Jak działa autofokus aparatu? Najważniejsze co powinieneś wiedzieć w praktyce [poradnik]

Automatyczne ustawienie ostrości to trwający ułamek sekundy, proces Autofokus to automatyczny system ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych, który bardzo ułatwia i przyspiesza wykonywanie zdjęć. Do dyspozycji mamy różne tryby i funkcje, które pomagają przy różnych rodzajach fotografii. Przyjrzymy się rodzajom autofokusu i ich efektywnemu wykorzystaniu.

8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik]

Czy instrukcja obsługi aparatu może przyczynić się do rozwoju fotografa? Czy warto być mistrzem Photoshopa bądź Lightrooma? I w końcu - gdzie i jak szukać wiedzy, inspiracji, doświadczenia?Przygotowałem zestaw rad, które pomogą w szybszym rozwoju początkującego fotografa.

Karty pamięci - jak odszyfrować ich oznaczenia i którą kartę wybrać? [poradnik]

Jakie są różnice pomiędzy kartami SD oraz CF? Czym różnią się karty o prędkości x600 i klasy 10? W tym poradniku pomagamy Wam rozszyfrować te wszystkie oznaczenia i radzimy jak dobrać odpowiednią kartę do indywidualnych potrzeb.

Jak latać dronem i nie pójść siedzieć

Fotografia z powietrza z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami, zyskuje na popularności. Urządzenia stają się coraz tańsze, coraz prostsze w obsłudze i coraz popularniejsze. Do tego stopnia, że nikogo już nie dziwi prezent dla dziecka w postaci wielowirnikowca. Coraz częściej też wysyłamy nasze aparaty w powietrze za pomocą takich urządzeń, aby wykonać ciekawe i unikalne zdjęcia lub klipy. I dobrze. To kolejny sposób na to, aby pochwalić się nowym świeżym kadrem bez konieczności wynajmowania śmigłowca lub samolotu. Jest jednak małe ale… Chodzi o bezpieczeństwo.

Fotografie pocięte w czasie, czyli jak tworzyć time slice - fotograficzne przekroje czasowe

Mówi się, że fotografia to zatrzymywanie chwil w kadrze. A co jeśli chcemy pokazać dłuższy okres w jednym kadrze? Wtedy z pomocą przychodzi metoda time slice.

Kolorowe zdjęcia makro, ciemne jesienne dni i jasny obiektyw. W poszukiwaniu weny twórczej

Paweł Krok i Arkadiusz Makowski uzbrojeni w sprzęt marki Olympus podjęli wyzwanie: zdjęcia makro wykonane w późnojesiennej aurze, kiedy jest ciemno, buro, nie ma śniegu i mało komu chce się wychodzić z domu. A co dopiero robić piękne zdjęcia makro.

Głębia ostrości - jak ją rozgryźć? [poradnik]

Głębia ostrości - niby proste pojęcie, ale stwarzające wielu osobom nie lada problem. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się temu zagadnieniu i rozłożymy je na czynniki pierwsze.

Obrabiasz zdjęcia na kiepskim laptopie? Wyjaśnimy Ci dlaczego robisz źle [poradnik]

Podczas licznych warsztatów, które prowadzę, zawsze pytam uczestników na jakich monitorach obrabiają zdjęcia. Niestety zdecydowana większość ogranicza się do ekranów laptopów. W dzisiejszym poradniku napiszę dlaczego to jedno z najgorszych rozwiązań.

Wykorzystaj potęgę światła naturalnego w fotografii portretowej [poradnik]

Mimo że lato dobiega końca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwinąć skrzydła w fotografii portretowej. W dzisiejszym poradniku pokażę jak pracować z naturalnym światłem, aby efekty były naprawdę ciekawe.

Używaj lampy, ale z głową - najczęstsze błędy w pracy z lampą błyskową [poradnik]

Większość aparatów na rynku wyposażona jest we wbudowaną lampę błyskową. Wielu z nas używa również zewnętrznych lamp, zarówno reporterskich, jak i studyjnych. Jednak nieumiejętne ich użycie może skutecznie zabić klimat zdjęcia. W dzisiejszym poradniku wymienię 5 najczęstszych błędów w pracy z lampami i wyjaśnię, jak ich uniknąć.

