10 rad, jak zrobić dobry portret | Watemborski NIE(Ś)CIEMNIA

Moją ulubioną dziedziną fotografii jest portret. Podczas pracy z moimi bohaterami staram się wydobyć z nich to, co najlepsze. Im dłużej robię zdjęcia, tym więcej dowiaduję się o sobie i moich modelach. Udało mi się wyciągnąć kilka rad, które mam ...

dawno temu

Jak ustrzec się przed nieudaną sesją? Część 1

Chyba każdy ma za sobą sesję, na której coś poszło nie tak. Zapomniałeś kartę pamięci, albo naładować baterie przed sesją? Zdjęcia wyszły nieostre bo obiektyw był źle ustawiony? W tej foto-kawce opowiadam o najczęstszych wpadkach i jak się przed ...

dawno temu

Jak odnaleźć swoją drogę w fotografii

Fotografia jest ważną częścią naszego życia. Bez względu na to czy jest pracą, czy pasją po godzinach, wszystkich nas łączy to samo pragnienie, odnaleźć swoją drogę.

dawno temu

Jaki film czarno-biały wybrać? | Watemborski NIE(ś)CIEMNIA

Po 1,5 roku wróciłem do fotografii tradycyjnej. Postanowiłem powiedzieć ci kilka słów o tym, jak wybrać film czarno-biały. To prostsze, niż myślisz!

dawno temu

Fotografowanie szkła nie musi być trudne

Wydaje wam się, że zdjęcia produktowe szklanych przedmiotów to twardy orzech do zgryzienia? Wcale nie musi tak być. Oto kilka prostych zasad, które pozwolą wam na perfekcyjne zdjęcia szkła.

dawno temu

Pozbądź się czerwonych policzków na zdjęciu w mniej niż minutę

Niskie temperatury na zewnątrz sprzyjają powstawaniu rumieńców. Te mogą być całkiem urocze, ale jeśli nie chcecie ich na swoich portretach jest bardzo prosty sposób żeby pozbyć się ich w Photoshopie.

dawno temu

Jak zrobić portret z lampą błyskową?

Jeżeli robisz portrety, to przyda ci się opanowanie lampy błyskowej i sposobów modyfikowania światła. Jakie efekty dostaniesz stosując lampę błyskową, parasolkę i zdalne wyzwalanie? Przekonaj się sam i spróbuj!

dawno temu

Jak dobrze uczyć (się) fotografii? | PP#4

Ile osób zrobiło coś świetnego, co przeszło bez echa, niezauważone? Ile osób do dziś o tym nie wie? Ten odcinek poświęcimy na refleksje o roli nauczyciela fotografii.

dawno temu

"Colour science" - czym jest i jakie ma znaczenie?

"Colour science" to coraz silniejsze pojęcie w świecie fotografii. Jakie właściwie ma znaczenie i czy można jednoznacznie powiedzieć, czy odwzorowanie barw jest związane z marką aparatu?

dawno temu

Wykorzystaj filtr 3D w Photoshopie, żeby nadać głębi swoim portretom

Jeśli szukacie metody, która pozwoli wam poprawić wygląd waszych portretów, ale nie zajmuje dużo czasu, odpowiedź znajdziecie w tym filmie. Za pomocą filtra 3D możecie nadać głębi i zwiększyć kontrast na waszych zdjęciach.

dawno temu

Filtr polaryzacyjny nie zawsze jest przyjacielem fotografa krajobrazu

Bardzo często słyszymy, że żeby nasze zdjęcia krajobrazowe były lepsze trzeba użyć filtra polaryzacyjnego. Czasem jednak jego efekt może źle wpłynąć na nasze kadry.

dawno temu

Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik]

Na rynku mamy całe mnóstwo aparatów, które prócz wyglądu czy wielkości, a także typu, różnią się między sobą rodzajem i wielkością sensorów. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się najpopularniejszym matrycom, które spotkamy w aparatach.

