Jak zrobić cień w Photoshopie

Z tego artykułu dowiesz się jak w szybki i prosty sposób dodać efektu cienia w programie do obróbki graficznej Adobe Photoshop. To prostsze niż myślisz.

8 miesięcy temu

Jak wybrać obiektyw?

Wybór najlepszego obiektywu to skomplikowana sprawa. W zależności od tego, co fotografujecie i jakiego systemu używacie, będzie się to różniło. Portreciści cenią sobie przeważnie dłuższe ogniskowe, natomiast miłośnicy krajobrazu lubią obiektywy ...

8 miesięcy temu

Co to jest telekonwerter?

Telekonwerter pozwala powiększyć zbliżenie, jakie oferuje obiektyw. Jest to zazwyczaj kilka soczewek w obudowie z bagnetem, które mocujemy między aparatem, a obiektywem albo na obiektywie.

8 miesięcy temu

Jak układać dłonie na zdjęciach portretowych?

Podczas robienia sesji portretowej większość z nas koncentruje się na twarzy naszego bohatera – ustach, oczach, mimice. Gdy robimy szersze kadry, nagle okazuje się, że mamy świetną minę, ale nie wiem, jak ustawić ręce modela. Dzięki temu poradnikowi ...

8 miesięcy temu

TIFF czy PSD? Jaki format plików w Photoshopie?

Wybór odpowiedniego formatu plików jest bardzo ważny podczas postprodukcji. W tym filmiku zdradzę ci tajniki wyboru oraz wady i zalety poszczególnych typów plików.

8 miesięcy temu

Jak usunąć ogrodzenie ze zdjęcia? Jest na to prosty sposób

Zdarza ci się, że masz fajny kadr, ale przeszkadza ci płot? Jak się okazuje – wcale nie musisz bardzo kombinować, by go usunąć. W tym filmiku zobaczysz bardzo prostą technikę, chociaż wymagającą czasu. Efekt jest po prostu świetny.

8 miesięcy temu

Jak zmienić dpi zdjęcia

Co to jest dpi i dlaczego jest tak ważne, kiedy chcemy wydrukować zdjęcie? Jak w prosty sposób zwiększyć dpi w programie graficznym i uniknąć kiepskiej jakości wydruku? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

9 miesięcy temu

Chcesz robić lepsze zdjęcia? PROJEKT 365. Wszystko, co musisz wiedzieć

Na początku roku często mamy postanowienia noworoczne. Jednym z moich postanowień jest projekt 365. Jedno zdjęcie każdego dnia. Jak zacząć i nie polec. I co z tego będziesz mieć?

9 miesięcy temu

Czego nie robić fotografując w kościele

Ślub, chrzciny, a może pierwsza komunia? Fotograf w kościele nikogo nie dziwi, no, chyba że... nie ma pojęcia jak się zachować.

8 miesięcy temu

Jak zorganizować sesję w lokalu? Wszystko, co musisz wiedzieć

Klimatyczny portret przy kubku kawy a może zdjęcie przy barze w stylu amerykańskim? Wystrój wnętrz lokalów gastronomicznych daje ogromne możliwości stworzenia kreatywnej sesji. Podpowiem, jak najlepiej ją zorganizować.

9 miesięcy temu

Czego możesz się nauczyć ze swoich zdjęć?

Sięgamy po coraz to nowe szkolenia i inwestujemy pieniądze w nowy sprzęt. Oglądamy prace innych fotografów zastanawiając się jak robić takie zdjęcia jak oni. Tymczasem ogromna dawka wiedzy to nasze portfolio. Wystarczy tylko uważnie mu się przyjrzeć.

9 miesięcy temu

Jak współpracować z ludźmi podczas sesji fotograficznej? Wszystko, co musisz wiedzieć

Od tego jak poprowadzisz współpracę, zależą efekty twojej pracy. Jak zbudować silną, zaangażowaną ekipę, z którą dobrze się współpracuje? Ten artykuł pomoże ci uniknąć typowych błędów.

