kroków do dobrej kompozycji [poradnik]

Z kompozycją zdjęć jest jak z muzyką - po prostu wszystko musi grać. Zdjęcie może być niedoskonałe technicznie, ale dobrze skomponowane potrafi wybaczyć wiele innych błędów. Przyjrzyjmy się najważniejszym zasadom budowania naszych fotografii.

+ Pokaż więcej