Jak zrobić swoje presety do Lightrooma?

Pracując w Adobe Lightroom nie musimy każdorazowo na oko powielać estetyki innych swoich zdjeć. Zamiast tego możemy zapisać predefiniowane ustawienia, czyli presety i jednym kliknięciem nadać podobny wygląd innym zdjęciom. W tym poradniku pokaże ci, ...

2 miesiące temu

Jakie powinny być proporcje zdjęcia do dowodu? Poznaj aktualne wymogi

Zarówno proporcje zdjęcia do dowodu, jak i to jak powinno ono wyglądać, w ostatnich latach uległo zmianom. Oto aktualne wymogi, jakie powinna spełniać fotografia zrobiona do dokumentów.

2 miesiące temu

Rozmiar zdjęcia 13x18 – niezbędne rady dla każdego

Jednym z rzadziej wybieranych formatów jest rozmiar zdjęcia 13x18. To właśnie one świetnie prezentują się w ramkach w widocznym miejscu naszego domu. Jakie fotografie najlepiej wywoływać w takich proporcjach?

3 miesiące temu

Rozmiar zdjęcia 10x15 – przydatne wskazówki w kadrowaniu

Wywołane fotografie to świetne pamiątki na długie lata. Pomimo wielu nowych sposobów zapisu plików, nadal warto kultywować tradycje posiadania papierowego albumu w domu. Jak przygotować standardowy rozmiar zdjęcia 10x15?

3 miesiące temu

Proporcje zdjęcia 3:4 – co warto wiedzieć?

W dobie smartfonów, kart pamięci czy pendrivów wbrew pozorom, często wywołujemy nasze zdjęcia. Jednak co zrobić, by uniknąć zniekształcenia fotografii, wykonanej telefonem? Jak uzyskać proporcje zdjęcia 3:4? Oto krótki poradnik.

3 miesiące temu

Jak dbać o swoją fotografię podczas izolacji?

Teraz, gdy wszyscy siedzimy w domu, mamy na pewno wiele obowiązków. Część z nas pracuje zdalnie, inni zajmują się gospodarstwem domowym. Warto jednak pamiętać o fotografii i wykonywać różne ćwiczenia, by nie zapomnieć, jak w ogóle robi się zdjęcia.

3 miesiące temu

Jak zrobić własny wywoływacz (caffenol) w domu?

Czas dystansowania społecznego to świetny moment na eksperymenty fotograficzne. Brandan Barry niedawno nagrał film, w którym tłumaczył, jak zrobić camera obscura w domu. W kolejnym odcinku pokazuje, jak zrobić wywoływacz i utrwalacz w domu. To dość ...

3 miesiące temu

Jak zmienić kolor w Photoshopie? Poradnik dla początkujących

Jak zmienić kolor w Photoshopie? To niewątpliwie jeden z najczęstszych dylematów początkujących użytkowników tego oprogramowania. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to jedna z niezbędnych funkcji - niezależnie, czy tworzymy własną grafikę, czy ...

3 miesiące temu

Jak robić zdjęcia z lampą błyskową? Zobacz darmowy poradnik

Jared Polin to bardzo znany fotograficzny jutuber i edukator fotograficzny, którego znajdziecie pod pseudonimem ”Fro Knows Photo”. O ile nie przeszkadza wam jest energiczny sposób prowadzenia show, można z niego wyciągnąć całkiem sporo wiedzy.

3 miesiące temu

Jak wgrać czcionkę do Photoshopa? Podpowiadamy najprostrzy sposób

Tworząc prace w Photoshopie, chcemy, by były oryginalne. Taki efekt możemy uzyskać, pobierając czcionkę z internetu. Program oferuje nam podstawowe kroje, jednak ma do nich dostęp każdy użytkownik. Jak wgrać czcionkę do Photoshopa z internetu?

3 miesiące temu

Poprawa jakości zdjęcia online – programy dla każdego

Często potrzebujemy dokonać szybkiej obróbki fotografii na czyimś sprzęcie, nie chcąc przy tym tracić czasu na instalacje programu. W takich sytuacjach poprawa jakości zdjęcia online to dobry wybór. Jakie programy są w tym najlepsze?

