Co to jest panning?

Panning to sposób fotografowania obiektów, znajdujących się w ruchu. Na potrzeby separacji obiektu, fotograf podąża aparatem w osi ruchu obiektu. Otrzymany efekt wygląda niezwykle dynamicznie.

dawno temu

Rozmyte tło jest przereklamowane. Najważniejsze jest światło

Bokeh, rozmycie tła, głębia ostrości… plastyka! Wiele osób uważa, że definicją plastyki jest właśnie wyodrębnienie fotografowanego obiektu w płaszczyźnie ostrości. No, niestety tak nie jest. To by było zbyt proste. Światło to jest to, co się ...

dawno temu

Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy

Dowiedzcie się, jak za pomocą aparatu o mniejszej matrycy stworzyć efekt taki, jak ze średniego formatu. Proces wcale nie jest specjalnie skomplikowany.

dawno temu

Naucz się, jak zamienić światło w swojego sojusznika

Jeśli nauka tego, jak pracować ze światłem, wciąż sprawia wam problemy, zacznijcie uczyć się od mistrzów. Michael Muller jest jednym z nich i pokazał trzy proste ustawienia świateł w różnych warunkach.

dawno temu

7 podstawowych błędów, których nie powinien popełniać żaden fotograf

Każdy popełnia błędy. Są jednak takie błędy, których popełniać się jednak nie powinno, a mimo to wielu fotografów wciąż to robi. Oto 7 podstawowych błędów, których powinniście się wystrzegać.

dawno temu

PSD, TIFF, JPG, GIF i PNG - poznaj rozszerzenia plików i dowiedz się, kiedy ich używać

Zastanawiacie się jak zapisywać swoje pliki, kiedy pracujecie w Photoshopie? Nazwy rozszerzeń plików niewiele wam mówią? Dowiedzcie się jakie macie możliwości.

dawno temu

Przestań gadać o sprzęcie, a zacznij z niego korzystać

Znacie ludzi, którzy o sprzęcie fotograficznym wiedzą wszystko i śledzą wszystkie nowinki techniczne, ale jeśli chodzi o robienie zdjęć, to zabierają się do tego, jak pies do jeża? Mam wrażenie, że jest ich całkiem sporo.

dawno temu

TFP? Nie! Dowiedz się, jak rozliczać sesje bez gotówki i dobrze żyć z ludźmi

Każdy, kto robi zdjęcia ludziom, spotkał się z okropną praktyką wyłudzania fotografii praktycznie za darmo. Błędnie ludzie nazywają to ”TFP”. Ja nazywam to wyzyskiem. Nie dajmy się nabijać w butelkę i zaproponujmy inne rozwiązanie.

dawno temu

Patrz na świat fotograficznym okiem, a będziesz robił lepsze zdjęcia

Zastanawiasz się od czego zacząć naukę fotografii lub filmowania? Odpowiedź znajdziecie w na kanale "Basic Filmmaker". Nauczcie się patrzeć jak fotograf, a wasze zdjęcia będą o wiele lepsze.

dawno temu

"Iskierki" w oczach sprawią, że twoje portrety staną się lepsze

Jeśli chcecie robić świetne portrety, nie możecie zapomnieć o oczach i tym, co się w nich odbija. "Iskierki" w oczach zwykle wyglądają korzystnie i sprawią, że wasze portrety będą przykuwać wzrok.

dawno temu

Zobacz, jakie znaczenie podczas filmowania ma liczba klatek na sekundę

Odpowiedni klatkaż, czyli liczba klatek na sekundę, jest jednym z podstawowych czynników decydujących o tym, czy nasz film będzie udany. W czasach coraz szybciej rozwijającej się technologii, standardy ciągle się zmieniają, a filmowcy i odbiorcy ...

dawno temu

Jeśli chcesz być lepszym fotografem, szukaj inspiracji

Podczas fotograficznej podróży łatwo popaść w rutynę i zwyczajnie w świecie - stracić zainteresowanie tworzeniem. W trzecim odcinku tej serii poradników opowiadam o tym, gdzie i jak szukać inspiracji oraz jak nie znudzić się fotografią.

dawno temu

Capture One i NAS - praca na wielu komputerach [wideoporadnik]

Pracujecie z Capture One i macie serwer NAS? Dzięki temu możecie pracować na wielu komputerach nad jednym materiałem! Koniecznie zobaczcie, jak to zrobić.

dawno temu

Plakat z własnego zdjęcia - musisz to wiedzieć

Własne zdjęcia powieszone na ścianie to zawsze dobry pomysł. Kiedy chcecie zrobić sobie duży obraz z własnej fotografii należy pamietać o kilku sprawach, żeby końcowy efekt wyglądał dobrze.

dawno temu

Czy warto iść do szkoły fotograficznej?