9 miesięcy temu

Fotografia Analogowa Cz. III: Jaki film wybrać?

Fotografia tradycyjna, opiera się na tradycyjnych materiałach światłoczułych. Estetyka zdjęć – ich kolor, ostrość i kontrastowość zależą w dużej mierze od filmu. Jeśli chcecie wiedzieć, jaki film wybrać, zapraszam do lektury poniższego tekstu.

8 miesięcy temu

Fotografia Analogowa Cz. II: Wybór odpowiedniego formatu i aparatu

Jeśli już wiesz, dlaczego warto robić zdjęcia technikami tradycyjnymi, czas wybrać odpowiedni format dla siebie oraz pierwszy aparat. Spokojnie, nie będzie to takie trudne, dzięki ekspertom, których poprosiłem o pomoc. Ci goście mieli w rękach ...

9 miesięcy temu

Fotografia Analogowa Cz. I: Dlaczego warto fotografować na filmie?

Fotografia tradycyjna stałą się w ostatnich latach ponownie bardzo popularna. Dla niektórych to moda, dla innych odskocznia od fotografii cyfrowej, a jeszcze inni uważają, że to narzędzie ich artystycznego wyrazu. Skoro mamy doskonałe aparaty ...

9 miesięcy temu

Jak wyczarować świąteczne zdjęcie za kilka złotych?

Do stworzenia bożonarodzeniowej atmosfery na zdjęciach, nie trzeba wiele. Podpowiem, jak stworzyć klimatyczny obrazek, który można z powodzeniem wykorzystać w świątecznym poście w mediach społecznościowych, a nawet wysłać jako kartkę z życzeniami.

9 miesięcy temu

Rzeczy, które powinien mieć każdy fotograf

Są rzeczy, o którym się filozofom nie śniło, a fotografowie po prostu musza je mieć. Oczywiście oprócz aparatu i obiektywów. Te kilka akcesoriów zdecydowanie ułatwi wam pracę, a nawet może uratować zlecenie.

9 miesięcy temu

Jak zrobić zdjęcia w małym studio z jedną lampą błyskową?

Można powiedzieć, że to temat na czasie – jest zimno, słońce zachodzi dość szybko, wiec nie ma co się męczyć. Lepiej zamknąć się w bezpiecznym, ciepłym studio i poeksperymentować.

9 miesięcy temu

Jak ustalić cenę za zdjęcia?

Na początku swojej drogi, jako zawodowego fotografa, każdy z nas zastanawia się, jakie ceny będą odpowiednie. Co zrobić, by nie psuć rynku? Jakie stawki ustawić, by klient nie mówił, że jest za drogo?

10 miesięcy temu

Daj fotografii jeszcze jedną szansę

Jeśli czujesz się choć trochę artystą, prędzej czy później może dopaść cię kryzys twórczy. Zanim sprzedasz swój aparat i usuniesz wszystkie zdjęcia, jakie do tej pory zrobiłeś, weź głęboki oddech. To może być tylko przejściowe.

10 miesięcy temu

Wzór umowy sesji fotograficznej, czyli jak pomóc sobie i klientowi

Często podczas sesji zdjęciowej zdarzają się niedopowiedzenia, dodatkowe roszczenia, bywają też nerwy. Świetnym sposobem, by sobie z tym poradzić jest każdorazowe podpisywanie umowy sesji fotograficznej. Po konsultacjach z innymi fotografami, ...

10 miesięcy temu

Co zrobić, by odzyskać zgubiony aparat? Zobacz świetny sposób

Andrew McDonald wpadł na genialny pomysł. Jeśli jego sprzęt kiedyś zaginie, to znalazca będzie miał niezły ubaw czytając kolejne wiadomości, które znalazły się na zdjęciach. To może być świetny sposób, by odzyskać utracony dobytek – pod warunkiem, ...