Jak zmniejszyć zdjęcia?

Zmniejszanie zdjęć bywa konieczne, gdy chcemy przesłać pliki w wersji cyfrowej lub opublikować je w sieci. Uzyskanie pożądanego efektu jest możliwe dzięki zmianie rozdzielczości oraz kompresji. Musimy się jednak liczyć ze spadkiem jakości.

6 miesięcy temu

O tym, jak przygotowałem wystawę fotograficzną w domu. Nie było łatwo

Każdy z nas ma na pewno bogate portfolio – komercyjne i osobiste. Czasem warto jest pokazać te zdjęcia fizycznie, a nie tylko w internecie. Dotychczas druk i oprawę zdjęć zlecałem zewnętrznie, ale tym razem postanowiłem podjąć się tego sam. Dzisiaj ...

6 miesięcy temu

Unikaj tych błędów, gdy uczysz się filmować

To zdecydowanie nie jest artykuł dla osób, które filmują od jakiegoś czasu. Jeśli jednak chcecie zacząć i nie zepsuć pierwszego materiału, który nagracie, przeczytajcie koniecznie. Niestety na anglojęzyczne materiały poradnikowe musimy wszyscy ...

7 miesięcy temu

11 minut o pozowaniu. Jak fotografować męską sylwetkę?

Australijska fotografka Julia Trotti w niecałe 12 minut opowiada, jak powinni ustawiać się mężczyźni, by korzystnie wyglądać na zdjęciach. Dzięki tym kilku prostym trikom, panowie bez doświadczenia w pozowaniu będą wyglądali doskonale.

7 miesięcy temu

Masz przed sobą pierwsze zlecenie? Powinieneś wiedzieć kilka rzeczy

W karierze każdego fotografa przychodzi czas, gdy przestaje on budować początkowe portfolio i zaczyna zarabiać. Pierwsze zlecenie jest przeważnie bardzo stresującym doświadczeniem i trzeba do niego podejść trochę inaczej. Oto kilka rad na dobry ...

7 miesięcy temu

Jak fotografować słońce na zdjęciach krajobrazu?

Słońce, tak samo jak księżyc oraz inne obiekty astronomiczne, mogą w znacznej mierze urozmaicić nasze zdjęcia krajobrazowe. W przypadku tego pierwszego pojawia się jednak sporo trudności natury technicznej, które należy przezwyciężyć, aby pokazać je ...

7 miesięcy temu

Jak nie wpaść w ”fotograficznego doła”? Na to musisz uważać

Każdy z nas kocha fotografię i wiadomo – mamy lepsze i gorsze chwile. Jednak musimy uważać, by nie popadać w skrajności i nie zniechęcić się do tego, co robimy. Oto kilka sytuacji, których musicie się wystrzegać, by nie popaść w ”fotograficznego ...

10 miesięcy temu

Jak zrobić zdjęcie z dużym softboxem oktagonalnym?

W pracy fotografa wykorzystujemy różne modyfikatory - duże i małe. Ale jak poskromić światło z dużego softboxa ośmiokątnego? Zapraszam do obejrzenia filmu.

10 miesięcy temu

Jak uczyć się od znanych fotografów? | PP#7

W kolejnym odcinku The Photographers Playbook, japoński fotograf Takashi Homma podzieli się z nami swoją radą dotycząca uczenia się od innych artystów.

10 miesięcy temu

Jedno światło, wiele możliwości. Naucz się robić zdjęcia z 1 lampą

Portret zaczyna się od koncepcji, ale bez wiedzy technicznej, na nic się to zda. Jeśli chcecie zacząć przygodę ze studiem fotograficznym, nie ma się czego bać, to prostsze niż myślicie!

10 miesięcy temu

Czy można wykorzystać fotografię, której autora nie znamy?

Jednym z podstawowych praw każdego twórcy jest prawo do autorstwa. W konsekwencji, osoby korzystające z utworu zobowiązane są do każdorazowego podania imienia i nazwiska jego twórcy. Co jednak w sytuacji, gdy zdjęcie dostępne jest na wyciągnięcie ...

10 miesięcy temu

Fotograf podróżniczy radzi, jak robić lepsze zdjęcia

Mitchell Kanaszkiewicz w swoim najnowszym filmie zdradził siedem wskazówek dotyczących fotografii podróżniczej, których prawdopodobnie jeszcze nie słyszeliście.