Październik zbliża się wielkimi krokami, a niektórzy jeszcze nie wybrali swojego kierunku. Jeśli myślicie o nauce fotografii, ten odcinek jest dla was.

dawno temu

Jak być lepszym fotografem? Jeszcze więcej rad i przemyśleń

W drugim odcinku opowiadam o tym, jak poszerzyć swoje horyzonty i jak najwięcej nauczyć się od fotografów. Zapraszam do oglądania.

dawno temu

Przyspiesz swoją pracę w Lightroomie dzięki tym 7 trikom

Edycja zdjęć nie zawsze jest czymś, co lubimy, ale jest nieodłączną częścią fotografii cyfrowej. Lightroom jest tak rozbudowanym programem, że trudno poznać wszystkie jego funkcje, zwłaszcza te ukryte. Zobaczcie film, dzięki któremu zoptymalizujecie ...

dawno temu

Kilka znaków, które pokazują, że rozwijasz się fotograficznie

Na co dzień nie dostrzegamy swojego progresu, jednak kiedy zestawimy swoje najnowsze zdjęcia z kadrami sprzed kilku lat, widać ogromną różnicę. Po czym poznać, że rozwijamy się, jako fotografowie? Oto kilka wskazówek.

dawno temu

Musisz usłyszeć te słowa, jeśli jesteś początkującym fotografem

Kiedy jesteśmy na początku swojej drogi z fotografią czasem trudno się odnaleźć. Próbujemy uczyć się od lepszych, wzorować się na nich, a czasem nawet kopiować ustawienia, żeby robić takie same zdjęcia. Mike Brownie wyjaśnia dlaczego nie powinniście ...

dawno temu

Naucz się fotografować błyskawice w 10 minut

Jeśli podczas burzy nie chowacie się pod kołdrą, a wręcz przeciwnie chętnie ją oglądacie i chcielibyście ją uwiecznić na zdjęciach, ale nie za bardzo wiecie jak się do tego zabrać, z pomocą przyjdzie wam film opublikowany przez Hanka Schymę.

dawno temu

Największe nasilenie Perseidów tuż po nowiu Księżyca. Nie możecie tego przegapić

Dwa tygodnie po całkowitym zaćmieniu Księżyca i wielkiej opozycji Marsa, miłośników astrofotografii czekają kolejne nieprzespane noce. Jak co roku w środku lata, możemy podziwiać "spadające gwiazdy", czyli roje meteorytów, zwane "Perseidami". Ich ...

dawno temu

Przysłona, czas naświetlania oraz czułość ISO wytłumaczone na przykładzie ”Gwiezdnych Wojen”

Fotografię najłatwiej tłumaczy się na przykładach. Najlepiej na takich, które są zabawne i od razu widać o co chodzi. Prosta sprawa – gdy ścigacz leci szybko na długim czasie, to będzie rozmyty! Zobaczcie inne pomysły na zrozumienie, o co chodzi w ...

dawno temu

Adam Nurkiewicz radzi, jak zabrać się za fotografię sportową [poradnik]

Fotografia sportowa to dziedzina, która łączy wiele innych: portret, życie codzienne, reportaż czy inne. Po to, by zrobić dobre zdjęcia, trzeba się naprawdę nieźle nagłówkować. W tym poradniku Adam Nurkiewicz przybliży wam wszystko, co musicie ...

dawno temu

Jak być lepszym fotografem? Kilka moich porad i przemyśleń

Przez wszystkie lata mojej fotograficznej pracy zawsze chciałem być lepszy i bardzo dużo nad tym pracowałem. Ze swoich doświadczeń stworzyłem listę uniwersalnych porad. Mam szczerą nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie i pomoże to wam ...

+ Pokaż więcej