Testy bezlusterkowców

Podziel się:

Dwa dni z Fujifilm X-H1. Moje pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe z Portugalii

Kiedy firma Fujifilm zaprosiła mnie do Lizbony to wiedziałem, że szykuje się duża premiera. Po cichu spodziewałem się nowego bezlusterkowca Fujifilm X-T3 i nie zawiodłem się, chociaż zobaczyłem zupełnie inny sprzęt. W słonecznej Lizbonie na dziennikarzy z całej Europy czekał bowiem bezlusterkowiec Fujifilm X-H1 - nowy, flagowy model z matrycą APS-C. Spędziłem z nim dwa dni fotografując nie tylko w czasie warsztatów, ale też w czasie podróży po nadmorskich okolicach Lizbony. Zobaczycie, co z tego wyszło.

Sony A7R III - król bezlusterkowców [test]

Sony A7R III jest połączeniem bardzo wysokiej rozdzielczości, dużej szybkości i wydajności, celnego AF i genialnej jakości obrazu. Sprawdziłem, jak ta kombinacja działa w praktyce.

Olympus OM-D E-M10 Mark III - test nowego bezlusterkowca dla amatorów

Firma Olympus zaprezentowała trzecią generację amatorskiej linii E-M10. Czy uproszczenie obsługi to krok w dobrą stronę?

Zabrałem Fujifilm X-E3 w podróż po Europie. Mój subiektywny i praktyczny test

Fujifilm X-E3 to jedna z ciekawszych premier ostatniego czasu, dlatego też chciałem mu się przyjrzeć z bliska. To dla mnie szczególny test, ponieważ zbiegł się z przeprowadzką do Portugalii, wiec aparat ten stał się jednym z moich kompanów w trasie przez całą Europę. Dodatkowo jest to mój pierwszy dłuższy kontakt z systemem Fujifilm i legendarną matrycą X-Trans. Emocje podgrzewały różne udoskonalenia i ciekawostki techniczne, których nie miał jego poprzednik.

Sony A7R III - wszystko, co o nim wiemy. Pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Sony A7R III wygląda na pierwszy rzut identycznie jak poprzednik, ale w praktyce to jednak mocno ulepszony aparat. Matryca nie zmieniła się w porównaniu do modelu Mark II, ale prawie wszystkie inne elementy albo są nowe, albo pochodzą wprost z flagowego modelu A9.

Sony A9 - test bezlusterkowca, który ma być zabójcą lustrzanek

Sony A9 ma być najlepszym aparatem w historii marki i pierwszym bezlusterkowcem, który podejmie realną walkę z flagowymi, profesjonalnymi lustrzankami Canona i Nikona. Sprawdziłem czy obietnice japońskiej firmy to tylko przechwałki.

Sony A9 - test praktyczny okiem fotografów

Zapraszam do obejrzenia naszego praktycznego testu aparatu Sony A9.
W tym filmie nie omawiamy tabelek i wykresów, ale skupiamy się na najważniejszym: jak się fotografuje tym aparatem.

Panasonic Lumix GH5 - pierwsze zdjęcia przykładowe

Na spotkaniu prasowym mieliśmy okazję pobawić się flagowym bezlusterkowcem Panasonika, modelem Lumix GH5. Przedstawiamy zdjęcia przykładowe wykonane tym nietuzinkowym korpusem oraz ciekawymi obiektywami, w tym nowymi Leica 8-18 mm f/2.8-4 i Leica 12-60 mm f/2.8-4.

Sony A9 - pierwsze zdjęcia z profesjonalnego bezlusterkowca, który ma prędkość aż 20 kl./s

Sony A9 miał swoją premierę 19 kwietnia i już wtedy opisałem pierwsze wrażenia po kilku chwilach pracy z nowym bezlusterkowcem. Tuż po premierze mieliśmy też możliwość wykonania kilku przykładowych zdjęć.

Sony A9 - pierwsze wrażenia po premierze. Czy bezlusterkowiec dorówna profesjonalnym lustrzankom?

Sony A9 to aparat, o którym mówiło się od lat. W czasie premiery w Londynie miałem okazję zobaczyć go na żywo i sprawdzić w praktyce. Czy nowy aparat sprawi, że posiadacze takich lustrzanek, jak Nikon D5 i Canon EOS-1DX Mark II w końcu przesiądą się na bezlusterkowca?

Panasonic Lumix GX800 - Mikro Cztery Trzecie w pełnym tego słowa znaczeniu [test]

Panasonic GX800 to aparat systemowy, który z obiektywem kitowym ma gabaryty kompaktu. Sprawdzamy, jak ten nieduży aparacik radzi sobie w fotografowaniu na co dzień.