dawno temu

10 sztuczek, które sprawią, że twoje portrety będą lepsze

Zaczynasz przygodę z fotografią portretową i potrzebujesz kilku trików, które pomogą ci poprawić wygląd modelki na zdjęciu? Z pomocą śpieszy Irene Rudyk. W jej filmie znajdziesz 10 trików, które odmienią twoje portrety.

dawno temu

Nikt ci nie powie, że ”sprzęt nie ma znaczenia”, gdy robisz koncerty

Dobra, ktoś może na wstępie powiedzieć, że jestem hipokrytą, bo przecież non stop mówię o tym, że sprzęt nie ma znaczenia. No tak, ale są pewne ograniczenia i specyfika pracy. Przykładem jest fotografia koncertowa, gdzie bez aparatu, który daje radę ...

dawno temu

Zostaw ten sprzęt. Skoncentruj się na bohaterze!

Temat chyba stary jak cała fotografia. Oczywiście – sprzęt jest ważny, ale nie najważniejszy. Najważniejszy jest człowiek, z którym pracujecie lub para. Może być to nawet zwierzątko. Nie zmienia to jednak faktu, że bez dobrej historii zdjęcia ...

dawno temu

Nie masz społeczności ani popularnych zdjęć na Insta, nie istniejesz. Jak to zmienić?

Całkiem niedawno pisałem na temat tego, że popularność na Instagramie nie jest równoznaczna z tym, ze jesteśmy dobrymi fotografami. Zacząłem się w to wszystko jeszcze bardziej zagłębiać i zwróciłem uwagę na typy profili fotograficznych. Nie ma co ...

dawno temu

Jak poprawić odcień skóry w prosty sposób?

Każdy aparat ma inny sposób odwzorowania kolorów, a zwłaszcza tonów skóry. Niektóre dodają żółcie, inne czerwienie, a jeszcze inne zielony zafarb. W tym poradniku dowiecie się, jak sobie z tym poradzić.

dawno temu

Co to jest panning?

Panning to sposób fotografowania obiektów, znajdujących się w ruchu. Na potrzeby separacji obiektu, fotograf podąża aparatem w osi ruchu obiektu. Otrzymany efekt wygląda niezwykle dynamicznie.

dawno temu

Rozmyte tło jest przereklamowane. Najważniejsze jest światło

Bokeh, rozmycie tła, głębia ostrości… plastyka! Wiele osób uważa, że definicją plastyki jest właśnie wyodrębnienie fotografowanego obiektu w płaszczyźnie ostrości. No, niestety tak nie jest. To by było zbyt proste. Światło to jest to, co się ...

dawno temu

Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy

Dowiedzcie się, jak za pomocą aparatu o mniejszej matrycy stworzyć efekt taki, jak ze średniego formatu. Proces wcale nie jest specjalnie skomplikowany.

dawno temu

Naucz się, jak zamienić światło w swojego sojusznika

Jeśli nauka tego, jak pracować ze światłem, wciąż sprawia wam problemy, zacznijcie uczyć się od mistrzów. Michael Muller jest jednym z nich i pokazał trzy proste ustawienia świateł w różnych warunkach.

dawno temu

7 podstawowych błędów, których nie powinien popełniać żaden fotograf

Każdy popełnia błędy. Są jednak takie błędy, których popełniać się jednak nie powinno, a mimo to wielu fotografów wciąż to robi. Oto 7 podstawowych błędów, których powinniście się wystrzegać.

dawno temu

PSD, TIFF, JPG, GIF i PNG - poznaj rozszerzenia plików i dowiedz się, kiedy ich używać

Zastanawiacie się jak zapisywać swoje pliki, kiedy pracujecie w Photoshopie? Nazwy rozszerzeń plików niewiele wam mówią? Dowiedzcie się jakie macie możliwości.

dawno temu

Przestań gadać o sprzęcie, a zacznij z niego korzystać

Znacie ludzi, którzy o sprzęcie fotograficznym wiedzą wszystko i śledzą wszystkie nowinki techniczne, ale jeśli chodzi o robienie zdjęć, to zabierają się do tego, jak pies do jeża? Mam wrażenie, że jest ich całkiem sporo.

+ Pokaż więcej