11 miesięcy temu

Jak opisywać zdjęcia? | PP#6: Alec Soth

Fotografia umie współgrać z tekstem, ale by tak było, trzeba robić to z głową. W najnowszym odcinku opowiem wam, jak opisać zdjęcie oraz wyjaśnię, dlaczego jest to takie trudne.

11 miesięcy temu

Jak zapobiec nieudanej sesji? Część 2

W ostatnim odcinku mówiliśmy o tym, czego może zapomnieć fotograf i jak bardzo trzeba skupić się na sprawdzeniu modelki przed sesją. Tym razem o błędach w trakcie sesji i jak sobie z tym radzić.

11 miesięcy temu

Wyostrz zdjęcia i popraw kolor skóry na swoich portretach jednym kliknięciem

Człowiek z natury jest leniwy, dlatego korzystanie z akcji w Photoshopie jest dla nas świetnym rozwiązaniem. Jeszcze lepiej, kiedy akcje stworzy ktoś inny, a najlepiej jeśli są za darmo. Oto dwie akcje, które pomogą wam wyostrzyć wasze portrety i ...

11 miesięcy temu

10 rad, jak zrobić dobry portret | Watemborski NIE(Ś)CIEMNIA

Moją ulubioną dziedziną fotografii jest portret. Podczas pracy z moimi bohaterami staram się wydobyć z nich to, co najlepsze. Im dłużej robię zdjęcia, tym więcej dowiaduję się o sobie i moich modelach. Udało mi się wyciągnąć kilka rad, które mam ...

11 miesięcy temu

Jak ustrzec się przed nieudaną sesją? Część 1

Chyba każdy ma za sobą sesję, na której coś poszło nie tak. Zapomniałeś kartę pamięci, albo naładować baterie przed sesją? Zdjęcia wyszły nieostre bo obiektyw był źle ustawiony? W tej foto-kawce opowiadam o najczęstszych wpadkach i jak się przed ...

11 miesięcy temu

Jak odnaleźć swoją drogę w fotografii

Fotografia jest ważną częścią naszego życia. Bez względu na to czy jest pracą, czy pasją po godzinach, wszystkich nas łączy to samo pragnienie, odnaleźć swoją drogę.

11 miesięcy temu

Jaki film czarno-biały wybrać? | Watemborski NIE(ś)CIEMNIA

Po 1,5 roku wróciłem do fotografii tradycyjnej. Postanowiłem powiedzieć ci kilka słów o tym, jak wybrać film czarno-biały. To prostsze, niż myślisz!

11 miesięcy temu

Fotografowanie szkła nie musi być trudne

Wydaje wam się, że zdjęcia produktowe szklanych przedmiotów to twardy orzech do zgryzienia? Wcale nie musi tak być. Oto kilka prostych zasad, które pozwolą wam na perfekcyjne zdjęcia szkła.

11 miesięcy temu

Pozbądź się czerwonych policzków na zdjęciu w mniej niż minutę

Niskie temperatury na zewnątrz sprzyjają powstawaniu rumieńców. Te mogą być całkiem urocze, ale jeśli nie chcecie ich na swoich portretach jest bardzo prosty sposób żeby pozbyć się ich w Photoshopie.

12 miesięcy temu

Jak zrobić portret z lampą błyskową?

Jeżeli robisz portrety, to przyda ci się opanowanie lampy błyskowej i sposobów modyfikowania światła. Jakie efekty dostaniesz stosując lampę błyskową, parasolkę i zdalne wyzwalanie? Przekonaj się sam i spróbuj!

12 miesięcy temu

Jak dobrze uczyć (się) fotografii? | PP#4

Ile osób zrobiło coś świetnego, co przeszło bez echa, niezauważone? Ile osób do dziś o tym nie wie? Ten odcinek poświęcimy na refleksje o roli nauczyciela fotografii.

dawno temu

"Colour science" - czym jest i jakie ma znaczenie?

"Colour science" to coraz silniejsze pojęcie w świecie fotografii. Jakie właściwie ma znaczenie i czy można jednoznacznie powiedzieć, czy odwzorowanie barw jest związane z marką aparatu?

+ Pokaż więcej