Panasonic Lumix DMC-GH5 – test trybu filmowego

Panasonic Lumix DMC-GH5 przesunął wiele granic dotychczas oddzielających filmujące aparaty od kamer. Już od kilku odsłon seria GH wydaje się być bardziej przeznaczona dla filmowców niż dla fotografów. Stąd też i test tego aparatu (a w zasadzie kamery, bo z prawnego punktu widzenia, z powodu braku ograniczeń czasu nagrywania, jest to kamera) będzie wyglądał nieco inaczej. Konkretniej - będzie to test stricte filmowy. Co nie znaczy, że GH5 nie potrafi dobrze robić zdjęć. Ale to, że Ferrari ma bagażnik, to nie powód, żeby sprawdzać, ile worków gładzi szpachlowej można nim przewieźć.

Hasselblad X1D to ekskluzywny średnioformatowy bezlusterkowiec z centralną migawką [test]

„To mały krok człowieka, a wielki skok dla ludzkości” - słowa wypowiedziane przez Neila Armstronga stawiającego pierwsze kroki na Księżycu. Był z nim także Hasselblad EDC. Od tamtej chwili minęło już ponad 50 lat. W 2017 roku Hasselblad wprowadził do sprzedaży model X1D, który ma otworzyć nowy etap w historii firmy. Czy faktycznie jest tak nowoczesny i fantastyczny, jak opisuje producent? Spędziłem z X1D kilka dni i postaram się opisać wszystkie moje za i przeciw.

Sony A6500 - test trybu filmowego

Sony A6500, zaprezentowany zaskakująco szybko po A6300, został przez wielu okrzyknięty “poprawioną wersją” tego ostatniego. W niniejszym teście sprawdzimy, co zmieniło się w trybie filmowym oraz jak sprawuje się topowe APS-C od Sony w charakterze kamery.

Fujifilm GFX 50S - pierwsze zdjęcia i wrażenia

Piękna Nicea, Lazurowe Wybrzeże, słońce, palmy i nowy średnioformatowy bezlusterkowiec Fujifilm GFX 50S.

Fujifilm X-T20 - pierwsze przykładowe zdjęcia i porównanie szumów

Fujifilm X-T20 to nowy bezlusterkowiec, który z zewnątrz prawie nie różni się od poprzednika. Kiedy jednak spojrzy się na specyfikację, można dostrzec, że aparat ma zupełnie nowe parametry: przede wszystkim nową matrycę X-Trans CMOS III o rozdzielczości 24,3 Mpix, procesor obrazu X-Processor Pro czy monitor dotykowy o rozdzielczości 1,04 mln punktów. Po tymi względami niemal dorównuje flagowcowi producenta - X-T2. Będąc w Nicei miałem dosłownie chwilę, aby wykonać nim garść przykładowych zdjęć. Wszystkie zdjęcia pochodzą z przedfinalnych wersji aparatów. Niebawem dotrze do nas wersja produkcyjna i będziemy mogli zabrać się za pełny test.

Czekając na Sony A9? Moje dwa lata z Sony - podsumowanie

Jak oceniam system Sony A z perspektywy dwóch lat profesjonalnej pracy? Oczywiście dodam, że to mój totalnie subiektywny punkt widzenia.

Sony A6500 - topowy bezlusterkowiec pełen sprzeczności [test]

Firma Sony, zaledwie kilka miesięcy po premierze modelu A6300, zaprezentowała flagowego bezlusterkowca z matrycą APS-C. Czy za 5-osiową stabilizację matrycy, dotykowy ekran i zapowiedzi lepszej wydajności warto dołożyć około 2000 zł?

Leica M10 - pierwsze zdjęcia z Wetzlar

Prezentacja modelu Leica M10 w siedzibie producenta w Wetzlar to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Trudno znaleźć inną imprezę sprzętową, która skupia w jednym miejscu więcej gwiazd światowej fotografii. Miałem przyjemność sprawdzić nowy aparat nieco dłużej i także wykonać nim trochę przykładowych zdjęć.

Canon EOS M5 - test bezlusterkowca, na którego długo czekaliśmy

Canon EOS M5 ma być odpowiednikem udanego i popularnego Canona EOS 80D wśród bezlusterkowców. Czy jest w tym sporo racji i Japończycy nareszcie przygotowali bezlusterkowca z prawdziwego zdarzenia? Czy Canon EOS M5 to aparat, który będzie realnie konkurować z liderami rynku?