3 miesiące temu

Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu

O ile w fotografii portretowej przeważnie nie musimy się bardzo skupiać na odbiciach światła, to przy zdjęciach produktowych jest inaczej. Jak się okazuje – to wcale nie takie trudne i wystarczy po prostu blenda. To łatwiejsze niż myślisz!

3 miesiące temu

Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Szybki i prosty sposób

Każdy z nas lubi uwieczniać niezapomniane momenty na fotografiach. Później zawsze wspomina się je z uśmiechem na twarzy. Warto podkreślać je oryginalnymi akcentami np. ramkami. Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Poniżej prezentujemy najprostszy sposób.

3 miesiące temu

Jak usunąć białe tło z obrazka? Poradnik dla początkujących

Nie raz zastanawiałeś się jak usunąć białe tło z obrazka? Jest to bardzo proste, a zadowalający efekt można uzyskać nawet darmowym programem. Pokażemy ci jak w szybki sposób pozbyć się jednolitego tła ze zdjęcia.

3 miesiące temu

Ucz się fotografii za darmo razem z Nikonem. Bezpłatne kursy przez miesiąc

Wymówki dotyczące braku czasu na kursy on-line się skończyły. Warto wiec wykorzystać te kilka dni na dokształcenie się w dziedzinie fotografii. Nikon wprowadza bezpłatny dostęp do swoich lekcji przez miesiąc dla wszystkich w ramach Nikon School ...

3 miesiące temu

Nie wiesz co robić podczas kwarantanny? Leica podsuwa darmowe lekcje

Bardzo podoba mi się to, że coraz więcej firm fotograficznych udostępnia swoje zasoby za darmo – są to nie tylko programy, ale również lekcje fotograficzne. Do ponad 1100 kursów amerykańskiego PPA dołącza Leica, która cyklicznie będzie publikowała ...

3 miesiące temu

Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących

Uważa się, że oczy są jednym z najistotniejszych elementów, przyciągających uwagę w fotografii portretowej. Czasem jednak ich kolor nie wychodzi na zdjęciu tak nasycony, jaki chcielibyśmy uzyskać. Pojawiają się również inne sytuacje, kiedy ...

3 miesiące temu

Ponad 1100 kursów fotograficznych udostępnionych za darmo

Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów (PPA) dołącza do organizacji, które udostępniają za darmo swoje zasoby. Przez najbliższe 2 tygodnie będziecie mogli korzystać z ponad 1100 kursów on-line kompletnie za darmo!

3 miesiące temu

Jak dezynfekować aparat, smartfona i studio?

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz choroby COVID-19, warto wziąć pod uwagę nie tylko higienę osobistą oraz środki ochrony, ale również czystość sprzętu fotograficznego, smartfonów i przestrzeni roboczych.

3 miesiące temu

#ZostańWDomu: Co robić podczas epidemii, będąc fotografem?

Koronawirus SARS-CoV-2 się rozprzestrzenia. W Polsce mamy coraz więcej zakażonych osób i ta liczba będzie rosła – to nieuniknione. Stosując się do zaleceń rządu i GIS-u warto zostać w domu i zminimalizować tym samym ryzyko zakażenia oraz roznoszenie ...

4 miesiące temu

Studenci, Wólczanka i łódź podwodna, czyli jak realizowałem ostatni projekt

Niedawno miałem okazję nawiązać współpracę z firmą Wólczanka, która wspiera działania studentów Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej ”Robocik”. Praca z takim klientem wymaga organizacji i odpowiedniego podejścia. Było to dla mnie wyzwanie, o ...

5 miesięcy temu

3 proste zasady, które ułatwią ci pracę w Lightroomie

Adobe Lightroom jest jednym z podstawowych narzędzi wielu fotografów. Mimo rozbudowanych funkcji, praca w tym programie jest dość przyjemna, a może być nawet łatwa. Jeśli będziesz trzymać się tych 3 zasad, twój workflow może przyspieszyć.

5 miesięcy temu

Naucz się obsługi Adobe Lightroom w 20 minut

Zapraszam cię do obejrzenia 20 minutowego poradnika, w którym pokazuję wszystko to, co najważniejsze: Moduł biblioteki i Develop. Oczywiście jest to skrót i Lightroom ma znacznie więcej możliwości, ale jeżeli dopiero zaczynasz z Lightroomem i chcesz ...