Fotografowanie pod wodą – podstawowe rady na dobry początek [poradnik]

Fotografia podwodna to coś, co fascynuje wielu. Sporo spośród już nurkujących osób chciałoby zabrać aparat pod wodę i tam robić zdjęcia. Niestety, fotografowanie pod wodą nie jest to takie łatwe, jak na powierzchni. Mam nadzieję, że tych kilka rad w jakiś sposób ułatwi Wam rozpoczęcie przygody z fotografią podwodną, bez względu na to czy fotografujecie kompaktem, bezlusterkowcem czy lustrzanką, bo pewne rady są uniwersalne.

Słońce w kadrze? Żaden problem! [poradnik]

Chyba większość z nas w dzieciństwie była adresatem rady „nie rób pod światło”. W amatorskiej fotografii rzeczywiście to zdanie ma sens, ale jak poradzić sobie ze słońcem w kadrze?

Jak dobrze dobierać i mądrze korzystać z filtrów w fotografii? [poradnik]

Wszelkie dyskusje na forach internetowych na ogół dotyczą małego wycinka sprzętu fotograficznego. Dużo mówi się o aparatach, obiektywach, a zdecydowanie zbyt mało o wszelkich fotograficznych akcesoriach, które mają kolosalne znaczenie i wpływ na finalne zdjęcie. Jednym z takich istotnych dodatków są filtry fotograficzne.

Tryby pomiaru światła - jak to działa? [poradnik]

Producenci aparatów dają nam do dyspozycji przynajmniej trzy tryby pomiaru światła, do tego możemy wpływać na ekspozycję zdjęcia stosując korektę ekspozycji i bracketing. W prostych słowach tłumaczymy czym są tryby pomiaru światła, jak działają i kiedy je wykorzystywać.

RAW kontra JPG - co powinienem wybrać? [poradnik]

Zaczynając swoją przygodę z fotografią nie każdy wie który format zapisu powinien wybrać. Dzisiaj pokażę Wam różnicę między nimi, a także doradzę kiedy powinniśmy wybrać RAW, a kiedy JPG.

Ciekawe miejsca do zdjęć - jak je znaleźć? [poradnik]

Znalezienie odpowiedniego miejsca do zdjęć to nie lada wyzwanie. Dziś przedstawię Wam moje sposoby na znalezienie ciekawych i niecodziennych miejsc, zarówno za granicą, jak i w najbliższej okolicy.

Co ma wspólnego wełna stalowa i fotografia, czyli malowanie światłem nad Wisłą [poradnik]

Dzisiaj zaprezentujemy, jak bezpiecznie osiągnąć ciekawe efekty świetlne przy pomocy wełny stalowej, która daje podobne efekty, jak zimne ognie, jednak na dużo większą skalę.

Ferie zimowe z aparatem w górach. Radzimy, jak przywieźć lepsze zdjęcia [poradnik]

Dobre zdjęcia podczas wyjazdu na ferie? Zapewne jedno z drugim można połączyć. Nie musi to od razu oznaczać rezygnacji z szusowania po stokach na rzecz obsesyjnego szukania dobrych kadrów. Zastanówmy się, jak fotografować, żeby otrzymywać wymarzone efekty, nie tracąc przyjemności z białego szaleństwa i nie stając się jedynym w towarzystwie odmieńcem, który czatuje z aparatem na dobre ujęcie, podczas gdy inni w najlepsze się bawią.

Jak brzytwa z automatu, czyli jak skutecznie wykorzystywać autofokus [poradnik]

W teorii autofokus to system, który pomaga poprawnie ustawiać ostrość. W praktyce okazało się, że aby precyzyjnie ostrzyć musieliśmy poznać budowę systemu AF, jego zasadę działania i wypracować sobie techniki oraz nawyki, które pozwalają nam panować nad ostrością jeszcze lepiej. Oto wgląd w nasz warsztat pracy autofokusem.

Fotografia krajobrazowa – praktyczne porady dla każdego fotografa [poradnik]

Proste, ale bardzo ważne rady, które mogą pomóc w nauce kiedy i jak fotografować krajobrazy. Dowiecie się po co potrzebne są szerokokątne obiektywy, filtry i aplikacje na smartfony, jak pokazać skalę na zdjęciach i mądrze wykorzystać światło.

+ Pokaż więcej