Automatyczne ustawienie ostrości to trwający ułamek sekundy, proces Autofokus to automatyczny system ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych, który bardzo ułatwia i przyspiesza wykonywanie zdjęć. Do dyspozycji mamy różne tryby i funkcje, które pomagają przy różnych rodzajach fotografii. Przyjrzymy się rodzajom autofokusu i ich efektywnemu wykorzystaniu.
Czy instrukcja obsługi aparatu może przyczynić się do rozwoju fotografa? Czy warto być mistrzem Photoshopa bądź Lightrooma? I w końcu - gdzie i jak szukać wiedzy, inspiracji, doświadczenia?Przygotowałem zestaw rad, które pomogą w szybszym rozwoju początkującego fotografa.
Jakie są różnice pomiędzy kartami SD oraz CF? Czym różnią się karty o prędkości x600 i klasy 10? W tym poradniku pomagamy Wam rozszyfrować te wszystkie oznaczenia i radzimy jak dobrać odpowiednią kartę do indywidualnych potrzeb.
Fotografia z powietrza z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami, zyskuje na popularności. Urządzenia stają się coraz tańsze, coraz prostsze w obsłudze i coraz popularniejsze. Do tego stopnia, że nikogo już nie dziwi prezent dla dziecka w postaci wielowirnikowca. Coraz częściej też wysyłamy nasze aparaty w powietrze za pomocą takich urządzeń, aby wykonać ciekawe i unikalne zdjęcia lub klipy. I dobrze. To kolejny sposób na to, aby pochwalić się nowym świeżym kadrem bez konieczności wynajmowania śmigłowca lub samolotu. Jest jednak małe ale… Chodzi o bezpieczeństwo.
Mówi się, że fotografia to zatrzymywanie chwil w kadrze. A co jeśli chcemy pokazać dłuższy okres w jednym kadrze? Wtedy z pomocą przychodzi metoda time slice.
Paweł Krok i Arkadiusz Makowski uzbrojeni w sprzęt marki Olympus podjęli wyzwanie: zdjęcia makro wykonane w późnojesiennej aurze, kiedy jest ciemno, buro, nie ma śniegu i mało komu chce się wychodzić z domu. A co dopiero robić piękne zdjęcia makro.
Głębia ostrości - niby proste pojęcie, ale stwarzające wielu osobom nie lada problem. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się temu zagadnieniu i rozłożymy je na czynniki pierwsze.
Podczas licznych warsztatów, które prowadzę, zawsze pytam uczestników na jakich monitorach obrabiają zdjęcia. Niestety zdecydowana większość ogranicza się do ekranów laptopów. W dzisiejszym poradniku napiszę dlaczego to jedno z najgorszych rozwiązań.
Mimo że lato dobiega końca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwinąć skrzydła w fotografii portretowej. W dzisiejszym poradniku pokażę jak pracować z naturalnym światłem, aby efekty były naprawdę ciekawe.
Większość aparatów na rynku wyposażona jest we wbudowaną lampę błyskową. Wielu z nas używa również zewnętrznych lamp, zarówno reporterskich, jak i studyjnych. Jednak nieumiejętne ich użycie może skutecznie zabić klimat zdjęcia. W dzisiejszym poradniku wymienię 5 najczęstszych błędów w pracy z lampami i wyjaśnię, jak ich uniknąć.
Fotografia podwodna to coś, co fascynuje wielu. Sporo spośród już nurkujących osób chciałoby zabrać aparat pod wodę i tam robić zdjęcia. Niestety, fotografowanie pod wodą nie jest to takie łatwe, jak na powierzchni. Mam nadzieję, że tych kilka rad w jakiś sposób ułatwi Wam rozpoczęcie przygody z fotografią podwodną, bez względu na to czy fotografujecie kompaktem, bezlusterkowcem czy lustrzanką, bo pewne rady są uniwersalne.
Chyba większość z nas w dzieciństwie była adresatem rady „nie rób pod światło”. W amatorskiej fotografii rzeczywiście to zdanie ma sens, ale jak poradzić sobie ze słońcem w kadrze?
Wszelkie dyskusje na forach internetowych na ogół dotyczą małego wycinka sprzętu fotograficznego. Dużo mówi się o aparatach, obiektywach, a zdecydowanie zbyt mało o wszelkich fotograficznych akcesoriach, które mają kolosalne znaczenie i wpływ na finalne zdjęcie. Jednym z takich istotnych dodatków są filtry fotograficzne.
Producenci aparatów dają nam do dyspozycji przynajmniej trzy tryby pomiaru światła, do tego możemy wpływać na ekspozycję zdjęcia stosując korektę ekspozycji i bracketing. W prostych słowach tłumaczymy czym są tryby pomiaru światła, jak działają i kiedy je wykorzystywać.
Zaczynając swoją przygodę z fotografią nie każdy wie który format zapisu powinien wybrać. Dzisiaj pokażę Wam różnicę między nimi, a także doradzę kiedy powinniśmy wybrać RAW, a kiedy JPG.
Znalezienie odpowiedniego miejsca do zdjęć to nie lada wyzwanie. Dziś przedstawię Wam moje sposoby na znalezienie ciekawych i niecodziennych miejsc, zarówno za granicą, jak i w najbliższej okolicy.
Dzisiaj zaprezentujemy, jak bezpiecznie osiągnąć ciekawe efekty świetlne przy pomocy wełny stalowej, która daje podobne efekty, jak zimne ognie, jednak na dużo większą skalę.
Dobre zdjęcia podczas wyjazdu na ferie? Zapewne jedno z drugim można połączyć. Nie musi to od razu oznaczać rezygnacji z szusowania po stokach na rzecz obsesyjnego szukania dobrych kadrów. Zastanówmy się, jak fotografować, żeby otrzymywać wymarzone efekty, nie tracąc przyjemności z białego szaleństwa i nie stając się jedynym w towarzystwie odmieńcem, który czatuje z aparatem na dobre ujęcie, podczas gdy inni w najlepsze się bawią.
W teorii autofokus to system, który pomaga poprawnie ustawiać ostrość. W praktyce okazało się, że aby precyzyjnie ostrzyć musieliśmy poznać budowę systemu AF, jego zasadę działania i wypracować sobie techniki oraz nawyki, które pozwalają nam panować nad ostrością jeszcze lepiej. Oto wgląd w nasz warsztat pracy autofokusem.
Proste, ale bardzo ważne rady, które mogą pomóc w nauce kiedy i jak fotografować krajobrazy. Dowiecie się po co potrzebne są szerokokątne obiektywy, filtry i aplikacje na smartfony, jak pokazać skalę na zdjęciach i mądrze wykorzystać światło.